Dumlupınar

Altıntaş ilçesinin merkez bucağına bağlı 530 nüfuslu bir köy. Kurtuluş Savaşı'nda çevresinde Başkumandanlık Meydan Muharebesi'nin yapıldığı yer olduğu için, tarihimizde önemli yeri vardır. 26 Ağustos...

Dumlupınar Kütahya ilinin bir ilçesidir. Altıntaş ilçesinin merkez bucağına bağlı 530 nüfuslu bir köy. Kurtuluş Savaşı'nda çevresinde Başkumandanlık Meydan Muharebesi'nin yapıldığı yer olduğu için, tarihimizde önemli yeri vardır. 26 Ağustos 1922 tarihinde, Dumlupınar çevresinde yapılan Başkumandanlık Meydan Muharebesi ile Türk ordularının zaferi ile sonuçlanmış ve düşman, Türk askeri tarafından İzmir'e kadar takip edilmiştir.

Yerleşim tarihi çok eskiye giden Dumlupınar’da tespit edilen en eski yerleşim yerleri arasında; Kızılcaköy, Merkez,Ulualan, Yörük, Allıören, Ağaçköy, Arpalı gibi yerler bulunmaktadır. Allıören Höyüğün İlk Tunç çağında (M.Ö.3.000-2500) yerleşim olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Yine bu bölgede Roma döneminden kalma Nekropol alanları bulunmaktadır.

Selçuklu devletinin akıncı beylerinden Cafer Gazinin Bizans üzerine akınlar yaptığı sırada şehit düştüğü, şu andaki Dumlupınar’daki Şehitliğin bulunduğu tepede yakın zamana kadar mezarının olduğu bilinmektedir. Kaçak kazılar sırasında bu mezar tahrip edilmiştir. Kurtuluş savaşında önemli bir merkez olmuş ve tarih sayfalarına Afyon-Dumlupınar Muharebeleri olarak geçmiştir. Halen Mili Park sınırları içinde yer alan bu bölge aynı zamanda tarihi sit alanı olarak tescillidir.

Haritası

Dumlupınar koordinatları: 39.402848, 30.031492

Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    Sayın Dumlupınar yetki ve sorumluları:Biliyorsunuz DUMLUPINAR çok küçük bir kasaba veDumlupınara bağlı olan köyler fakir küçük genelde verimsiz dağ köyleri.Biliyorsunuz güçük oluşu bazı imkansızlıklar nedeniyle sadece kaymakamlık binası ve çoğunlukla vekaleten bakan bir kaymakam birde jandarma karakolundan ibarettir.Ama bununyanında bir hamamı bir oteli hergün açık olan bir lokantası tarihi deyerlerini muhafaza edebilen bir yüksek oulun olmasını isterdim.Kasbaya bağlı olan köylere ancek haftada birgün vasıta ya bulunur ya bulunmaz.Halbuki Belediyenin bizzat bu işi üstlenerek enaz günde kendine bağlı olan köylere bir vasıra temini gerekmezmi.Ben şahsen ulaşım imkansızlıkları nedeniyle nufusumu başka yere aldırmak macburiyetinde kaldım. ulaşım durumunu düşünen cok kişi benim gibi düşünebilir.Dumlupınar kışı fazla olan bir yer.Kışın kazara yokkapandığında ne kalacakyer nede biryere ulaşmak oldukca zor oluyor. Doğu deyil. ama doğunun çok yerinden daha mahrum. Bir çözümü olmasıgerek.SILADAN SELAMLAR.ARTNİYETİM YOK SEVGİM VAR

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    Kütahya'nın eski köylerinden ve en bilinenlerinden biriside Selkisaray köyü dür burada 400 yıllık tarihi eser kavaklar bulunmaktadır bu kavaklarda birçok mermi okKvb. silahlar ve daha çok fazla şey bulunmuştur ayrıca burada daha önce de libya hittit gibi devletlerde bulum muştur buyüzde baze şans eseri buralarda eski libya ,hitit,roma paraları bulunmaktadır .Ayrıca burada mezarı bilinmeyen bir çok şehitte mevcuttur.Ayrıca burada bazen kaçak kazılar yapılması birçok hazine değerinde eski şeylere zarar vermektedir burası değerli bir köydür.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Dumlupınar
Dumlupınar