Doukas (tarihçi)

Doukas veya çeşitli Türkçe kaynaklarda Dukas (d. yaklaşık 1400 – ö. 1462'den sonra)Kazhdan (1991), p. 656, son Bizans İmparatoru XI. Konstantin Palaiologos'un hükümdarlığında tanınmış Bizanslı tarihçi. Bizans İmparatorluğu'nun son yüzyılı ve özellikle Osmanlı İmparatorluğu tarafından feth edilmesi hakkında en önemli kaynaklardan biridir.

Doukas veya çeşitli Türkçe kaynaklarda Dukas (d. yaklaşık 1400 – ö. 1462'den sonra), son Bizans İmparatoru XI. Konstantin Palaiologos'un hükümdarlığında tanınmış Bizanslı tarihçi. Bizans İmparatorluğu'nun son yüzyılı ve özellikle Osmanlı İmparatorluğu tarafından feth edilmesi hakkında en önemli kaynaklardan biridir.

Hayatı

1341 ile 1347 yılları arasında yaşanan Bizans iç savaşında önemli bir rol oynamış Mikhael Doukas'ın torunudur. Doğum tarihi ve ilk ismi bilinmemektedir. İlk defa 1421 yılında Yenifoça'da Cenevre Cumhuriyeti valisinin sekreteri olarak hizmet ederken ismi geçmektedi. İstanbul'un fethi'nden sonra Lesbos'a mülteci olmuş ve adada hüküm süren Gattilusi ailesinin hizmetine girmiştir. Aile onu Osmanlı İmparatorluğu sarayında çeşitli diplomatik görevlerde bulunmuştur. Adanın 1462 yılında Fatih Sultan Mehmed tarafından alınmasına kadar Lesbos'un yarı bağımsız kalmasında başarılı olmuştur. Bu olayda hayatta kaldığı bilinmektedir fakat bu tarihten sonra hayatı hakkında bir bilgi yoktur. Eserleri 1341-1462 tarihleri arası dönemin tarihinin yazarıdır, çalışması Nikeforos Gregoras ile Yannis Kantakuzenos'ın çalışmalarının devamı ve Georgios Frantzis ve Laonikos Chalkokondyles'in çalışmalarını ise destekler. Tarihinin başlangıç kısmında Âdem ile Havva'dan V. Yannis Palaiologos'a kadar bir kronoloji bulunur.

Kaynakça

Kaynak

*

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.