Domino

Domino, iki ya da daha çok kişi arasında "pul", "kart", "domino" gibi adlar verilmiş 28 tane dikdörtgen, yassı taşla oynanan bir salon oyunudur. Her taşın bir yüzü enlemesine çizgiyle ikiye ayrılmış ve üzerine sayılar tıpkı zarda olduğu gibi, boş kareyle belirtilen 0-0 'dan 6-6 'ya kadar noktalarla işaretlenmiştir.

Domino

thumb|right|<center>Domino taşları</center>

3. yüzyıl önce ilk olarak Çin`de oynanmaya başlanan dominonun Avrupa`ya gelişi 18. yüzyıla rastlıyor. Toplam 28 taşla oynanır. Her oyuncu 7 taşlan başlamakta. Kalan diğer taşlar Banka`da kalır. Eğer oyuncun elinde, oynayacağı taş yoksa, Banka`dan taş çekebilir. Domino oyunun başlangıcında, elindeki en yüksek çifte taş bulunan oyuncu birinci oynar. Her oyuncu tahtaya (masaya) taş koyarak oyuna katılır. Oyuna yeni taş sadece yerdeki karşılıklı taşa konabilir. Örneğin, ilk oyuncu 4:1 oynadıysa, sonraki oyuncunun koyacağı, taşın bir yanında 4 ya da 1 bulunması gerekmektedir. Eğer oyuncunun elinde koyabileceğı taş yoksa, Banka`dan taş çekmesi gerekir. Sonra sıradaki oyuncu oynar. Banka`da taş kalmadıysa ve oyuncu oynayamaz`ise sırasını kaçırır. Oyun biter nezaman oyuncular`dan birisi 7 skor kazanır (skor verililr her kazanılan dönge için). Nezaman bir oyuncu ya da bir takım kazanırsa 50, 100, 250 veya 500 skor oyun bıter ve skoru yapan oyuncu ya da takım oyunu`da kazanmış olur.

Salon Oyunları

Kaynaklar

Vikipedi

Domino

i. domino, domino taşı; maskeli balo cüppesi

Domino

üzerleri noktalarla işaretli dikdörtgen biçiminde yirmi sekiz taşla masa üzerinde oynanan bir oyun.
maskeli balolarda giyilen kukuletalı uzun giysi.

Domino

Fransızca Domino kelimesinin Türkçe karşılığı.
[le] domino taşı

Domino

Almanca Domino kelimesinin Türkçe karşılığı.
i. uzun manto (m), domino (n)

Domino

1. anlamı Üzerleri noktalarla işaretli dikdörtgen biçiminde 28 taşla masa üzerinde oynanan bir oyun:"Kahvede vakit tavla, dama ya da domino oynayarak geçer."- S. Birsel. Maskeli balolarda giyilen kukuletalı uzun giysi.
2. anlamı (i). bir çeşit maske veya yarım maske; domino taşı dominoes (i). do mino oyunu. ,domino taş.
3. anlamı domino taşı. ç. domino oyunu.

Domino

Fransızca Domino kelimesinin İngilizce karşılığı.
(m) n. domino, hooded cloak; flat rectangular object with two halves that are blank or marked with dots (used to play the game of dominoes)

Domino

Almanca Domino kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. hooded cloak; flat rectangular object with two halves that are blank or marked with dots (used to play the game of dominoes)

Domino

İtalyanca Domino kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. domino, dominoes

Domino

Türkçe Domino kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. hooded cloak; flat rectangular object with two halves that are blank or marked with dots (used to play the game of dominoes)
n. domino, hooded cloak, flat rectangular object with two halves that are blank or marked with dots
n. domino, hooded cloak; flat rectangular object with two halves that are blank or marked with dots (used to play the game of dominoes)


İlgili konuları ara

Yanıtlar