Duygulu, Trabzon

Kısaca: DUYGULU KÖYÜ` NÜN TARİHÇESİBugünkü Vakfıkebir ilçesinin Karatepe, Tonya ilçesinin Kozluca köyleri daha önceki yıllarda Dağlıca köyüne bağlı iken ayrı ayrı köyler şeklinde ayrılarak teşkilâtlandıktan sonra Şu anki adıyla Duygulu Köyü Dağlıca`nın bir mahallesiydi.Dağlıca daha önceki yıllarda Tonya ilçesine bağlı bir köydü. ...devamı ☟

Duygulu, Trabzon
Duygulu, Trabzon

}

DUYGULU KÖYÜ` NÜN TARİHÇESİ Bugünkü Vakfıkebir ilçesinin Karatepe, Tonya ilçesinin Kozluca köyleri daha önceki yıllarda Dağlıca köyüne bağlı iken ayrı ayrı köyler şeklinde ayrılarak teşkilatlandıktan sonra Şu anki adıyla Duygulu Köyü Dağlıca`nın bir mahallesiydi.Dağlıca daha önceki yıllarda Tonya ilçesine bağlı bir köydü.Zamanın muhtarı Osman SAĞLAM döneminde1965yılında Dağlıca köyünün Tonya`dan ayrılarak Vakfıkebir`e bağlandığını görüyoruz.Dağlıca köyü geniş bir alana yayılmış olmasından dolayı mahallerine hizmet götürmek oldukça zordu.Bugünkü Duygulu köyünde yaşayan haneler daha iyi hizmet alabilmek maksadıyla köyü ayırma girişimlerini başlatarak yapılan referandum sonucu köyün ayrılmasına karar verilmişti.Bu istek idare kurulunda 03.06.1986 tarih ve 1468 sayı, il genel meclisinde 11.05.1986 tarihi ve 34 sayılı kararlarıyla onaylanmış.Valiliğin 04.12.1986 tarih ve 2038 sayılı yazılarına istinaden 16.10.1987 tarihinde bakanlık onayıyla Duygulu Köyü adıyla idare yapımıza dahil edilmiştir.Bu köy Beşikdüzü`nün 1989 yılında ilçe olmasıyla beraber bu ilçeye bağlanmıştır.Köyün ilçeye uzaklığı 9 km, İle uzaklığı ise 54 km`dir.2000 yılında yapıla nüfus sayımına göre 313 kişi ve 85 hanedir.

Köyde;Kayaslı oğulları, Aydınlı oğulları,Cabnali oğulları,Küllah oğulları,Kubal oğulları,Memiş oğulları,Beşir oğulları,Mumulas oğulları Cabroğuları,Kaşat oğulları adında sülaleler yaşamaktadır.

Köyün ne zaman yapıldığı bilinmemekle beraber 18.yy`da yapıldığı tahmin edilen tarihi bir camisi vardır.Bu cami daha önce Dağlıca`nın diğer mahallelerinin de kullandığı bir cami idi.Ayrıca köyün içinden geçen Çamlık deresi üzerinde 18.yy sonlarında yapılmış oldukları Kitabelerinden anlaşılan üç adet taş kemer köprü bulunmaktadır.Bu dere üzerinde kurulu dört adet su değirmeni bulunmaktadır.

Mezar başlıklarından anlaşıldığın göre köyde yerleşimin 1461 yılında Trabzon`un fethinden sonra ağırlıklı olarak Gümüşhane bölgesinden gelen sülalelerce iskan başlatılmıştır.Mezar başlıklarının bazılarında Koç boynuzu figürlerine rastlanması burada yaşayan ahalinin Karakoyunlu Türkleriyle bağlantısının olabileceğini aklımıza getirmektedir.Çünkü bu sembol Karakoyunlularda kullanılmaktadırKÖPRÜLERİMİZ 1-Kayaslı Köprüsü:

Çuval Oğlu Hüseyin çavuş ve
Kayasoğlu Temel Efendi`nin 
katkılarıyla yapıldığı bilinmektedir. 1900 lü yılların başında. Taş kemer yapı stilinde. Çamlık Deresi üzerinde
inşa edilmiştir. 
Kayaslı değirmeni ise Muhacirlik döneminde yapıldığı daha sonra 1955 yılında tamir edildiği kitabesinden anlaşılmaktadır.

2.Aydınlı Köprüsü
Bu Köprünün yapılış tarihi 
Muhacirlik Döneminin öncesine dayandığı parasını Çal oğlu denen bir şahısın karşıladığı ustalığını ise Ali ve Mehmet Aydın kardeşlerin
yaptığı Akrep oğlu Mehmet Aydın`ın 
ve Mustafa Aydın`ın beyanlarından anlaşılmaktadır.Burada bulanan
Değirmenin yapılış tarihi tam 
olarak bilinmemekle beraber Aydın oğulları sülalesi tarafından yapıldığı ve baniliğini halen Aydın oğlu Yunus Aydın`ın yaptığı bilinmektedir. .

