Dravid Dilleri

Dravid dil ailesi, yoğunlukla Güney Hindistan'da veya Sri Lanka'da konuşulan 73 dili içerir. Pakistan'daki, Nepal'deki Bangladeş'teki bölgelerde, bunlardan daha az olarak da Afganistan ve İran'da konuşulur.

Dravid dil ailesi, yoğunlukla Güney Hindistan`da veya Sri Lanka`da konuşulan 73 dili içerir. Pakistan`daki, Nepal`deki Bangladeş`teki bölgelerde, bunlardan daha az olarak da Afganistan ve İran`da konuşulur. Ayrıca, A.B.D., Büyük Britanya, Kanada, Malezya ve Singapur`da Dravid`li göçmenler tarafından konuşulur. Ethnologue(İngilizce)

Aileye ait dilleri 200 milyon insan konuşur. İran`da konuşulmuş olan Antik Elam dilleriyle ilgisi olduğu iddia edilen Dravid dilleri, şu andaki hiçbir dil ailesiyle akrabalık bağına sahip değildir.

Hint-Avrupa Dilleri`nden çok farklı olmasına rağmen, binyıllar içinde bu dillere Sanskritçe`den %30 veya %70 oranında kelime transferi olmuştur. Ayrıca, dil yapısı açısından Dravid dilleri Hint-Avrupa dillerini etkilemiştir, ve bu etki ters istikamette olan etkiye göre daha fazla olmuştur.Krishnamurti, Bhadriraju (2003) ``The Dravidian Languages`` Cambridge University Press, Cambridge. ISBN 0-521-77111-0 at p. 40-41.(İngilizce)

Kaynakça

reflist

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.