--}}

Ebru Gündeş

12 Ekim 1974'de İstanbul'da dünyaya gelen Ebru Gündeş, konfeksiyon işçisi olarak çalıştığı yıllarda sesinin güzelliğini duyan bir tanıdık vasıtasıyla Neşe Demirkat'a götürüldü. Neşe Müzik Yapım, o günlerde henüz kurulmadığı için Neşe Demirkat, bu sesi değerlendirmeleri için Mars Müzik Yapım'ın o zamanki yöneticisi Koral Sarıtaş ve ünlü kemanı ve besteci Selçuk Tekay'a yönlendirdi sanatçıyı.

12 Ekim 1974'de İstanbul'da dünyaya gelen Ebru Gündeş, konfeksiyon işçisi olarak çalıştığı yıllarda sesinin güzelliğini duyan bir tanıdık vasıtasıyla Neşe Demirkat'a götürüldü. Neşe Müzik Yapım, o günlerde henüz kurulmadığı için Neşe Demirkat, bu sesi değerlendirmeleri için Mars Müzik Yapım'ın o zamanki yöneticisi Koral Sarıtaş ve ünlü kemanı ve besteci Selçuk Tekay'a yönlendirdi sanatçıyı. Gündeş, bu iki önemli müzik adamından da tam not alarak Mars Müzik Yapım'la anlaştı. Albüm hazırlıklarına başlamadan önce sahne tecrübesi kazanmak için bir süre Emel Sayın'a vokalistlik yaptı. Gündeş, çok kısa sürede uyum sağlayarak ilk albümünün hazırlıklarına başladı.

1993 yılında "Tanrı Misafiri" adlı ilk albümü müzik dünyasına bomba gibi düştü. Bu albümle birçok ödüle layık görülen Gündeş, 1994 yılından başlayarak Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde 'En İyi Kadın TSM Sanatçısı' ödülünü üç yıl boyunca kimseye kaptırmadı. Gündeş, ilk albümün ardından hemen ikinci albümün hazırlıklarına başladı ve ertesi yıl "Tatlı Bela"yı sürdü piyasaya. Genç sanatçı, 'Tatlı Bela'da bu sefer ağırlıklı olarak slow ve romantik parçalar seslendirdi.

'Ben Daha Büyümedim' adlı üçüncü albümü 1995 yılında çıktı sanatçının. Albüm, 'Fırtınalar' adlı ilk hitiyle büyük ses getirdi. Bu albüm, Ebru Gündeş'in müzik hayatında Serdar Ortaç'la olan birlikteliğin de başlangıcı oldu. Gündeş, 'Kurtlar Sofrası' adlı dördüncü albümünü ise 1996 yılında çıkardı. Bu arada oyunculuk tekliflerini de değerlendiren sanatçı, albümlerinin ismini taşıyan televizyon dizilerinde başrol aldı. İki yıllık bir aranın ardından, 1998 yılında 'Sen Allahın Bir Lütfusun' adlı albümü müzik marketlerdeki yerini aldı. Albüm, Selçuk Tekay'ın yanında Kerem Ökten'in yönetmenliği ve aranjörlüğünde gerçekleşti. Oniki şarkının yer aldığı albüm, Ebru Gündeş'in kendi tarzını sağlamlaştırdığı bir çizgideydi aynı zamanda.

Gündeş, 2000 yılında hayranlarının karşısına yepyeni bir albümle çıktı. 'Dön Ne Olur' adını taşıyan bu albümünün stüdyodaki tanıtımı sırasında, basın mensupları önünde beyin kanaması geçiren Ebru Gündeş, bir süre hastanede kaldıktan sonra, uzun bir süre de dinlenerek hayranlarından uzak kaldı. Ancak hayranları ona olan sevgilerini albümüne yansıttılar ve Ebru Gündeş'in 'Dön Ne Olur' albümü milyon barajını geçerek büyük bir rekora imza attı. Tarık Agansoy'un düzenlemelerini yaptığı albümde, genç söz yazarı ve bestecilerin de parçaları bulunuyor. Sezgin Büyük, Altan Çetin, Sinan Özşeker, Ertugrul Polat, Hakkı Yalçın'ın yanısıra Sezen Aksu'nun unutulmaz 'Hata' parçası da albümde yer alıyor.

Sanatçının, yedinci albümü "Şahane", 2003 yılının sonlarına doğru müzik marketlerde yerini aldı.

Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    BENCE BÜTÜN ŞARKILARI GÜZEL AYNI SERDAR ORTAÇ GİBİ ONUNDA ŞARKILARI ÇOOOOOK GÜZEL.......

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Ebru Gündeş
Ebru Gündeş