Eşitlik Ve Demokrasi Partisi

'Nasıl Bir Türkiye İstiyoruz' Çalışma Grubu'nu oluşturarak çeşitli çevrelerle fikir alışverişine girmişti.

Nasıl Bir Türkiye İstiyoruz' Çalışma Grubunu oluşturarak çeşitli çevrelerle fikir alışverişine girmişti. * Daha önce Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nde bulunan Özgürlükçü Sol Platform etrafında örgütlü partililer; Kürt sorunu, solda yenilenme gibi konularda partiyle ayrı düştükleri için 17 Haziran 2009’da Ufuk Uras’la birlikte Özgürlükçü Sol Hareket adıyla istifa ettiler. Özgürlükçü Sol Hareket’in çağrısı üzerine SHP, DSİP ve Alevi Bektaşi Konfederasyonu yöneticileri ile kimi sendikacılar ve aydınlar 4 Temmuz’da toplanarak, yeni sol parti girişimini tartıştı.

Kuruluş

Yoğunlukla bu üç kesimin (SHP, Yeni Sol-ÖSH, ABF-Nasıl Bir Türkiye İstiyoruz) yürüttükleri görüşmeler neticesinde 12 Mart 2010 günü çok sayıda bireysel katılımla birlikte kuruldu.

Kuruluş

, parti kuruluşunu hızlandırmak amacı ile SHP'nin 3. Olağanüstü Kurultayı'nda kurumsal kimliğin devralınması ve SHP'nin isminin, programının ve tüzüğünün yenilenmesi ile gerçekleşmiş oldu. Parti bileşenlerinin vardıkları mutabakat sonucu 1991 seçimlerinde SHP'den Sivas milletvekilliğine seçilmiş; 1995 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Devlet Bakanlığı yapmış olan Ziya Halis genel başkanlığı üstlendi.

Ayrılmalar

22-23 Mayıs 2010 tarihlerinde gerçekleşen kurultay sonucu Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığına Kemal Kılıçdaroğlunun getirilmesi ile birlikte Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere yüzlerce Eşitlik ve Demokrasi Partisi üyesi partiden istifa ederek Cumhuriyet Halk Partisine katıldı. Bu süreçte partinin SHP ve ABF kökenli kadrolarının bir çoğu da yönetim görevlerinden veya partiden ayrıldı, bir kısmı ise EDP de kaldı. Yine 12 Eylül 2010 Referandumu sürecinde Parti Meclisinin aldığı "AKP Zihniyetine Hayır, Referandumda Evet" kararı sonrası MYK'dan ayrılmalar oldu. Mart 2011'de partinin en yetkili ve en geniş katılımlı organı Danışma Meclisini toplayarak, Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu ile seçimlere katılma kararı aldı. Bu yüzden kendi başına seçime katılmadı ve YSK'ya aday listesi vermedi. Bu karar da partiden SHP ve ABF bileşenlerinden istifalara neden oldu. EDP'den ayrılan SHP kadrolarının bir kısmı daha sonra 16 Nisan 2011'de Hüseyin Ergün'ün genel başkanlığında Sosyal Demokrat Parti'yi kurdu. Partinin kurucu genel başkanı Ziya Halis 14 Mart 2011 tarihinde yaptığı açıklamada "EDP Genel Başkanlığı görevinden partinin arzu ettiğim gelişimini ve büyümesini yeterince sağlayamadığım için istifa ediyorum" diyerek genel başkanlıktan ayrıldı.

Ayrılmalar

Sonrası Ziya Halis'in istifasından sonra Parti Meclisi aldığı kararla partiye bağımsız olarak katılan Doç. Dr Ferdan Ergut'u genel başkan olarak seçti. Bu dönemde tabanda zaten varlıkları çok fazla hissedilmeyen ABF ve SHP kesimlerinden MYK'da da yaşanan istifalar sonucu MYK oldukça yenilendi. Parti politikalarında kalkınmacı sosyal demokrasi anlayışından uzaklaşılmış ve parti işleyişi daha yatay bir hale geldi. Ferdan Ergut daha sonra yapılan ilk olağan kongrede de tek aday olarak parti genel başkanlığına seçilmiş ve parti kapanana kadar bu görevi sürdürdü. Ayrıca bu kongrede Yeşiller Partisi ile birleşilmesi yönünde görüşmeler yapılması kararı alındı. 2012 yılı içinde ÖDP de tekrar istifalar olmuş ve istifa edenlerden bir kısmı EDP'ye ve BDP'ye katıldı. Dış bağlantılar * Turnusol İnternet Gazetesi * edp genc * EDP Resmi Internet Sitesi

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Eşitlik Ve Demokrasi Partisi
Eşitlik ve Demokrasi Partisi