--}}

Dmitri Medvedev

Dmitri Anatolyeviç Medvedev (Rusça: Дмитрий Анатольевич Медведев ; /ˈdmʲitrʲɪj ɐnɐˈtolʲjɪvʲɪtɕ mʲɪˈdvʲedʲɪf/) (d. 14 Eylül 1965, Leningrad) Rusya eski devlet başkanı, Rusya başbakanı.

{{Ünlü| adı=Dmitri Medvedev| Resim=| Doğum tarihi=14 Eylül 1965 | Doğduğu ülke=} Leningrad, SSCB | Meslek= Rusya devlet başkanı| }} Dmitri Anatolyeviç Medvedev (Rusça: }; }) (d. 14 Eylül 1965, Leningrad) Rusya devlet başkanıdır.

2000 yılında Gazprom başkanı oldu.14 Kasım 2005'te Vladimir Putin tarafından birinci Rusya yardımcı başbakanı olarak göreve atandı ve iki yıl sonra 10 Aralık 2007 yeni Rusya devlet başkan adayı olarak sunuldu. 2 Mart 2008 yıllında % 70 oy ile yeni Rusya devlet başkanı olarak seçildi.

Özgeçmişi

Dmitri Medvedev, 1965'de fizik profesörü bir baba ile Rus edebiyatı profesörü bir anneden Leningrad'ta dünyaya geldi. Saint Petersburg Devlet Üniversitesi'nde hukuk eğitimi aldı.1991-1996 arasında Saint Petersburg Belediyesi'nin yabancı şirketlerle ticari ve gayrimenkul ilişkilerinin yönetimiyle ilgilendi. Bu dönemde Vladimir Putin'in en yakın çalışma arkadaşlarından biri oldu.

Gazprom'daki başarısından sonra 2005 yılında Vladimir Putin tarafından 1. başbakan yardımcılığına atandı.

Özel Hayatı

Recep Tayyip Erdoğan'ı ağırlarken] Dimitri Medvedev evli ve bir erkek çocuk (Ilya 1996) babasıdır.Karısı Svetlana Medvedev 14 yaşından beri tanıdığı okul arkadaşıdır. Liseden mezun olduktan birkaç yıl sonra 1982'de evlenmişlerdir.

Medvedev'in annesinin ikiz kardeşinden olma kuzeni 1990'larda ABD'ye göç etmiştir. Dimitri Medvedev hardrock düşkünüdür; Deep Purple, Black Sabbath, Pink Floyd ve Led Zeppelin dinler.Şubat 2008'de Medvedev ve Sergei Ivanov Deep Purple'ın Moskova'daki konserine birlikte katılmışlardır.

Yoğun programına rağmen Medvedev her sabah ve her akşam yüzmeye ve spora zaman ayırır.Günde 2 kez 1500 metre kadar yüzer.Buna ek olarak Medvedev joging yapmayı,satranç oynamayı ve yoga yapmayı da sever.Hobileri arasında Mikhail Bulgakov okumak ve doğduğu yerin futbol takımı olan FC Zenit Saint Petersburg takımını takip etmek de vardır. Boy uzunluğu ise 162 cm. olduğu söylenmektedir.

Dimitri Medvedev'in odasında bir akvaryum vardır ve balıkların bakımıyla kendi ilgilenir.Medvedev ayrıca Dorofi isimli bir kediye sahiptir.

Medvedev yıllık 80.000 dolarlık bir gelire sahiptir. Aylık maaşının % 10 luk bir kısmını mutlaka hayır kurumlarına bağışladığını söylemiştir. Banka hesabında da bu miktara yaklaşık bir para olduğunu söylemiştir. Medvedev'in eşinin herhangi bir geliri veya bankada parası yoktur. Moskova'da lüks bir apartmanda yaşamaktadırlar.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Dmitri Medvedev
Dmitri Medvedev