Dosya, sanal ortamdaki verilerin disk üzerinde saklanması için oluşturulan belirli büyüklükteki veri yapısıdır. Bilgisayarın ikincil hafıza birimlerinde bulunur.

DOSYA (türkçe) anlamı
1. aynı konu
2. aynı kimse
3. aynı işle ilgili belgeler bütünü.
bu gibi belgelerin toplandığı kartondan kap.
DOSYA (türkçe) anlamı
4. 1 . Aynı konu
5. aynı kimse
6. aynı işle ilgili belgeler bütünü.
7. 2 . Bu gibi belgelerin toplandığı kartondan kap.
8. Atasözü
9. deyim ve birleşik fiiller
10. dosya açmak (veya hazırlamak)
DOSYA (türkçe) ingilizcesi
1. n. file
2. folder
3. record
4. dossier
DOSYA (türkçe) fransızcası
1. dossier [le]
DOSYA (türkçe) almancası
1. n. Akte
2. Dossier
3. Faszikel
4. Folder

Dosya hakkında bilgiler

} } Dosya, sanal ortamdaki verilerin, disk üzerinde saklanması için oluşturulan, belirli büyüklükteki veri yapısıdır. Bilgisayarın ikincil hafıza birimlerinde bulunur. Hafıza birimi üzerinde bir başlangıç adresi, ve bir de bitiş göstergesi (eof: end of file) vardır. Dosya diske yazılırken, başlangıç adresinden itibaren veriler sırayla eof karakterine kadar yazılır. Silme esnasında ise basitçe dosyanın başlangıç adresi yok edilerek dosyanın yeri kaybedilir. Bu yüzden ikincil hafızaya dosya yazmak, silmekten daha uzun sürer. == Dosya Tipleri == Dosya tipi, dosyanın hangi formatta kaydedildiğini, ne şekilde okunabileceğini belirtir. Bir dosyanın tipi genellikle dosya adından sonra gelen nokta ve sonrasındaki birkaç harf ile ifade edilir. Örneğin: .jpg .html

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Dosya maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

UNIX - Dosya Yönetimi

Dosyaları okuma,yazma ve çalıştırma izinleri kullanıcı ve gruplara göre sınırlandırabiliriz..Dosya sahibinin değiştirilmesi için “chown yeni sahibinin ismi dosya “ şeklinde komut yazmak gerekir.Bu yetki dosya sahibi veya root tarafından yapılabilmektedir.Grubun değiştirilmesi ...

Dosya Transfer Protokolu

Dosya Transfer Protokolu (FTP) bir veri yığınının -ASCII, EBCDIC, ve binary- bir uç aygıttan diğerine iletimi için kullanılmaktadır. Bir dosyayı FTP kullanarak başka bir TCP/IP ağı üzerindeki kullanıcıya yollamak için o ağdaki bilgisayarda geçerli bir kullanıcı ismi ve ...

Dosya Transfer Protokolü

Dosya Transfer Protokolü (File Transfer Protocol; FTP), bir veri yığınının - ASCII, EBCDIC, ve binary- bir uç aygıttan diğerine iletimi için kullanılmaktadır.

Au Dosya Biçimi

Au dosya biçimi 6 başlıklı 32-bit kelime ve veri içeren basit bir ses dosyası biçimidir. Au biçimi Sun Microsystems tarafından yayınlandı.

Ağ Dosya Sistemi

Ağ Dosya Sistemi (Network File System) Sun Microsystems tarafından 1984 yılında geliştirilmiş, ağdaki bilgisayarların ortak bir dosya sistemine, yerel diskleri kadar kolay ulaşmasını sağlayan, RPC temelli dağıtık dosya sistemi yapısıdır.

Dosya Yerleşim Tablosu

FAT (File Allocation Table; ``Dosya Yerleşim Tablosu``), dosya sisteminin orijini 1970`lerde ve 1980 yılları başında Microsoft MS-DOS işletim sisteminin desteklediği dosya sistemi olarak başlar.

Nautilus Dosya Yöneticisi

Nautilus GNOME masaüstü arayüzünün resmi dosya yöneticisidir. Nautilus GNOME 1.4 versiyonunda Midnight Commander yerine kullanılmaya başlandı ve 2.0 versiyonundan sonra varsayılan olarak gelmekte.

Dosya Adı Uzantısı

Bir dosya adı uzatması, bir dosya adının sonuna verinin tipini, dosyada depoladığını (Bilgisayar sisteminde yazılımın çeşitli parçalarına ek olarak) çabukça kararlaştırmak için ve bilgisayar kullanıcılarına izin vermek için eklenen (Genellikle) alphanumeric karakterlerden ...