Doğu Karadeniz Bölgesi

Doğu Karadeniz Bölgesi Karadeniz bölgesinin en dağlık, en fazla yağış alan bulutlanmanın çok olduğu, nem oranının en fazla olduğu bölümdür.Bu bölümde halk geçimini balıkçılık ve tarımcılıktan kazanır. Aynı zamanda Karadeniz Bölgesinin en çok balıkçılığın ve tarımcılığın olduğu bölümdür.

Doğu Karadeniz Bölgesi Karadeniz bölgesinin en dağlık, en fazla yağış alan bulutlanmanın çok olduğu, nem oranının en fazla olduğu bölümdür.Bu bölümde halk geçimini balıkçılık ve tarımcılıktan kazanır. Aynı zamanda Karadeniz Bölgesinin en çok balıkçılığın ve tarımcılığın olduğu bölümdür. Bu bölümde Karadeniz Bölgesinin en çok çay, fındık ve mısırın yetiştiği yerdir. Ulaşımı en zor, bölgenin en çok engebeli ve en çok göç veren bölümdür. Tarım alanı kıyı şeridi boyunca dardır.Bölgenin engebeli olmasından dolayı makineleşme azdır. Rize, Artvin, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt önemli yerleşim merkezidir. Bölgenin en gelişmiş illeri Trabzon ve Rize'dir.Türkiye de alpin çayırlıkların en güzel örnekleri doğu karadeniz bölgesinde görülür. Özellikle Rize bölgesinde bu örnekleri görmek mümkündür. Alpin çayırlıklar yaylacılığın da mekanıdır. Ayder, Anzer, Çağırankaya yaylaları bunlara güzel birer örnektir.Yıllık yağış oranı 1500mm ye kadar ulaşır.

Bu bölgede Türkiye'nin en güzel göllerinden biri olan Uzungöl bulunur. Bir krater gölü olan Uzungöl -eski adıyla Şerah- yaklaşık 1000m boyu, 500m eni olan ve ortalama 15m derinliğe sahip bir dağ gölüdür. Ormanlar arasında müthiş bir atmosfere sahip olan gölde alabalık yetiştirilir. Ulaşım için OF'tan dolmuşlar bulunmaktadır. OF'a olan mesafesi yaklaşık 38km'dir. Yolun büyük kısmı asfalttır ve yol yaz başlarında gürül gürül akan bir dere eşliğinde Uzungöl'e yükselir. Yaz kış açık olan tesislerde konaklayabilir yörenin nefis tereyağı,peyniri ve çayı eşliğinde kahvaltı yapabilirsiniz.Kıyı ile iç kesimler arasında iklim ve bitki örtüsü birbirinden tamamen farklıdır.Kıyı şeridindentipik Karadeniz iklimi hüküm sürer.Doğu Karadeniz Bölümü'ndeişletilen en önemli yer altı zenginliği,Artvin yakınlarındaki Murgul'da bulunan bakır madenidir.Ülkemizdeüretilen bakırınbüyük bir kısmı bu bölümdeki yataklardan elde edilir.Çıkarılan bakır cevheri Murgul ve Samsun'daki fabrikalarda işlenir.Bölüm,bozulmamış doğası,gür ormanları,yaylaları ve kaplıcalarıyla yurdumuzun eşsis köşelerinden biridir. Trabzon'daki Atatürk Köşkü; Maçka'daki sümela Manstırı ve her yıl düzenlenen yayla şenlikleri bölümün önemli turizm değerleridir.

Görüşler

  • serhat Avatar
    serhat - 1 ay önce
    doğu karadeniz bölgesi giresun ilinden başlıyor burada neden giresundan bahsedilmemiş.bu bilgileri siz neye göre buraya yazıyorsunuz?

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Doğu Karadeniz Bölgesi
Doğu Karadeniz Bölgesi