Eagles

Ülkemizde özellikle "Hotel California" adlı şarkısıyla tanınan The Eagles grubu, 1971 yılında Los Angeles'ta kuruldu. Grubun kadrosunda yer alan isimler zamanla değişikliğe uğradı; Don Henley, Randy Meisner, Joe Walsh, Don Felder, Glenn Frey, Bernie Leadon ve Timoty B. Schmith.

Ülkemizde özellikle "Hotel California" adlı şarkısıyla tanınan The Eagles grubu, 1971 yılında Los Angeles'ta kuruldu. Grubun kadrosunda yer alan isimler zamanla değişikliğe uğradı; Don Henley, Randy Meisner, Joe Walsh, Don Felder, Glenn Frey, Bernie Leadon ve Timoty B. Schmith...

Ünlü grubun kurulması, farklı topluluklarda çalışan müzisyenlerin Los Angeles'ta bir araya gelip Asylum plak şirketiyle yaptıkları anlaşma sonucu gerçekleşti. The Eagles adını da bu sırada aldılar. İlk albümünü, yapımcı Glyn Johns'un önderliğinde "The Eagles" ismiyle yayınlayan grup, "Take It Easy" ve "Witchy Woman" gibi çalışmalarla müzik listelerinin zirve mücadelesine katıldı. Bir başka single çalışma olan "Peaceful Easy Feeling" de üst sıraların bir diğer konuğuydu.

Bir yıl sonra yeni bir proje için yeniden İngiltere'ye gittiler. "Desperado" adını taşıyan ikinci uzun albüm çalışmasına(LP) ilgi yine büyüktü. Albümün listelere giren ilk hit şarkısı "Tequila Sunrise" oldu.

Üçüncü albüm çalışması yine Glyn Johns yapımcılığında gerçekleşti. "On The Border" isimli yapım, 1974 yılının en iyileri arasında gösterildi. "Already Gone" adını taşıyan single, albümün çıkış şarkısı olurken, ardından ikinci başarılı single listeleri altüst etti; "The Best Of My Love". Şarkı, 1975 Şubat'ında listelerde 1 numaraya oturdu.

"The Eagles" için albümlerin getirdiği başarı müthiş bir motivasyon kaynağı olmuştu. Artık daha da yoğun çalışıyorlardı. Sıra 4. albümlerine gelmişti ve beklenen albüm 1975 yılında "One Of This Nights" adıyla yayınlandı. Satışa sunulduğu ay 1 numaraya yerleşen çalışmada yer alan 3 şarkı listelerde ilk 5'te yer alırken, "Lyin' Eyes" singleı, o yıl Grammy ödülü kazanmayı ve içinde bulunduğu albümü de ödüle aday göstertmeyi başarmıştı.

Aynı yıl The Eagles, Amerika ve Avrupa turnelerine çıktı. 20 Aralık 1975'te Bernie Leadon gruptan ayrıldığını açıkladı ve yerine Joe Walsh topluluğa dahil oldu. 1976 yılı Eagles için bir dönüm noktasıydı. Yayınladıkları seçme şarkılardan oluşan "Eagles:Their Greatest Hits 1971-1975" albümü Şubat ayında piyasaya çıktı ve kısa sürede 1 milyonun üzerinde satarak platin plak ödülüne layık görüldü. Albüm, geçtiğimiz yıl yapılan bir açıklamaya göre 25 milyonluk satış rakamıyla Michael Jackson'a ait olan Amerika plak satış rekoruna ulaşma başarısını gösterdi.

Grubun 5. albümü "Hotel California" 1976 Aralık ayında listelere bomba gibi düştü. Bir hafta içinde platin plak kazanacak satışa ulaşan albüm, 1977 Ocak ayında 1 numaraya otururken toplam 10 milyonluk bir satış grafiği yakaladı. O yıl Grammy Ödülü'nü getiren şarkı, albümle aynı adı taşıyan "Hotel California" oldu. Çalışmada yer alan "New Kid In Town" bir numara olan bir başka single oldu.

1978 yılındayeni albüm çalışmaları başladı. "The Long Run" adıyla yayınlanan albüm 1979 Eylül ayında raflardaki yerini aldı. 4 ay içinde platin plak ödülünü getiren çalışmanın ses getiren şarkıları; "Heartache Tonight", "I Can't Tell You Why" ve "The Long Run" oldu. "Heartache Tonight" ayrıca Grammy ile ödüllendirildi.

1980 yılında grubun "Eagles Live" albümü piyasaya çıktı. O yıl çıktıkları turnenin ardından solo çalışmalara yöneldiler. Artık grubu bir arada görmek zorlaşıyordu. Uzun bir aradan sonra 1994 yılında yeniden biraraya gelen Eagles, "Hell Freezes Over" albümüyle yine başarıyı yakaladı. Bu çalışmada yer alan "Love Will Keep Us Alive", grubun son hit şarkısı oldu. 1998 yılında tekrar toplanarak çeşitli konserlerde boy gösteren Eagles, 2000 yılında "Selected Works:1972-1999" adlı toplama albümle son kez hayranlarının karşısına çıktı.

Diğer anlamları

eagles

İngilizce eagles kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Adler

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Eagles ilgili konular

 • Eagles

  Ülkemizde özellikle "Hotel California" adlı şarkısıyla tanınan The Eagles grubu, 1971 yılında Los Angeles'ta kuruldu. Grubun kadrosunda yer a
 • Los Angeles Times

  Los Angeles Times Amerika Birleşik Devletleri`nde Los Angeles, Kaliforniya ve Batı Amerika`da yayın yapan yüksek tirajlı günlük gazete.
 • Hotel California (albüm)

  Hotel California, ABD`li müzik grubu Eagles`ın (okunuşu: İgıls) 1976 yılı tarihli albümünün ve aynı albümün ilk parçasının adı. Parç
 • Los Altos

  Los Altos çeşitli yerlerin adıdır, bunlar:
 • Santa Monica College

  Santa Monica College, Amerika Birleşik Devletleri`nde iki yıllık bir üniversitedir. Okul Kaliforniya Eyaleti`nin Los Angeles şehri yakınlarında
 • Birleşik Devletler'in Batı Kıyıları

  Birleşik Devletler'in Batı Kıyıları", "Batı Kıyı Şeridi" veya "Pasifik Kıyı şeridi" Amerika Birleşik Devletleri içinde coğrafi bir adla
 • Tongvaca

  Tongvaca ya da Tongva dili (), Amerika Birleşik Devletleri'nin güney Kaliforniya eyaletinde Los Angeles, California civarında yaşayan Tongvalar ta
 • Hotel California (şarkı)

  Hotel California, ABD'li rock müzik grubu Eagles'ın 1976 tarihli aynı adlı beşinci stüdyo albümlerinde yer alan ilk şarkıdır. Şarkı albüm
 • Kaliforniya'daki şehirlerin ve kasabaların listesi

  Kaliforniya Amerika Birleşik Devletleri'nin güney kıyılarında bulunan bir eyaletidir. 004 yılı nüfus sayımlarına göre, 35.893.
 • Kaliforniya (anlam ayrımı)

  Kaliforniya, ABD'nin federal eyatlerinden birisi.
Eagles
eagles