Dolar sözcüğü, 16. yüzyıldan sonra Alman para birimi olarak kullanılan "Thaler" in değişmiş bir şeklidir. Amerika'nın keşfinden sonra İspanya Kralları tarafından yaratılan gümüş parayı ifade eden "Dolera" dan gelmektedir. Dolar, 22 Haziran 1776'dan beri Amerika Birleşik Devletleri'nin para birimidir. ABD bağımsızlığına kavuşunca dolar, gümüş para olarak basılmaya başlandı ve 1786'da ağırlığı 24,3 gram olarak belirlendi.

DOLAR (türkçe) anlamı
1. Amerika Birleşik Devletleri
2. Kanada vb. devletlerin para birimi.
DOLAR (türkçe) anlamı
3. özellikle amerika birleşik devletleri ve kanada olmak üzerek kimi devletlerin para birimi.
DOLAR (türkçe) ingilizcesi
1. [dólar (m) ]n. dollar
2. name of a unit of currencyn. dollar
3. greenback
4. plunk
5. smackern. c
6. middle C
7. do
DOLAR (türkçe) fransızcası
1. dollar [le]
DOLAR (türkçe) almancası
1. n. Dollaradj. Dollar-

Dolar hakkında bilgiler

Dolar Dolar sözcüğü, 16. yüzyıldan sonra Alman para birimi olarak kullanılan "Thaler" in değişmiş bir şeklidir. Amerika'nın keşfinden sonra İspanya Kralları tarafından yaratılan gümüş parayı ifade eden "Dolera" dan gelmektedir.

Dolar, 22 Haziran 1776'dan beri Amerika Birleşik Devletleri'nin para birimidir. ABD bağımsızlığına kavuşunca dolar, gümüş para olarak basılmaya başlandı ve 1786'da ağırlığı 24, 3 gram olarak belirlendi.

1792'de bimetallizm (çift metalli sistem) uygulanarak tanımın kapsamına altın da alındı; 1 dolar, 24, 06 gram saf gümüş ve 603, 8 miligram saf altına eşit sayıldı. ABD Doları 100 cent'e ayrılmaktadır. Amerikan Doları'ndan türeyen Kanada Doları da aynı şekilde 100 cent'e bölünmüştür.

Altından kaçış karşısında 1837'de tanım değişti. 1849'da Kaliforniya'daki altın yataklarının keşfedilmesinden sonra ise ilk altın dolarlar basıldı. Ne var ki, boyutları çok ufak olan bu paralar fazla yaygınlaşmadı. 1933-34 yıllarında bütün altın paralar devlete devredilerek altın külçe sistemine geçildi. Bu sistemle altın-dolar paritesi 1 ons altın (yaklaşık 31 g) = 35$ olarak saptandı ve dolanıma sürülecek dolarlar için %25 altın karşılık bulundurma zorunluluğu getirildi. ABD içinde dolarların altına çevrilmesi de yasaklandı ve altın rezervlerinin yalnız dış taleplerin karşılanmasında kullanılması öngörüldü.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında kurulan Bretton-Woods sistemi, dolara bütün uluslararası işlemleri düzenlemek gibi çok önemli bir işlev tanıyarak, bu para birimini "anahtar para" durumuna getirdi. Ancak 1971'de ABD, sahip olduğu altın rezervleri ile yaratılmış olan dolar hacmi arasındaki açığın büyük boyutlara erişmesi karşısında, doların altına konvertibilitesini kaldırdı.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Dolar Diplomasisi

Dolar diplomasisi, ABD'nin, ülke dışındaki ticari ve mali çıkarları korumak ve genişletmek için diplomatik yöntemlere başvurmaya, çeşitli dış politika amaçlarına ulaşmak için devlet kredisi ya da özel kredi biçiminde para kullanmaya dayanan yönetim politikası. Kötüleyici ...

Dolar (anlam Ayrım)

Dolar - Para birimi

Petro-dolar

Petro-dolar, petrol satışlarından elde edilen geliri tanımlamak için kullanılan terim. Petrol satın almak isteyen her ülke ya da kuruluş, karşılığında dolar vermek, bu doları da bir yerden bulmak zorundadır.

100 Dolar Laptop

OLPC XO-1 ya da Çocukların Makinesi veya popüler adıyla 100 Dolarlık Dizüstü Bilgisayar, dünyanın özellikle gelişmekte olan bölgelerindeki çocukların, bilgiye ve çağdaş eğitim araçlarına ulaşabilmeleri için önerilen ucuz bir dizüstü bilgisayardır. ABD merkezli kâr amacı ...

Dolar Ve Heksagram

Bir doların üzerinde sağ taraftaki 6 köşeli yıldız ise daha farklı bir biçimi bugün İsrail bayrağında

Bir Avuç Dolar

Bir Avuç Dolar (İtalyanca: Per un pugno di dollari), başrolünü Clint Eastwood'un oynadığı, yönetmenliğini Sergio Leone'nun yaptığı 1964 yapımı spagetti western tarzı bir filmdir. Birkaç Dolar İçin (1965) ve İyi, Kötü ve Çirkin (1966) filmlerinin takip ettiği, kısaca Dolar ...