Dreamworks

Kısaca: Dreamworks SKG, Dünya'nın en büyük film stüdyolarından biridir. Filmler, bilgisayar oyunları, televizyon programları geliştirir, üretir ve dağıtır. ...devamı ☟

DreamWorks
DreamWorks

Dreamworks SKG, Dünya`nın en büyük film stüdyolarından biridir. Filmler, bilgisayar oyunları, televizyon programları geliştirir, üretir ve dağıtır. Şu ana kadar $100,000,000 üzerinde gişe hasılatı yapmış 10 film çıkarmış; en başarılı filmleri de Shrek 2 olmuştur.

David Geffen, Jeffrey Katzenberg ve Steven Spielberg`in birleşerek kurduğu Dreamworks; Şubat 2006`da Viacom`a satılmıştır.

Dreamworks SKG`deki SKG`nin açılımı; Spielberg, Katzenberg ve Geffen`dır. Spielberg; Dünya`nın en başarılı yönetmenlerinden biri, Katzenberg Walt Disney`in eski başkanı, Geffen de Guns N Roses gibi bir çok müzisyenin prodüktörüdür.

Firmanın kuruluşunda; $33 Milyon dolar bankalardan ve üç kurucu üyeden, ve $500 milyon dolar da Microsoft`un kurucularından Paul Allen tarafından desteklenmiştir.

İlk filmi, 1997 de yayımlanan The Peacemaker`dır. Şu ana kadar oldukça başarılı olan filmleri arasında; Amistad, Antz, Deep Impact, The Prince of Egypt, Saving Private Ryan, American Beauty, Almost Famous, Cast Away, Gladiator, Meet the Parents, Road Trip, A Beautiful Mind, Shrek I ve II, Artificial Intelligence, Catch Me If You Can, Minority Report, The Ring I ve II, Seabiscuit, Collateral, Shark Tale, The Terminal, Madagascar, Memoirs of a Geisha, Munich ve War of the Worlds bulunur.

Dış bağlantılar

  • http://www.dreamworks.com


Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

DreamWorks Resimleri