Document Object Model

Kısaca: Açılımı Document Object Model olan DOM, ``Belge Nesnesi Modeli`` anlamına gelmektedir. Ne işe yaradığına geçecek olursak; ...devamı ☟

Açılımı Document Object Model olan DOM, Belge Nesnesi Modeli`` anlamına gelmektedir. Ne işe yaradığına geçecek olursak;
internet tarayıcıları girilen internet sayfasını bir belge, bu belge (sayfa) içerisinde bulunan tüm elemanlarıda nesne olarak kabul eder. Buna göre resim, yazı, form gibi tüm elemanlar nesnedir. İşte DOM sayfa içindeki herhangi bir nesnenin özelliğine müdahele edebilmemize, nesne özelliklerini değiştirebilmemize olanak sağlar. Bunu yapabilmek içinde JavaScript gibi bazı script dilleri kullanmamız gerekir.

Nasıl kullanılır?
Sayfamızda bulunan bir resim nesnesi üzerinde fare üzerine getirilince kırmızı bir kenarlık, fare üzerinden çekilince mavi bir kenarlık olmasını istiyoruz. Bunu tarayıcıya yaptırabilmek için iki şekilde kod yazabiliriz.

``1. yöntem :`` Doğrudan resim nesnesinin etiketi üzerinde scripti çalıştırabiliriz.
 

``2. yöntem :`` İlk olarak web sayfasımızın etiketi arasına (tavsiye edilir, zorunlu değildir) yada herhangi bir yerine aşağıdaki betiği yazmamız gerekir.``
 

Daha sonra resim üzerinde yukarıdaki scriptimizi çalıştırabilmemiz için onMouseOver ve onMouseOut uygulamalarını kullanmamız yeterli olacaktır. Script resim isimli nesneyi bularak yapılması gereken müdahaleyi yapacaktır.
 name="``resim``" onMouseOver="kirmizi()" onMouseOut="mavi()">

Birden fazla nesnede uygulanışı ise aşağıdaki gibi olabilir.
Öncelikle aşağıdaki betik sayfada etiketi veya herhangi bir yere yazılır.
 

Daha sonra yine onMouseOver ve onMouseOut uygulamaları kullanılır.
 
 

Fonksiyonların mudahele edeceği nesneyi tanıması için de this koduyla fonksiyona (function) tanımlama gönderilir. this tanımlaması alan fonksiyon Obj isimli tanımsız olan nesneyi this aracılığı ile tanımlayacak ve gereken müdahaleyi yapacaktır.Detaylı bilgi : http://www.w3.org/TR/REC-DOM-Level-1/introduction.html (What is the Document Object Model?)

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konular

javascript script

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.