Doğuş Üniversitesi

9 Temmuz 1997 tarihli ve 4281 sayılı yasa ile kurulmuş olan Doğuş Üniversitesi, kamu tüzel kişiliğine sahip ve otuz yılı aşkın başarılı geçmişi olan Doğuş Okullar Grubu’nun ülkemiz yükseköğretimine bir hizmetidir. Doğuş Eğitim Vakfı öncülüğünde dünya standartlarında, seçkin eğitim-öğretim vermek hedefiyle kurulan Doğuş Üniversitesi kâr amacı gütmez.

9 Temmuz 1997 tarihli ve 4281 sayılı yasa ile kurulmuş olan Doğuş Üniversitesi, kamu tüzel kişiliğine sahip ve otuz yılı aşkın başarılı geçmişi olan Doğuş Okullar Grubu’nun ülkemiz yükseköğretimine bir hizmetidir. Doğuş Eğitim Vakfı öncülüğünde dünya standartlarında, seçkin eğitim-öğretim vermek hedefiyle kurulan Doğuş Üniversitesi kar amacı gütmez.

Başlangıçta, Fen-Edebiyat Fakültesinde 1 bölüm, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde 3 bölüm, Mühendislik Fakültesinde 2 bölüm ve Meslek Yüksek Okulunda 1 program olmak üzere 6 bölüm artı 1 program ile eğitim-öğretime başlayan Doğuş Üniversitesi’nde bugün yeni kurulan 2 bölümlü Sanat ve Tasarım Fakültesi ile birlikte 12 lisans bölümü ve 4 meslek yüksek okulu programı bulunmaktadır. Ayrıca, Sosyal Bilimler Enstitüsünde 6, Fen Bilimleri Enstitüsünde ise 2 yüksek lisans programı vardır.

Avrupa ve Amerika Birleşik Devletlerindeki çeşitli üniversitelerle eğitim-öğretim işbirliği içinde bulunan Doğuş Üniversitesine Avrupa Birliği Komisyonu tarafından 2002/2003 akademik yılında başlayarak 1 yıl süreli olup başarıyla sonuçlanan Jean Monnet Akademik Teşvik Projesi ile her biri 4 yıl süreli 3 adet Jean Monnet Akademik Ödülü verilmiş ve 2003/2004 akademik yılında 1 adet Jean Monnet Kürsüsü tahsis olunmuştur.

2003/2004 akademik yılı bahar yarıyılı içinde Erasmus Üyeliğini (Erasmus University Charter) elde eden Doğuş Üniversitesi’nin öğrencileri 2004/2005 akademik yılından itibaren Socrates-Erasmus Programı çerçevesinde öğrenci değişiminden yararlanabilecektir.

Kaynak

: http://www.dogus.edu.tr/ Üniversitenin resmi web sitesi adresi

İlgili başlıklar

 • Liste - Türkiye'deki üniversiteler

 • Görüşler

  • misafir Avatar
   misafir - 4 yıl önce
   burslu yerleşip 3.5 yılda mezun olduğum okul ama kesinlikle uzak durun, verdiği bursları kesmenin yollarını arayan, hiçbirşekilde memnun olmadığım ne eğitiminden ne öğrenciye veliye yaklaşımından

  Gürüş/yorum alanı gerekli.
  Markdown kodları kullanılabilir.

  Doğuş Üniversitesi
  Doğuş Üniversitesi