Dubai

Arap Yarimadasi'ndaki yedi tane Birlesik Arap Emirliklerinden birini olusturan emirlik, bazen kendi emirliginden "Dubai Kenti" olarak ayirt edilir.

Dubai (Arapça'da دبيّ) Arap Yarımadası'ndaki yedi tane Birleşik Arap Emirliklerinden birini oluşturan emirlik, bazen kendi emirliğinden "Dubai Kenti" olarak ayırt edilir.

1990'lar sonrası uygulanan politikalar sonucunda ve Hong Kong'un Çin'e devredilmesi ile sonrası bölgenin ticaret başkenti olma yolunda ilerleyen 2000'li yıllar ile de büyük projeler ile dünyaya adını duyuran şehir şu an bölgenin en önemli ticaret ve turizm şehridir.

Birleşik Arap Emirliğinin en büyük en büyük ikinci emirliği olmasına rağmen en lüks ve en modern olanıdır. Son 20 yılda bu topraklardan petrol çıkarılmaya başlayınca Dubai'nin yapısı değişmeye başladı. Şehrin her yerinde gökdelenlere rastlamak mümkündür.

Şehrin başlıca bölgeleri ise Jumeriah ve Deira'dır. Dubai dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biridir . Şehirde lüx oteller ve dünyanın en ünlü şarkıcıları konser vermektedir.

Haritası

Dubai koordinatları: 25.271139, 55.307485

Diğer anlamları

Dubai

İngilizce Dubai kelimesinin Almanca karşılığı.
npr. dubai (n)

Dubai

Almanca Dubai kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Dubayy, port city in the northeast United Arab Emirates; sheikhdom, territory ruled by a sheik, jurisdiction of an Arab tribal leader

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Dubai
Dubai