--}}

Easy Mo Bee

Osten Harvey, Jr. (d. 8 Aralık 1965), sahne adı ile Easy Mo Bee, Amerikalı hip-hop/R&B prodüktörüdür. 80'li yılların sonlarında Big Daddy Kane ile yaptığı çalışmaları ile tanındı. Bad Boy Records ile ilişkiler kurdu ve The Notorious B.I.G.'in başarılı albümü ''Ready to Die''ın prodüktörü olarak ün kazandı.

Osten Harvey, Jr. (d. 8 Aralık 1965), sahne adı ile Easy Mo Bee, Amerikalı hip-hop/R&B prodüktörüdür. 80'li yılların sonlarında Big Daddy Kane ile yaptığı çalışmaları ile tanındı. Bad Boy Records ile ilişkiler kurdu ve The Notorious B.I.G.'in başarılı albümü Ready to Dieın prodüktörü olarak ün kazandı. == Kariyeri İlk yıllar: Big Daddy Kane, Wu-Tang Clan & Miles Davis Mo Bee, Ultramagnetic MCs'den Ced Gee ve Juice Crew ve LL Cool J gibi isimlerin ilk hitlerinin prodüktörü Marley Marl'ı dinledikten sonra prodüktörlüğe başladı. İlk kez Big Daddy Kane'in It's a Big Daddy Thing albümünde yer aldı. Daha sonra o günlerde The Genius olarak bilinen Wu-Tang Clan üyesi GZA ile çalışmaya başladı. Mo Bee, rapçinin ilk albümü Words from the Geniusın prodüksiyonunu üstlendi. Ayrıca yine Wu-Tang'den bir isim olan RZA'nın Prince Rakeem adıyla çıkardığı "Ooh I Love You Rakeem" parçasının da prodüktörüydü. Caz müzisyeni Miles Davis, caz ve hip-hop'ı birleştirmek fikriyle Mo Bee'ye ulaştı. Bu kayıtlar Davis'in son albümü olan 1992 çıkışlı Doo Bopda yer aldı. Davis, kayıtların sürdüğü dönemde hayatını kaybetti ve albüm onun ölümünden sonra yayımlandı.

Bad Boy Entertainment, Notorious B.I.G. & 2Pac

Mo Bee, The Notorious B.I.G. ile yaptığı "Party and Bullshit" parçasından sonra 1993'te Sean Combs'un Bad Boy Entertainment şirketi ile yakınlık kurdu. Mo Bee, şirketin önde gelen iki kaydına prodüktörlük yaptı: Craig Mack'in Funk da World ve B.I.G.'nin Ready to Die. Ayrıca her iki projenin de single'ı olan ve Craig Mack, Biggie, Busta Rhymes, Rampage ve LL Cool J'in yer aldığı "Flava in Ya Ear (Remix)"in de yapımcısıydı. 1994 ve 95 yıllarında 2Pac ile çalışmaya başlayan Mo Bee, Pac ve Biggie ile beraber Stretch ve Pac'ın grubu Dramacydal'ın seslendirdiği "Runnin From the Police" parçasının da yapımcısı oldu. 2Pac ile parçalar kaydetmeye devam ettiler ve bu parçalardan bazıları 1995'te çıkan Me Against the World albümüne konuldu. Bu dönemde Lost Boyz ("Jeeps, Lex Coups, Bimaz & Benz"), Das EFX ("Microphone Master"), ve Busta Rhymes ("Everything Remains Raw") gibi isimlerin radyolarda sıkça çalınan parçalarının prodüktörlüğünü üstlendi.

Life After Death & sonrası

1997'de Mo Bee, Biggie'nin iki disklik albümü Life After Deathin prodüktörü oldu. Combs, onun beatlerini geri çevirince Mo Bee de iki pop odaklı parça, "I Love the Dough" ve "Going Back to Cali", yaptı ve bu parçalar albüme kondu. Bu parçalar Mo Bee'nin Bad Boy için yaptığı son parçalar oldu. Diddy onunla projelerde çalışmayı bıraktı, buna kayıtlarda prodüktör olarak kimin görüneceği konusunda geçmişte yaşadıkları anlaşmazlıkların neden olduğu sanılmaktadır: Şirketle bağlarını kopardıktan sonraki dönemde Mo Bee, çeşitli sanatçılarla çalışmaya devam etti. O günden bu yana on yılı aşkın süredir Kurupt, Big Daddy Kane, Ras Kass ve Wu-Tang Clan gibi isimler ile çalıştı ve Alicia Keys'in The Diary of Alicia Keys albümünde yaptığı işlerle bir de Grammy Ödülü kazandı. 2000'de kendi adına Now or Never: Oddysey 2000 adında bir albüm piyasaya çıkardı ve albümde Busta Rhymes, Raekwon, Prodigy, Heltah Skeltah, Kool G. Rap, Sauce Money, Goodie Mob ve Kurupt gibi rapçilere yer verdi. Bad Boy sonrası dönem boyunca Biggie ve kendisinin kaydettiği çeşitli parçalar onun izni olmaksızın remikslendi. Bunlar arasında Biggie'nin ölümünden sonra çıkan Born Again albümündeki "Dead Wrong", Bad Boy 10th Anniversary albümü için Diddy tarafından düzenlenen "Flava in Ya Ear" ve Resurrection belgeselinin müzik albümü için Eminem tarafından düzenlenen "Runnin'" adlı parçalar vardı. Mo Bee, başta Eminem'in remiksi olmak üzere bu çabaları takdirle karşılamadığını açıkladı. Mo Bee'nin, Biggie hakkındaki biyografik film Notoriousun müziklerini yapacağı haberleri çıktı. Ancak kendisi albümde hiçbir şekilde yer almadı, bu da Diddy'nin onu endüstriden uzak tuttuğu yönünde spekülasyonlara neden oldu.

Dış bağlantılar

* *

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.