Dogville

Dogville, birçok ülkenin ortak yapımcı olarak imza attığı, Lars von Trier'nin yazıp yönettiği 2003 tarihli avangard dram filmi. Nicole Kidman, Lauren Bacall, Chloë Sevigny, Paul Bettany, Stellan Skarsgård, Udo Kier, Ben Gazzara ve James Caan gibi ünlü oyuncular filmde yer almaktadır. Lars von Trier'in "ABD – Fırsatlar Ülkesi Üçlemesi" olarak adlandırılan serisindeki ilk eserdir, Manderlay (2005) ve üretilmemiş Washington filminden önce gelmektedir. 2003 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye için yarıştı. 24 Mart 2004 tarihinde ABD'de sınırlı sayıda sinema salonunda gösterime girmeden önce birçok film festivalinde gösterimi yapıldı.

2016 yılının Ağustos ayında BBC'nin düzenlediği ve dünyanın her tarafından 177 film eleştirmeninin oy kullandığı "21. Yüzyılın 100 Harika Filmi" listesinde 76. sırada yer almıştır.

Amerikalı yönetmen ve senarist Quentin Tarantino, Dogville'i kariyeri boyunca gösterime giren en iyi 20 filmden biri olarak seçti; tiyatro oyunu olarak yazılmış olsaydı von Trier'in Pulitzer Ödülü'nü kazanmış olacağını belirtti.

Kaynak:

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.