Dorothea Lange

Dorothea Lange (26 Mayıs 1895 - 11 Ekim 1965), ABD'li fotoğrafçı. 1929'daki Büyük Bunalım'ın kurbanlarını görüntüleyen yapıtlarıyla hem belgesel fotoğrafçılığı, hem de gazete fotoğrafçılığını büyük ölçüde etkilemiştir.

Dorothea Lange

right|thumb|Dorothea Lange, 1936 Göçmen anne Dorothea Lange (26 Mayıs 1895 - 11 Ekim 1965), ABD`li fotoğrafçı.1929`daki Büyük Bunalım`ın kurbanlarını görüntüleyen yapıtlarıyla hem belgesel fotoğrafçılığı, hem de gazete fotoğrafçılığını büyük ölçüde etkilemiştir.

Photo-Secession Grubu`nun üyelerinden Clarence White`ın yanında yetişti.Yirmi yaşındayken dünyayı dolaşmaya karar verdi.Gittiği yerlerde fotoğraflarını satarak geçindi.San Francisco`ya vardığında parası tükenmişti.Oraya yerleşti ve 1916`da bir portre stüdyosu açtı.

Büyük Bunalım yıllarında sokaklarda dolaşan evsiz barksız insanları fotoğraflayarak çalışmalarının boyutlarını genişletti.Bu insanların içinde bulunduğu umutsuz durumu yansıtan ``Beyaz Melek Yemek Kuyruğu`` gibi fotoğrafları Grup f.64 fotoğrafçılarınca büyük ilgiyle karşılandı.Gene bu çalışmalarından sonra resmi kurumlarca yoksul insanların durumuna kamunun dikkatini çekmekle görevlendirildi.Göçmen işçileri konu aldığı ve başlıklarını da onların kendi sözleriyle oluşturduğu ``Göçmen Anne`` - Florence Owens Thompson, Nipomo, California (1936) gibi fotoğrafları büyük yankı uyandırdı; devlet bunun üzerine göçmenler için kamplar kurdu.

Lange 1939`da fotoğraflarından bir bölümünü topladığı ``An American Exodus; A Record of Human Erosion`` adlı kitabı yayımladı.İki yıl sonra bir Guggenheim burs kazandıysa da Pearl Harbor Baskını üzerine burstan vazgeçti ve savaşı görüntülemeye başladı.II. Dünya Savaşı`ndan sonra ``Life`` dergisine çeşitli fotoğraf dizileri hazırladı.1965 yılında, 70 yaşındayken Özefagus kanseri`nden yaşamını kaybetti.ABD`nin gelmiş geçmiş en büyük belge fotoğrafçılarından biri olarak kabul edilir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar