Dora Bakoyannis

right|thumb|Dora Bakoyannis

Dora Bakoyannis (1954-) Yunanistan`ın ilk kadın Dışişleri Bakanı, eski milletvekili ve Atina eski Belediye Başkanı.

1990-1993 yıları arasında başbakanlık yapan muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi`nin lideri Constantin Miçotakis`in 4 çocuğundan en büyüğü olan Dora Bakoyannis ilkokula Atina Alman Okulu ve Paris`de devam etti. Atina Üniversitesi`nde siyasal bilgiler ve kamu hukuku, Münih`te politika ve iletişim okudu. İyi derecede İngilizce, Almanca ve Fransızca biliyor.

Yunanistan`da Albaylar Cuntası`ndan sonra 1968`de Paris`e kaçan Miçotakis ve ailesi Atina`ya ancak askerlerin yönetimden çekildiği 1974`de gelebilmişti. Aynı yıl Dora, darbe yönetimine karşı bir Alman radyosundan yayın yapan gazeteci ve politikacı Pavlos Bakoyannis ile evlendi, Aleksi ve Kostas adlı iki çoçukları oldu. Dora Bakoyannis bir süre Maliye Bakanlığında çalıştıktan sonra Dışişleri Bakanlığında görev aldı. 1984`de babası Yeni Demokrasi Partisi`nin başkanlığına seçilince o da parti yönetimine girdi. 1989 yılında kocası milletvekiliyken Marksist 17 Kasım örgütü tarafından düzenlenen bir suikast ile öldürüldü. Ertesi yıl babası başbakan seçildi ve Dora Bakoyannis ilk önce devlet bakanı ardından kültür bakanlığı görevlerine getirildi. Daha sonra yaplan seçimlerde dört kere daha milletvekili seçildi. 1993 seçimlerinde Yeni Demokrasi Partisi seçimleri kaybetmesi üzerine babası istifa ettiyse de, o parti merkez komitesindeki yerini korumayı başardı. 2000 yılında YDP`nin yeni lideri Kostas Karamanlis, Bakoyannis`i Gölge Bakan olarak Dışişleri ve Savunma Bakanlarını izlemekle görevlendirdi. Bu arada Bakoyannis ikinci evliliğini işadamı Isidoros Kouvelos ile yaptı. Yunan medeni kanununa göre üç soyadından birini seçmesi gerektiğinde o ilk eşinin soyadını tercih etti.

2002`nin yaz aylarında Kostas Karamanlis, PASOK`a karşı yerel seçimlerde aday gösterecek güçlü birini ararken Atina Belediye Başkanlığı için Bakoyannis`i seçti ve Bakoyannis ilk turda seçimleri kazandı. 14 Şubat 2006`da ise Başbakan Karamanlis tarafından Yunanistan Dışişleri Bakanlığına atandı, halen görevini sürdürüyor.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar