Eğirdir, Isparta

Isparta ili sınırlarında yer alan Eğirdir, her mevsim ve günün her saatinde renk değiştiren Eğirdir Gölü, tapusu Eğirdir halkı tarafından Atatürk'e verilen Can Adası, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Dağ Komando Okulu, ender rastlanan Kasnak Meşesi ve Sığla Ormanları, Türkiye'nin en önde gelen Kemik Hastalıkları Hastanesi, elması ve sadece Eğirdir'de görülen Apollon Kelebeği ile tarih ve doğa zengini bir ilçedir.
Nüfusu 20340 olan Eğirdir bağlı olduğu il olan Isparta'ya 34 km uzaklıktadır.

Eğirdir, Isparta

thumb|Eğirdir Isparta ili sınırlarında yer alan Eğirdir, her mevsim ve günün her saatinde renk değiştiren Eğirdir Gölü, tapusu Eğirdir halkı tarafından Atatürk`e verilen Can Adası, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Dağ Komando Okulu, ender rastlanan Kasnak Meşesi ve Sığla Ormanları, Türkiye`nin en önde gelen Kemik Hastalıkları Hastanesi, elması ve sadece Eğridir`de görülen Apollon Kelebeği ile tarih ve doğa zengini bir ilçedir.

Nüfusu 17000 olan eğirdir bağlı olduğu il olan ıspartaya 34 km uzaklıktadır.Süleyman demirel üniversitesine bağlı su ürünleri fakultesi ve eğirdir meslek yüksek okulu bulunmaktadır.

Ayrıca yetiştilmesi yeniye kadar mümkün olmayan Ardıç ağacı, Eğirdir Orman Fidanlığındaki bir teknisyen tarafından üretilmeye başlanmıştır.

Tarihçe

Eğirdir kentinin Lidya`nın son hükümdarı Kroisos (M.Ö.560-547) tarafından kurulduğu ve ilk adının da "Krozos" olduğu sanılmaktadır. Şehrin iç kalesi de Lidyalılar tarafından yaptırılmıştır.Romalılar döneminde ilçe Prostanna diye anılmıştır. Yörede ilk Türk yerleşiminin 1071`den birkaç yıl sonra gerçekleştiği sanılmaktadır. Anadolu Selçuklu hükümdarı III. Kılıçaslan 1204 yılında çevredeki şehirler ile birlikte, Eğridir`i de Selçuklu egemenliği altına almıştır. Selçuklular, sayfiye yeri olarak kullandıkları Eğridir`e doğal güzelliklerinden dolayı Cennetabad ismini vermişlerdir. 1391`de Eğirdir ve yöresi Osmanlı egemenliğine girmiştir. Daha sonra Timur ve Karaman oğulları idaresine de giren Eğirdir, Sultan II. Murat zamanında 1423`te tam olarak Osmanlı topraklarına katılmıştır. Tanzimat`tan sonra ise Konya Vilayeti Hamit Sancağına bağlı bir kaza olmuştur. Cumhuriyetin kurulmasından sonra da Eğirdir, ilçe statüsünü korumuştur.

İklim

İlçe iklim bakımından Akdeniz ve İç Anadolu iklimleri arasında bir geçiş alanında yer almaktadır. İlçede, ne Akdeniz`in yağışlı ne de İç Anadolu`nun kurak iklimi söz konusudur. Yağışlar genelde kış ve ilkbahar aylarında olup yıllık yağış ortalaması 705 mm. civarındadır. Hakim rüzgarların lodos ve poyrazdan estiği ilçemizde, ortalama sıcaklık 11,9 C dereceyi bulmaktadır.

Linkler}

}

Eğirdir

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar