Dominique Bussereau, (d. 13 Temmuz 1952, Tours (Indre-et-Loire)) Fransız siyasetçi.

Dominique Bussereau

Dominique Bussereau, (d. 13 Temmuz 1952, Tours (Indre-et-Loire)) Fransız siyasetçi. 1976-1978 yılları arasında İçişleri Bakanlığında müşavirlik ve 1978-1979 yılları arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı teknik danışmanlığı görevinde bulunmuştur. 2000-2007 yılları arasında Paris Siyasal Bilgiler Enstitüsü'nde Doçent olarak görev almıştır. Giscardcı Gençliğin başkanlığını 70'li yıllarda yönetmiştir. Ayrıca Jean-Pierre Raffarin'e yakınlığı ile bilinmekte olup Halk Hareketi Birliği kurucu üyesidir. 1986, 1993, 1997, 2002, 2007, 2012 yıllarında milletvekili seçilmiştir. 2002-2010 yılları arasında çeşitli hükümetlerde görev almıştır.

Görevleri

Yerel Yönetimler * 19 Mart 1989 - 22 Haziran 2002 : Saint-Georges-de-Didonne Belediye Başkanı * 20 Mart 2008 - ... : Charente-Maritime Genel Konseyi Başkanı Meclis * 2 Nisan 1986 - 14 Mayıs 1988 : Charente-Maritime milletvekili * 2 Nisan 1993 - 7 Haziran 2002 : Charente-Maritime 4. seçim çevresi milletvekili * 19 Haziran 2002 - 18 Temmuz 2002 : Charente-Maritime 4. seçim çevresi milletvekili * 20 Haziran 2007 - 19 Temmuz 2007 : Charente-Maritime 4. seçim çevresi milletvekili * 14 Aralık 2010 - ... : Charente-Maritime 4. seçim çevresi milletvekili Hükümet * 7 Mayıs 2002 - 16 Haziran 2002 : Donanım, Ulaştırma, Konut ve Turizm Bakanı nezdinde, Ulaştırma Devlet Sekreteri * 17 Haziran 2002 - 30 Mart 2004 : Donanım, Ulaştırma, Konut, Turizm ve Denizcilik Bakanı nezdinde, Ulaştırma ve Denizcilik Devlet Sekreteri * 31 Mart 2004 - 29 Kasım 2004 : Devlet Bakanı, Maliye, Ekonomi ve Sanayi Bakanı nezdinde, Bütçe ve Bütçe Reformu Devlet Sekreteri * 29 Kasım 2004 - 31 Mayıs 2005 : Gıda, Tarım ve Balıkçılık Bakanı * 2 Haziran 2005 - 15 Mayıs 2007 : Tarım ve Balıkçılık Bakanı * 18 Mayıs 2007 - 13 Kasım 2010 : Devlet Bakanı, Çevre, Sürdürülebilir Kalkınma ve Planlama Bakanı nezdinde, Ulaştırma Devlet Sekreteri

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar