Ecevit`e yapılan suikast girişimleri, 1970li yıllarda Bülent Ecevit `e karşı yapılmış tamamı başarısızlık ile sonuçlanmış suikast girişimleridir.

Ecevit'e yapılan suikast girişimleri

Ecevit`e yapılan suikast girişimleri, 1970li yıllarda Bülent Ecevit `e karşı yapılmış tamamı başarısızlık ile sonuçlanmış suikast girişimleridir.

Haziran 1975 Gerede

Gerede`de yapılacak olan seçim mitingi için meydana giren otobüslere taşlı saldırıda bulunulmuş daha sonra ise meydan yakınındaki bir caminin minaresinden kalabalık üzerine ateş açılmıştır. Ecevit`i silahlarını çekerek karşı saldırıda bulunan CHP milletvekilleri ablukaya alarak meydandan uzaklaştırmışlardır.

Temmuz 1976 New York Waldorf Astoria Oteli

Rum suikastçı Stavros Psihopedrisdes tarafından New York Waldorf Astoria Oteli`nde yapılan silahlı saldırı.

Suikastçı otelin lobisinde bulunan Ecevit`e silahı doğrulttuğunda kendisini korumakla görevli FBI Ajanı Bernard Johnson, saldırganın üzerine atlamış, boğuşma sırasında FBI ajanı elinden yaralanırken, Ecevit olay yerinden uzaklaştırılmıştır. Ecevit, hayatını kurtaran FBI ajanını 2002`de Türkiye`ye davet edip bir teşekkür plaketi vermiştir.

Mayıs 1977 İzmir Çiğli HavaalanıBülent Ecevit`e yapılan suikast girişimleri içerisinde en karanlık olanıdır. Seçim çalışmaları için İzmir`de yapılacak miting hazırlığı sırasında seçim otobüsüne binmek üzere olan Ecevit`e yaklaşan biri ateş açmış ancak kurşun sıyırarak arkada bulunan Mehmet İsvan`a saplanmıştır.

Olay sonrası ateş edenin karakolda görevli bir polis olduğu ortaya çıkmış ve 3,5 yıl hapis cezası almıştır.

Ateş edilen ve Türkiye`de 3 tane bulunan silahın ise Özel Kuvvetler Komutanlığı`na ait olduğu belirlenmiştir. Silah, ABD yapımı ``Tengas`` markadır ve deneme aşamasında olup özelliği ise zehirli kurşun atmasıdır.

Haziran 1977 Taksim Mitingi

Ecevit 5 Haziran 1977 seçimleri için radyodan yaptığı propaganda konuşmasında halka Taksim Mitingi`nde kendisine suikast düzenleneceği yolunda istihbarat raporu verildiğini ve bu yüzden ertesi gün hiç kimsenin mitinge gelmemesini istemiş, yalnızca kendisinin gideceğini bildirmiştir. Buna rağmen 3 Haziran günü meydan dolmuştur.

3 Haziran günü saldırı olmamıştır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar