Dune (Kitap)

Kısaca: Dune, Frank Herbert`ın Hugo ve Nebula ödüllerini almasını sağlayan ve tüm dünyada onbeş milyondan fazla kopyası satılan fantastik edebiyat serisi. ...devamı ☟

Dune, Frank Herbert`ın Hugo ve Nebula ödüllerini almasını sağlayan ve tüm dünyada onbeş milyondan fazla kopyası satılan fantastik edebiyat serisi.

Seri, insanların ömrünü uzatan ve başka yetenekler kazandıran bahar adlı maddenin tek üretildiği yer olan "Arrakis" adlı gezegenin yönetiminin Harkonen ailesinden Atredies ailesine geçmesi ile başlar.

  1. Çöl Gezegeni Dune (Dune, Desert Planet)
  2. Dune Mesihi (Dune Messiah)
  3. Dune`un Çocukları (Children of Dune)
  4. Dune`un İmparator Tanrısı (God Emperor of Dune)
  5. Dune`un Kafirleri (Heretics of Dune)
  6. Dune Rahibeler Meclisi (Chapterhouse: Dune)


Bu 6 kitap uzun serinin ilk kitapları olup, serinin devamı Frank Herbert`in oğlu Brian Herbert ve Amarikan populer kitap yazaru Kevin J. Anderson tarafından devam ettirilmiştir. İkili seriye dahil olan 6 kitap yazmıştır. Aslında kitaplar klasik serinin devamı değil öncesidir. Aynı Yıldız Savaşları filim serisinde olduğu gibi. "Atreides Hanedanlığı", "Harkonnen Hanedanlığı" ve "Corrino Hanedanlığı" klasik serinin hemen öncesine gitmekte ve Dune gezegeninde yaşanan politik çatışmaların köklerinin ortaya koymaktadır. "Butleryan Cihadı", "Makinelerin Seferi" ve "Corrin Savaşı" kitaplarından oluşan seri ise çok daha eskilere gitmektedir. İnsanlık akıllı makineler yani yapay zekayla savaşmaktadır. Daha melanj keşfedilmemiş Arrakis hiç kimsenin bilmediği bir gezegendir. Uzayda yolculuk için büklüm gemiler yoktur, Holtzman kalkanı yoktur. İmparatorluk, Hanedanlıklar, Lonca, Bene Gesserit cadıları Fremenler yoktur. Yani kısaca Dune romanlarının hayalgücünü zorlayıcı, sınırlarda gezinen ve sosyal yapıları sorgulayan, büyüleyici, otantik ortamı daha oluşmamıştır. Bu seride büyüleyici Dune dünyasına giriş yapılmaktadır. Dune dünyasındaki ilginç kavramların, olayların, ilişkilerin açıklanmasıdır bu seri. Çok ilginç şeyler öğrenebilirsiniz; mesala Atreides ile Harkonnenlerin atalarının sarsılmaz dostluğu gibi.

Bundan başka romanda alttan alta işlenen gerçek ise ekonomi ve ekonominin kaynağı olarak ticaretin önemini insanı şaşırtan bir etki ile işlemesidir. Okuyan herkesin dikkatini çekeceği üzere ilk 6 kitaptan oluşan serinin tamamında ticaret loncasının gücü ve etkisi göze çarpmaktadır.Oysa loncanın askeri gücü ya da bir millete dayanan herhangi bir yaptırım gücü yoktur. Lonca yalnızca galaksiler arası ulaşımda kullanılan gemileri yönetme yeteneği sayesinde bu güce ulaşmıştır. Tüm gezegenler, hanedanlar loncaya muhtaçtır. Ve nihayet lonca da "bahar" a muhtaçtır. Gemi kaptanları ancak bahar etkisinde iken zamanı ve uzayı bükme yeteneklerini kullanabilmektedirler. "Bahar" ın ise tek kaynağı vardır:Arrakis-Dune... Bu da Dune gezegenini evrenin güç merkezi haline getirmektedir. Elbette güce sahip olmak sürekli bir mücadele içinde olmayı da gerektirir. Ve bizler romanı okurken sürekli gücün kazanılması ve korunması için yapılan mücadeleleri öğrenmekteyiz. Oysa Dune gerçek gücün kaynağı değil güce oluşmaktaki vasıtanın sağlandığı yerdir. Kitaba göre gerçek güç ticarettir ancak bunu açıkça ifade etmemekte tüm olayları bu noktaya bağlayarak dolaylı bir anlatımı tercih etmektedir.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.