3-Cabnali Köprüsü:

Bu köprünün yapılış tarihi, üzerindeki baba taşında Rumi 1315 olarak belirtilmektedir. Yapımcısı Furuncuoğlu Ahmet İncedir. Burada bulunan Cabnali değirmenin de yapılış tarihi tam olarak bilinmemekle beraber diğer değirmenler gibi Muhacirlik döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir.

DUYGULU KÖYÜ İLKOKULU(DAĞLICA KÖYÜ 3. OKULU)

Okul Devlet katkısı olmadan o mahallede yaşayan haneler tarafından yapılmış 1975-1976 Eğitim Öğretim yılında Hizmete açılmıştır. İlk Mezunlarını aynı ,yıl vermiştir.1998-1999 Eğitim Öğretim yılında taşıma kapsamına alınarak Beşikdüzü Merkez İlköğretim okuluna öğrencileri taşınmaya başlanmıştır. Okulumuz Taşımaya alınana kadar 161 mezun vermiştir.
Okulda çalışan öğretmenler:
Hasan BAHADIR, Fatma BAHADIR, Harun ŞEN, Şeref KUKUL,Aydın GÖZAÇAN, Muhammet BİRİNCİ, Ahmet ŞENTÜRK, Ülfet BAŞTAN, Mustafa YILDIZ, Burhan BAYRAM, Cemal KAYA, Ahmet KAYA

KÖYÜMÜZÜN CAMİSİ VE İMAMLARI

Duygulu köyüne ait caminin yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber18.yüzyılın başlarında yapıldığı ve Caminin 1840 yılında tamir edildiği bilinmektedir. Aydınlı mahallesinde
bulunan bu cami uzun yıllar Dağlıca ve 
Karatepe`nin bazı mahallelerinin ibadet yeri idi Daha sonra bu yerleşim yerleri de kendi camilerini yapınca Aydınlı camisi

CAMİDE GÖREV YAPAN İMAMLAR

1.Hafız Mehmet KAYA :1902-1942
yılları arasında fahri olarak 
caminin imalığını yaptı. Bu süre zarfında köyden ve çevre köylerden birçok hafız yetiştirdi (bakınız yandaki resim)

2.Murat AYDIN(Hafız):1943-1985 yılları arasında caminin imamlığını yaptı. Hafız Mehmet KAYA`nın öğrencisidir.

3.Ahmet DOĞAN (Maraşlı):1986-1988 yılları arasında caminin imamlığını yaptı.

4.Yetkin KARACA:1992-1999 yılları arasında caminin imamlığını yaptı.

5.Erkan YAYLA:2000-2001 yılları arasında caminin imamlığını yaptı

6.Ali KARACA(Hafız):2001 yılından itibaren köyün imamlığını yapmaktadır.Daha önceki görev yerleri Safranbolu,Beşikdüzü merkez ve yeni camidir.(bakınız yandaki resim)

Ayrıca köyümüzün Aşağı mahallesinde Ali AÇMAK tarafından 1978 yılında inşaatı başlatılan ve 1980 yılında ibadete açılmış olan bir cami vardır.

KÖYÜMÜZÜN GAZİLERİ VE ŞEHİTLERİ

Köyümüzden Kıbrıs savaşına fiili olarak giden Turan KUDU, Muhammet ÇELİK ve Orhan ÇELİK adında üç gazimiz vardır.Ayrıca Tahsin ÇELİK Savaş sonrası Ateşkes döneminde Kıbrıs`a görevli olarak gitmiştir. Canfer KILIÇ Kore gazisidir.

Köyümüzden Mayıs 7`si şenliklerine katılıp elim Deniz Kazası sonucu kaybettiğimiz Kamil KAYA adındaki bir şehidimiz de vardır. Arif ve Osman BEŞEL kardeşlerin kurtuluş savaşı yıllarında yaptıkları el yapımı silahları milli kuvvetlerimize götürürken kendilerinden bir daha haber alınmadığı söz konusu şahısların yakınları tarafından anlatılmaktadır.

