Doğan Duru

Doğan Duru (d.

Doğan Duru

} thumb|200px|right 1996`dan bu yana birlikte müzik yapan 2005 yılında ilk albümü 50/50`yi yayınlayan Redd`in solistidir. 50 50 (2005) ve Kirli Suyunda Parıltılar (2006) albümlerinde şarkı sözlerinin tamamı, müziklerin büyük bir bölümü Doğan Duru`ya aittir.

Doğan Duru, 1973 yılında İzmit`te doğdu. 1993 -2000 yılında İstanbul Universitesi Devlet Konservatuvarı Opera ve Sahne Sanatları bölümünde lisan ve yüksek lisans eğitimini tamamladı . İtalya`dan gelen bir davet üzerine Milano`ya giderek eğitimini sürdürdü. Scuola Musicale Di Milano`da, Scala Operası`ndan Carlos Del Bosco ile çalışmalarına devam etti. 2001 yılında Ripatransone Workshop çalışmalarına konuk olarak davet edildi ve bu orkestra ile İtalya`nın güneyinde verdikleri konserlerde solist sanatçı olarak Puccini aryalarını seslendirdi. 2002 yılınada İtalyan hükümeti tarafından özel yetenekli öğrencilere verilen sanat bursunu aldı. Guisseppe Verdi Konservatuvarı`nda araştırmalarını sürdürdü. Bu süre içinde Milano`da şan resiltalleri verdi. 2002 Mart ayında İstanbul Operası`nın sınavını kazanıp sözleşmeli sanatçı olan Duru, koro ve roller çalışmaya başladı. 2002 Opera`dan ayrıldı. 2002 Temmuz`unda II.Uluslararası İspanya, Malaga Jimena Festivali`ne davet edilen Duru, "Malaga Pablo Picasso orkestrası" ve "Coda Ensemble" grubu ile şefliğini Andres Rodrigo Lopez`in şefliğini yaptığı konserde solist sanatçı olarak sahne aldı. Burada Mozart Requiem ve Missa Brevis eserlerini başarılı bir yorumla seslendirdi.

Yönetmenliğini Tunca Yönder` in yaptığı iki ayrı Kemalettin Tuğcu dramasının film müziklerini yaptı. 1997 yılında, yönetmenliğini Mehmet Birkiye`nin yaptığı, "Anlat Şehrazat" müzikalin de 1.5 yıl kadar oyunculuk ve şarkıcılık yaptı.

Doğan Duru, Yıldız Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Sanat Eleştirisi, Müzik ve Sahne Sanatları Bölümünde Yüksek Lisans eğitimini 2006 eylul ayında Popüler Kültür üzerine yaptığı tez çalışması ile tamamladı.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar