--}}

Domitia Longina

Domitia Longina ya da Domitia (53 civarı - 126-130 arası) Roma İmparatoriçesi ve İmparator Domitian'ın 2. karısı olan Romalı kadın. Domitia, Romalı general ve konsül Gnaeus Domitius Corbulo ile Cassia Longina'nın en küçük kızıdır.Domitia Longina ya da Domitia (53 civarı - 126-130 arası) Roma İmparatoriçesi ve İmparator Domitian`ın 2. Karısı.

Domitia, Romalı General ve Konsül Gnaeus Domitius Corbulo ile Cassia Longina`nın en küçük kızıdır. Büyük ablasıDomitia Corbula, senatör Lucius Annius Vinicianus ile evliydi. Halası Roma İmparatoriçesi Milonia Caesonia`dır.

70`den önce Domitia senatoryal dereceden Lucius Aelius Plautius Lamia Aelianus ile evlendi. Ardından Vespasian Roma İmparatoru oldu. Onun ikinici ve en küçük oğlu Domitian`dı.

Suetonius`a göre, Domitian`ın kadınlarla bir sürü ilişkisi vardı. Domitian, Domitia`nın ilgisini çekti ve onun aklını çeldi. Domitian, Domitia`yı kocası Lamia`dan kaçırdı ve onları boşanmaya zorladı. Domitian daha sonra Lamia`yı süphe götürmeyen delillerle idam ettirdi. Aynı yılın sonlarında Domitia ile evlendi.

Domitia, Domitian için 71`de bir oğlan ve 74`de bir kız çocuğu doğurdu. Titus Flavius adı verilen çocuk 81`de öldü. Flavius tanrısal bir onur aldı. Adı bilinmeyen kız da genç yaşta öldü.

81 yılında Domitian yeni Roma İmparatoru oldu dolayısıyla Domitia`da yeni Roma İmparatoriçesiydi. Domitian onu Augusta unvanı ile ödüllendirdi.

Domitian, Domitia`ya düşkündü ve birlikte seyahat ettiler. Domitia, 83 yılında Paris adında bir aktörle ilişki yaşadı. Suetonius`un anlattığına göre, Domitian çapkındı ve her zaman etrafında kadınlar vardı. Bazen Domitia`da onun metresleri ile olan maceralarına katılıyordu. Domitia kıskanç değildi ama İmparator henüz onun ilişki yaşamasını müsamaha edemezdi. Paris idam edildi, Domitia sürgün edildi ve Domitian bir daha asla evlenmemek üzere boşandı.

Sürgün sırasında, Roma siyaseti ile bağlarını koparmadı. Domitian 91 yılında Domitia`yı sürgünden Roma İmparatoriçesi olarak geri çağırdı. Suetonius`a göre, Domitian onunla tekrar birleşmek istediğinde bu durumu ``a€˜ayrılmış yatağıma bir geri çağırı olarak tasvir etmişti.

96 yılında Domitian`ın cinayet planıyla karşı karşıya kaldı. 126`dan sonra ve 140`dan önce Gabii`de bir tapınak Domitia`ya adandı. Domitian`ın ölümünden yıllar sonra bile Domitia Roma İmparatoru`nun karısı olarak kabul görüyordu. Huzurlu bir şekilde öldü. Domitian`ın saltanatında adına sikke basılmıştır.

Kaynaklar

  • Suetonius - Oniki Sezar - Domitian
  • http://www.roman-emperors.org/domitian.htm
  • http://www.livius.org/do-dz/domitian/domitia.html


Kaynak wiki |url=http://en.wikipedia.org |tarih= 1 Nisan 2007 |dil=İngilizce |madde=Domitia Longina

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Domitia Longina
Domitia Longina