E-Ticaret

Kısaca: Elektronik ticaretÖzellikle 1995 yılından sonra internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramı elektronik ticaret ya da kısaca e-ticaret olarak adlandırılır.E-ticaretin kuruluşlara getirdikleriYeni ekonominin ortaya çıkışıyla dünya ekonomisindeki rekabet gözle görülür biçimde artmış durumda. ...devamı ☟

Elektronik ticaretÖzellikle 1995 yılından sonra internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramı elektronik ticaret ya da kısaca e-ticaret olarak adlandırılır.

E-ticaretin kuruluşlara getirdikleri

Yeni ekonominin ortaya çıkışıyla dünya ekonomisindeki rekabet gözle görülür biçimde artmış durumda. Geleneksel pazarlama yöntemlerine internet olanaklarını da ekleyen kuruluşlar, sadece belirli bir kitleye satış yapabilmenin ötesine geçip, üretkenliği ve yaratıcılığı arttıran küresel e-ticaret bağlantıları kurma şansını elde edebiliyorlar. Eskiden birçok şirket; televizyon, gazete, radyo gibi araçları kullanarak potansiyel müşterilerine ulaşmaya uğraşırken, bugün bunlardan daha etkin ve ölçülebilir olan internet üzerinden reklamcılık kullanılıyor. Geçmişte hedef kitlesine kısıtlı yollarla ulaşabilen şirketler, bugün 50’yi bulan farklı e-pazarlama yöntemiyle daha çok müşteriye daha hızlı ulaşabiliyor. Üstelik bu yöntemler ya tümüyle ücretsiz ya da sıfıra yakın bir bütçeyle karşılanabilecek durumda.

E-ticareti bu kadar gözde kılan unsurlar arasında; e-ticaretin, şirket ile hedef kitlesi arasındaki doğrudan ilişki sağlaması, pazarlamacılara istedikleri bilgileri sunması, hızlı ve düşük maliyetli olması ve tüm bunların elektronik ortamda yapılıyor olması sayılabilir. Diğer olumlu unsurlar arasında ise dağıtımda kolaylık ve ucuzluk, tüketici ile daha rahat etkileşim, anında geri dönüş, dikkat çekicilik, küresel pazarla tanışma, 24 saat hizmet ve anında satış yer alır.

Normal koşullarda ortalama 10 yıl alan markalaşma süreci, elektronik ticaret sayesinde 2 yıla inmiş durumdadır. Bugün "Dünyanın en büyük 500" şirketi listesinde bundan birkaç yıl önce kurulmuş olan onlarca e-şirket yer alıyor.

Etkisi küresel olan internet ekonomisi, hem ticaret hem de siyaseti etkiler. Tüm dünya çapında, iş dünyasının önderleri, kendi şirketlerinin ayakta kalma ve rekabet edebilme yetilerinde internetin oynadığı rolü kabul etmektedir. Şirketlerin, bu yeni ekonomide rekabet edebilmek için internetin gücünden yararlanma gereksinimi ortaya çıkmıştır.

E-ticaret hacmi ve Türkiye'deki durum

Dünyada 2001 yılında yapılan e-ticaretin hacmi 78 milyar dolar iken, 2004 yıl sonu beklentisi bu rakamın 233 milyar dolara ulaşması yönünde. Türkiye'deki altyapı yetersizlikleri, bilgisayar ve internet kullanımındaki düşük düzey ve yüksek fiyatlardan dolayı e-ticaret fazla gelişmiş değil. Türkiye'de e-ticaretin hacmi 2001'de 69.7 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2004 sonu beklentisi ise 614.3 milyon dolar.

Linkler

http://www.neticaret.com Neticaret E-ticaret

misafir - 6 yıl önce
Ben E-Ticaret Sistemini kullanmak istiyorum. Duyduğuma göre Daynex E-Ticaret sistemi uygun ve kullanımı kolaymış . Sizin Düşüncelerinizi de öğrenmek istiyorum. Arkadaslar eğer aranızda kullanan veya bilen arkadaslar varsa beni bu konu hakkında bilgilendirirlerse memnun olurum

Opencartsoft - 1 ay önce

opencartsoft - 1 ay önce

Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.