KÖYÜN YETİŞTİRDİÄžİ ÖNEMLİ KİŞİLER

HACI HAFIZ MURAT AYDIN. HACI HAFIZ AHMET AYDIN. HACI HAFIZ MUHITTIN AYDIN (GAZETECI ENGLAND). HACI MELEK SARI OGRETMEN ANKARA. MERAL SAHIN OGRETMEN TRAB. OF. HACI PERIHAN AYDIN ELSANATLARI TREZI. Mehmet KIZILAY(CABRİ):Maden mühendisidir. Uzun yıllar TTK da mühendis ve ulaştırma müdürü olarak görev yaptı. Ahmet CABRİ:Elektronik mühendisi Ömer ÇELİK: Deniz binbaşı Emrullah KAYA: Matematik mühendisi(öğretmen olarak çalışıyor.) İrfan KAYA: Öğretmen Engin KAYA: Kimyager Yusuf KAYA:ilahiyatçı Cemal KAYA:Öğretmen Ahmet KAYA(Ali Kemal oğlu):Öğretmen Ahmet KAYA(temel oğlu):öğretmen Havva KAYA:Öğretmen Lokman KAYA:Mal müdürü(Kırşehir-Mucur) Mustafa TAŞ:Jeoloji mühendisi Hakkı KUDU:öğretmen Ahmet AYDIN :Öğretmen Ahmet İNCE :Öğretmen İlyas İNCE :Öğretmen İhsan KUDU:Kamu yöneticisi Filiz BİRİNCİ:Doktor Fahrettin KAYA(öğretmen) Muhammet AYDIN(Kocoğlu):Kara taş ustası Muhammet Taş(Gazeteci-Objektif Haber
Gazetesi sahibi-Karadeniz Gaz.Tem.)dir.  
Olgun İNCE :Beden Eğitimi ve spor öğ. Tuncay AYDIN:Polis (Zonguldak) Nazif AYDIN:Polis (Ankara) Ahmet AYDIN(Karauşağın oğlu):Müteahhit iş adamı-Antalya Köksal TAŞ(Bankacı) Gökmen TAŞ(Veteriner Hekim)

KÖYÜMÜZDE YAŞAYAN SÜLí‚LELERİN MENŞEİ

1.Kayaçoğulları: Gümüşhane`nin Şiran ilçesinden geldikleri üç kola ayrılarak bir kolunun Adapazarı Hendek tarafına gittiği;diğer iki kardeşten
birinin Tonya`nın Orta mahalle köyüne diğer
bir kardeşin de (Kayaç oğlu Memiş`in) 
Dağlıca köyüne yerleştiği rivayet edilmektedir. Bu Sülaleden olan Koç Ali oğlu Temel Efendinin
Dağlıca`nın Muhtarlığını yaptığı bilinmektedir.


2.Aydınoğulları KOYUMUZUN TANINMIS sevilen simalarindan rahmetli haci hafiz MURAT AYDIN allah rahmet eylesin. oglu halen sag haci hafiz AHMET AYDIN hoca efendi yillarca turkiye cumhuriyeti diyanet islerine bagli trabzon pazarkapi camiin de imamlik gorevinde bulunmus ehli kuran sevilen ve takdir edilen bir insan.HÜSNÜ ve Muhammet adında tanınmış kardeşleri vardır. MUHITTIN AYDIN ahmet aydin hoca efendinin ortanca evladi dir . oda dedesi ve babasi gibi hafizligini tamamlamis olup bu mestlege hizmet etmistir. cok yonlu kisilige sahip muhittin uzun yillar tv muhabirligi pragram yapimciligi yapmistir. ingiltere ye gorevli muhabir olarak gonderilen aydin halen ingiltere de zaman zaman meslegini icra etmekle beraber tarihi konularda arastirmalar yapmaktadir. muhittin aydin ozel tv lerin olmadigi donemde TRT nin duzenledigi ses yarismasin da 684 kisi arasindan birinci secilmistir. MELEK AYDIN ahmet hocanin buyuk kizi olup ustun basarilarla iki universite bitirmistir halen ankarada milli egitime bagli ogretmenlik yapmaktadir. MERAL AYDIN ahmet hocanin kucuk kizidir oda milli egitime bagli trabzon of ilcesinde ogretmenlik yapmaktadir . PERIHAN AYDIN. Ahmet hoca efendinin hanimidir oda el sanatlari dikis nakis konusunda cok maharetli olup yillarca bu konuda calismalar yapmistir..

Aydın oğullarının osmanli imparatorlugu zamaninda aydin ilinden geldiği rivayet edilmektedir.Bu kabilenin dört kol olduğu kollardan birinin Salihli adıyla
bilindiği Salih ustanın Ahmet
tarafından rivayet edilmektedir.
Köyün ve çevre köylerin Kozluca köyü medresesinden sonra en eski camisi bu
mahallede bulunmaktadır.Bu Sülaleden olan 
Ömer Onbaşının Dağlıcanın muhtarlığını 30 yıl süreyle yaptığı bilinmektedir.

