--}}

E-Sky Lama V4

E-Sky Lama V4 küçük, 4 kanallı, uzaktan kumandalı, elektrikli, kuyruk pervanesi olmayan, E-Sky tarafından üretilen bir helikopterdir. Uzaktan kumandalı olan ve kuyruk pervanesi olmayan Lama serisinin dördüncü modelidir.

düzenle|Mart 2008

E-Sky Lama V4 küçük, 4 kanallı, uzaktan kumandalı, elektrikli, kuyruk pervanesi olmayan, E-Sky tarafından üretilen bir helikopterdir. Uzaktan kumandalı olan ve kuyruk pervanesi olmayan Lama serisinin dördüncü modelidir. Özellikle yeni başlayanlar için ideal bir modeldir.

Diğer kuyruk pervanesi olmayan modeller gibi Lama V3, V4 ve Co-Comanche de Çin`de üretilir ve uçmaya hazır olarak (RTF : Ready-to-fly) kutudan çıkar. Süren kişinin yalnızda pili(7.4v 800 mAh 2-cell Li poly) şarj etmesi gerekir.

Genel

E-Sky Lama v4 genellikle iç mekanlar uçmak için tasarlanmıştır. Ancak dışarda güzel bir havada sıfır rüzgarda da uçabilir. Modifikasyonlarla birlikte helikopter dışarda daha rahat uçabilir. Ancak standart olarak iç mekanlarda uçması daha iyidir.

Modeller

Lama v3 ve v2 modellerinin başarısından sonra E-Sky Co-Comanche, Dauphin ve Lama v4 adı verilen, Lama v3`e mekanik ve elektrik aksamıyla benzeyen, kuyruk ve kep dizaynı farklı olan 3 modeli piyasaya sürdü. Ayrıca Lama v3 ve v4`ün servo bağlantıları farklıdır Bazen kendisinden Lama v5 olarak bahsedilen Co-Comanche`nin dış tasarımı Lama v4`ten farklıdır. Co-Comanche`nin kuyruğundaki pervane sadece estetik içindir ve uçuşa bir etkisi yoktur.

Tasarım

Diğer uzaktan kumandalı koaksiyel helikopterlerde olduğu gibi, helikopterin gücü 2 tane DC motordan sağlanmaktadır. Pervaneler birbirine zıt yönlerde dönmektedir . 4`ü bir arada kontrol sistemi alıcı, jiroskop, mixer ve hız kontrol sisteminden oluşmaktadır. Bu sistem hız, irtifa, denge ve radyo frekanslarını kontrol etmektedir.

Lama v4`ün plastik kepi mavi ve gümüş renkte bulunabilir. Kullanımı kolaydır, alet kullanımı minimuma indirilmiştir. Tamire, değişime ve gelişime uygun bir yapısı vardır. Lama v4 için özel kepler de vardır. Ayrıca bir kaç değişimle Co-Comanche`nin kepi Lama v4`e takılabilmektedir.

Lama v4 gibi koaksiyel helikopterler yeni başlayanlar için tek motorlu helikopterle kıyasla daha iyidir.

Teknik veriler

  • Ana rotor çapı: 340 mm
  • Ağırlık: 230 g
  • Uzunluk: 360 mm, genişlik: 85 mm, yükselik: 175 mm;
  • Güç sistemi: 2 x 180-serisi motor
  • Kumanda: 4 kanallı FM PPM
  • Kontrol sistemi: 4`ü 1 arada (alıcı, jiroskop, mixer ve hız kontrol sistemi içeriyor)
  • Servo motor: 8 g, 1.3 kg·cm, 0.12 sec/60°
  • Pil: 7.4 V 800 mA·h Li-poly pil


Modifikasyonlar ve dizayn değişimi

Standart plastik parçaları değiştirmek

Lama v3 ve v4 için bir çok modifikasyon seçeneği bulunmaktadır. Örnek olarak pervaneler, servolar, motor başlıklarının değiştirilmesi gibi. Bu, helikopterin dengeli uçmasına katkı sağlar. Ayrıca pil tutacağı ve iniş takımı gibi parçalar da daha kaliteli parçalarla değiştirilebilir. Bir diğer modifikasyon ise üstteki rotoru uzatır böylece alt ve üst pervane arasındaki mesafe artar. Bu sayede helikopter daha hızlı manevra yapabilir

Standart pervanelerin değiştirilmesiLama v4 sahipleri standart pervaneleri(esnek siyah plastikten yapılır) daha sağlam "Xtreme Blades"(beyaz renkli polipropilen maddesinden yapılır) ile değiştirebilir. Bu pervaneler standart olanlara göre daha sağlamdır ve kırımları önler.

Diğer gelişimlerStandart Lama v4`te 7.4v 800mAh pil bulunmaktadır. Daha uzun süre uçmak için 7.4v 900-1600mAh arasında değişen piller kullanılabilir.

Linkler(İngilizce ve Çince)Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

E-Sky Lama V4
E-Sky Lama v4