Dupondius

Kısaca: Dupondius (Latin iki as' lık sikke) Roma Cumhuriyeti ve Roma İmparatorluğu' da kullanılmış olan, 2 as ½ sestertius ve 1/8 denarius değerinde bir sikkedir. Roma Cumhuriyeti döneminde bolca dökümü yapılan bir sikke olup, 2 pound'dan daha hafiftir. ...devamı ☟

dupondius
Dupondius

Dupondius (Latin ``iki as` lık sikke``) Roma Cumhuriyeti ve Roma İmparatorluğu` da kullanılmış olan, 2 as 1/2 sestertius ve 1/8 denarius değerinde bir sikkedir.

Roma Cumhuriyeti döneminde bolca dökümü yapılan bir sikke olup, 2 pound` dan daha hafiftir. Sikke` nin ön yüzünde tanrı Roma` nın bir büstünü arka yüzde ise altı parmaklıklı tekerlek bulunur. Bu seri Roma Cumhuriyeti çağından sonra kesilmemiştir (basılmamıştır) . , İ.S. 193] İÖ..23` te Augustus`un Sikke Reformu` ndan sonra sestertius ve dupondius nümismatikçiler tarafından orichalcum olarak adlandırılan altın renkli bir bronz alaşımından üretilirken daha alt seriler kırmızımsı bakırdan yapılmışlardır. Başlangıçta dupondius aynı ebatlardaki as` tan ışık saçan taç`la ayrılırken Nero zamanında İ.S.66 bu fark yerini İmparatorun portresine bırakmıştır. Işık saçan taç , antoninianus, (double denarius) ve double sestertius` larda da sikkenin değerini iki katı olduğunu belirtmek için kullanılmaya devam edilmiştir.

Dupondii` leri Nero zamanında basılan ışık saçan taç` ın eksik olmasından ve üzerlerindeki ağır bakır pasından dolayı as` lardan ayırmak oldukça zor olmaktadır.

" target="_blank"> Sestertius` u, Antoninus Pius dupondius` u , ve Marcus Aurelius as` ı ]

Dış bağlantılar

Commons|Dupondius http://www.greekandromancoins.com

Kaynak wiki |url=http://en.wikipedia.org |tarih=12 Mart 2007 |dil=İngilizce |madde=Dupondius

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.