3.Cabnalioğulları Akcaabat Boğoç`tan geldikleri Koleroğlu Ahmet İnce`nin rivayetidir.

4.Küllah oğulları Harun Gültepeden alınan bilgiye göre Yomra`dan geldikleri rivayet edilmektedir.

5.Kubaloğulları Bu sülalenin Rize Hemşin menşeli olduğu aynı sülaleden olan köy muhtarı Turan Elbir`in rivayetidir.

6.Beşiroğulları

7.Mumulasoğulları Tonya`daki Comcoğlarından ayrılma bir kol olduğu Comcoğularının da Gümüşhane`ninTorul ilçesine bağlı Yeşil köyünden geldikleri Köyümüzün eski muhtarı Abdurrahman Kılıç tarafından rivayet edilmektedir. Bu sülalenin Bilinen en eski yaşlıları
Mumulasoğlu Bahriye Çavuş (oğulları:Ömer ve 
Muhammet) ile Ahmet(oğlu:Aziz)tir.

8.Cabroğulrı:

9.Kudoğuları:

KÖYÜN GEÇİM KAYNAKLARI:

Duygulu köyünün geçmiş yıllardaki geçim kaynaklarına bakıldığında tarım ve hayvancılığın yanı sıra el zanaatlarının
da ön planda olduğu bilinmektedir.Geçmiş 
yılarda hemen hemen her evin kapısında sıcak demirciliği gerçekleştirebileceği küçük bir atölye vardı.Bu atölyelerde Av tüfeği,keser,kazma balta, orak gibi malzemeler üretiliyordu. Üretilen av tüfekleri ilçede satılarak ev ihtiyaçları tedarik ediliyordu.Yapılan tarım ve hayvancılıkla da evin geçimine katkı sağlanmakta idi Zamanla İhtiyaçların çeşitlenmesi köy içi üretimin bu ihtiyaçları
karşılayamaması sonucu köy halkı geçimini 
sağlayabilmek için yeni arayışlar içine girerek gurbet yollarını zorlamaya başlamıştır. Köydeki tarım alanları da fındık bahçesine
dönüşmüştür.Köyümüzün önemli bir bölümü 
inşaat sektöründe ilçe ve yurtdışında usta ve kalfa olarak faaliyet göstermektedir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konular

duygulu trabzon

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Duygulu, Beşikdüzü
3 yıl önce

Duygulu, Trabzon ilinin Beşikdüzü ilçesine bağlı bir mahalledir. Mahallenin ne zaman yapıldığı bilinmemekle beraber 18. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen...

Duygulu, Beşikdüzü, 1984, 1989, 1994, 1997, 1999, 2000, 2004, 2007, Akkese, Beşikdüzü, Aksaklı, Beşikdüzü
Duygulu, Ardeşen
3 yıl önce

ilerleyen yıllarda Duygulu olarak adlandırılmıştır. Sonradan köyden ayrılan aşağı mahalle Şehitlik adıyla köy statüsü almıştır. Duygulu, doğal sit statüsündeki...

Duygulu, Ardeşen, 1984, 1989, 1994, 1997, 1999, 2000, 2004, 2007, Ardeşen, Rize, Asfalt
Trabzon ilindeki yerleşim yerleri listesi
3 hafta önce

Ambarlı Ardıçatak Bayırköy Bozlu Çakırlı Çıtlaklı Dağlıca Denizli Dolanlı Duygulu Gürgenli Hünerli Kalegüney Korkuthan Kutluca Resullü Sayvancık Seyitahmet...

Foks
4 hafta önce

tüyleri çok güzel olan bir sokak köpeği olarak geçer. Foks, çok sadık, çok duygulu, sert, pek yaman, hassas, iyi yetiştirilmiş koruyucu, yabancılara pabuç...

Mustafa Suphi
4 hafta önce

diplomatik görevi nedeniyle, uzun süre yurtdışında yaşadı. Son derece duygulu, hassas bir yapıya ve artistik bir kişiliğe sahip olduğu belirtilen Jale...

Mustafa Suphi, 1883, 1921, 28 Ocak, Giresun, Karadeniz, Merkez komitesi, Servet-i Fünun, Stalin, Türkiye, Türkiye Komünist Partisi
Çerkesler
3 hafta önce

edebiyatının sözlü ürünleri Abhaz ve Abaza dili ürünlerinden daha süslü ve duygulu olan anlatımlarıyla farklılaşır. 14 Mart 1853 tarihinde Abzehlerden Vımar/Wumar...

Çerkes, Nalmes, 1222, 1739, 1829, 1838, 1862, 1917, 1919, 1920, 1922