Digital Subscriber Line (Sayısal Abone Hattı) , sıradan bakır kablolar üzerinden evlere ve ofislere yüksek bant genişliği sağlayan bir teknolojidir. ...

Dsl hakkında bilgiler

Digital Subscriber Line (Sayısal Abone Hattı), sıradan bakır kablolar üzerinden evlere ve ofislere yüksek bant genişliği sağlayan bir teknolojidir.

xDSL şeklindede adlandırılıp, baştaki x harfi değiştirilerek türleri adlandırılır.ADSL, ADSL2, ADSL2+, SDSL, IDSL, HDSL, VDSL, VDSL2 ADSL (Asymetric Digital Subscriber Line - asimetrik dijital kullanıcı hattı), kullanıcların yüksek hızlarda asimetrik veri haberleşmesi ormakla birlikte, eşzamanlı olarak telefon görüşme olanağı sağlayan bir teknolojidir.

Bir ADSL bağlantısı 3 temel iletişim kanalından oluşur. Alış Kanalı (downstream), Gönderiş Kanalı (upstream) ve POTS (Plain Old Public Telephone) kanalıdır.

Alış kanalı mbit`ler seviye genişliği]] sunarken, gönderim kanalı Kbps`ler düzeyindedir.ADSL, cihazlarının gerçek hızlar üreticelere ve cihazın modellerine göre değişim göstermektedir.ADSL hizmetlerinden faydalanabilmek için, ADSL hizmeti sunan şirketlerin belirlediği hızları destekleyen modem alınmalıdır.

POTS, ADSL iletim ortamı üzerinden telefon görüşmelerinin aktarılması için kullanılır. Bir telefon görüşmesi için 4 Khz`lik bir frekans yeterli olmaktadır. ADSL veri kanalları 25 Khz`lik frekans alanından başlayıp kablolamanın elverdiği ölçülerde yüksek frekanslara çıkabilmektedir. Farklı frekans aralık ile veri kanalları arasında etkileşim olmaz.

Bir hat üzerinde birçok kanal oluşturabilmek için Frekans Bölmeli Çoğullama (FDM - Frequency Division Multiplexing) iderme (Echo Cancellation) olarak adlandırılan yöntemler kullanılır. Yankı Giderme yönteminde, alış ve veriş kanalları için aynı frekans alanı içinde kullanılırkende farklı kanallarda kullanılır.Dolayısıyla, aynı hızda bant genişliği elde etmek için Yankı Giderme yöntemini kullanmak yeterli olur, bu da daha uzaklara gidebilmek anlamına gelir. Ancak bu yöntemle kullanılan ADSL cihazları FDM cihazlara göre daha karmaşık olurlar.

Bilgisayar

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki DSL maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Yalın DSL

Naked DSL (nDSL) veya Yalın İnternet, DSL hizmetinin PSTN servisi kullanma zorunluluğu olmadan verilmesidir. Yani bu tür bağlantılarda DSL bağlantısı için telefon kullanmak gerekmez.

Scots

Scots ya da İskoç İngilizcesi. İskoçya, Kuzey İrlanda, İngiltere ve İrlanda Cumhuriyeti`nin Donegal bölgesinde konuşulan bir Cermen dili. İskoçya`da yaklaşık 1,500,000 kişi bu dili ana dili olarak kullanmasına rağmen resmi dil değildir. Ancak bölgesel dil olarak kullanılır. ...

ADSL

ADSL (İngilizce: Asymmetric Digital Subscriber Line), Bakışımsız Sayısal Abone Hattı, günümüzde internet bağlantısı için en çok kullanılan bağlantı tekniğidir.

DSLAM

DSLAM (Digital Subscriber Line Access Multiplexer) Digital Abone Hattı Erişim Çoklayıcısı/Paylaştırıcısı; bir Network çevre birimi/aygıtı olup, umumiyetle bir Telefon İşletmesinde (Türkiye de örnek olarak TT) merkezi sistem mekanizması olarak, birçok müşteriye/aboneye DSL ...

Knoppix

Knoppix, bir Linux dağıtımıdır. Debian GNU/Linux işletim sistemi üzerinde kurulmuş, otomatik donanım tanımlaması yapabilen, farklı birçok grafik kartı (ekran kartı), ses kartı, SCSI ve USB gibi cihaz arayüz desteği sağlayan bir işletim sistemi özelliğindedir. En önemli ...

WiMAX

WiMAX (''İngilizce'den'' Worldwide Interoperability for Microwave Access), IEEE 802.16 standartlarını kullanan aletler için bir sertifika işaretidir. IEEE 802.