Doğu Sibirya Denizi

Doğu Sibirya Denizi, (Rusça: Восто́чно-Сиби́рское мо́ре) Arktik Okyanusu'un uzantısı olan su kütlesi. Yeni Sibirya Adaları ile De Long Adaları arasında bulunur.

Doğu Sibirya Denizi hakkında detaylı bilgi

thumb|400px|Doğu Sibirya Denizi

Doğu Sibirya Denizi, (Rusça: ``Восто́чно-Сиби́рское мо́ре``) Arktik Okyanusu`un uzantısı olan su kütlesi. 72°17a€²10a€³K, 164°09a€²49a€³D koordinatlarındaki deniz ``Doğu Sibirya Denizi``, Yeni Sibirya Adaları ile De Long Adaları arasında bulunur. Boğazlar aracılığı ile Laptev Denizi ve Çukcen Denizi`ne de bağlantılıdır.

Yüzölçümü 361, 000 kilometrekare olan denizin büyük bir bölümü yıl boyunca buzlar ile kaplıdır. %70`inden fazlası 50 metreden daha sığ olan denizin en derin noktası 155 metredir. Denizin batı kıyıları oldukça düz iken doğu kıyıları dik ve dağlık araziler ile kaplıdır. Ortalama hava sıcaklığı 0 / 2 °C olan denizde kışları hava sıcaklığı -30 °C`ye kadar düşer.İlgili Konu Başlıkları Tümü

Yeni Sibirya Adaları

Yeni Sibirya Adaları (Rusça: Новосиби́рские острова), Sibirya'nın doğusunda Doğu Sibirya Denizi ve Laptev Denizi arasında, Saha Yakut Özerk Cumhuriyeti'nin kuzeyinde bulunan takımadalardır. Yeni Sibirya Adaları toplamda 29,000 km² yer kaplar.

Sibirya

Rusya Federasyonunun, Ural Dağlarından Pasifik Okyanusuna kadar uzanan topraklarına verilen isim. Sibirya, Kazakistan Cumhûriyeti ve Orta Asya’yı meydana getiren diğer cumhûriyetleri de ihtivâ eder. Yaklaşık olarak 13 milyon km2 lik bir yüzölçüme sâhiptir. Sibirya bölgesinde 30 ...

Deniz

Deniz, bir okyanus ile bağı olan ve büyük bir alanı kaplayan ve genellikle tuzlu olan su birikintisidir. Terim genellikle okyanus terimi yerine de kullanılır.

Trans Sibirya Demiryolu

Trans Sibirya Demiryolu (Rusça: Транссибирская магистраль, Транссиб, Transsibirskaya magistral', Transsib). Batı Rusya'yı Sibirya'ya Uzakdoğu Rusya'ya, Moğolistan'a, Çin ve Japon Denizi'ne bağlayan demiryolu.

De Long Adaları

De Long Adaları, Yeni Sibirya Adaları olarak adlandırılan Rusya'nın Laptev Denizi ve Doğu Sibirya Denizi arasında yer alan adalarının bir kısmıdır. Novaya Sibir Adası'nın kuzeydoğusunda 5 adadan oluşan, toplam yüzölçümü 228km² olan adalar topluluğudur.

Novaya Sibir

Novaya Sibir (Rusça Но́вая Сиби́рь) Yeni Sibirya Adaları'na adını veren adadır. Novaya Rusça'da yeni mânâsına gelir.

Doğu Cephesi (II. Dünya Savaşı)

Sol üstten saat yönünde: 1943 yılında Rus avcı uçakları, Kursk Muharebesi'nde Alman Tiger tankları, 1945'te Berlin semalarında uçan Rus avcı uçakları, Ukrayna'da infaz edilen bir Yahudi, Almanya'nın teslim belgesini imzalayan Wilhelm Keitel, Stalingrad Muharebesi sırasında Sovyet ...

Vrangel Adası

Vrangel Adası (Rusça: Остров Врангеля, ''Ostrov Vrangelya''), Kuzey Buz Denizi'nde ada. Rusya Federasyonu'nun kuzeydoğu uucunda, Çukotka Özerk Okrugunda yer alır ve Doğu Sibirya Denizini Çukçi Denizinden ayırır.

Dünyanın En Uzun Nehirleri

Dünyanın en uzun nehirleri listesi dünyada bulunan 1.000 km.den daha uzun olan nehir sistemlerini ihtiva eder. Uzunluk kavramı karmaşık ve tartışmalıdır. Değişik kaynaklar bir nehir sistemi hakkında bazan birbirinden farklı bilgiler vermektedir. Bilgi kaynakları farklı bilgiler ...

Kuzey Sibirya Ovası

Kuzey Sibirya Ovası (Rusça: Северо-Сибирская низменность, ''Severo-Sibirskaya Nizmennost''), Rusya Federasyonu'nun ortadoğu kesiminde düzlük.

Johova Adası

De Long Adaları