--}}

Eddie Murphy

Yönetmen John Landis, 1994 yılında Vibe magazin dergisinde yapılan bir röportajda, Eddie Murphy’nin “ gerçek ” ( bona fide ) bir film yıldızı olduğunu iddia etti. Landis, “ gerçek ” sözcüğüyle, Hollywood’un Altın Çağı döneminin William Holden ve Burt Lancaster gibi unutulmaz oyuncularını kast ettiğini de belirtti.

Yönetmen John Landis, 1994 yılında Vibe magazin dergisinde yapılan bir röportajda, Eddie Murphy’nin “ gerçek ” ( bona fide ) bir film yıldızı olduğunu iddia etti. Landis, “ gerçek ” sözcüğüyle, Hollywood’un Altın Çağı döneminin William Holden ve Burt Lancaster gibi unutulmaz oyuncularını kast ettiğini de belirtti.

O günlerin film yıldızları sahip oldukları yeteneği çok genç yaşta fark ederek milyonların sevgilisi olabilmek için sıfırdan başlamayı göze alabiliyorlardı. Yalnızca bir filmleriyle bile yapımcıları zengin edebiliyorlar ve bir sonraki filmleri için peşlerinden sürüklüyorlardı. Bu yıldızların yanlış anlaşıldığını düşünen Landis, hak etmedikleri eleştirilere maruz kalarak şöhretlerinin lekelenmeye çalışıldığını vurguladı. Ama her şeye rağmen bu tür insanları sinemanın vazgeçilmez simgeleri olmaya devam ettiğini de ekleyen yönetmen, yıldız olmanın kimya ile ilgili olduğunu savundu.

İşte bu özel kimyaya sahip ender oyunculardan biri olan Eddie Murphy, doğuştan gelen bir film yıldızı karizmasına sahip. Çocukluğu Brooklyn’in karmaşık dünyasında geçen Murphy, küçükken televizyonda gördüğü ünlülerin sesini taklit ederek ailesini gülmekten yerlere yatırırmış. Çok küçük yaşlarda polis babasını kaybettikten sonra bir dondurma fabrikasında işçi olan üvey babası ve telefon operatörü olan annesi tarafından yetiştirildi. Okul yılları oldukça neşeli geçen Eddie, çevresindekilere yaptığı komikliklerle sivrilen zıpır bir genç oldu.

Daha o zamandan beri ünlü bir komedyen olmayı kafasına koyan Eddie, bunun için epey ter döktü. Kendini ispat etmek içinbarlarda Gong Show tarzı gece şovları düzenleyen genç yıldız, bir yandan da geçimini sağlamak için ağır işlerde çalışıyordu. New York City’de edindiği tecrübeyle birlikte giderek kendine olan güveni artan Eddie, 70’li yıllarda profesyonel siyah komedyenlerin ne kadar da az olduğunu fart etti.

Bir anda kendini dönemin popüler komedyenlerinden Richard Pryor’ın öğrencisi olarak bulan Eddie, gece kulüplerindeki şovlarını sürdürmeye devam etti. 1980 yılında Saturday Night Live adlı Amerika’nın en popüler televizyon şovuna katılan Murphy, ekranda çok başarılı bir performans sergiledi. Televizyona çıkma nedeninin, ekranın artık siyah yüzlere ihtiyaç duyması olduğunu söyleyen Eddie, ilk defa yeteneğini geniş kitlelere gösterme fırsatı buldu.

Şovda Gumby, ölümsüz Buckwheat ve Mr.Robinson gibi çok farklı tiplemeler canlandıran ünlü komedyen, televizyonda yakaladığı şöhreti büyük ekrana taşımaya karar verdi. 1982 yılında Nick Nolte ile birlikte “ 48 Hrs. ” adlı polisiye filmde rol alan Murphy, komik ama becerikli bir suçluyu canlandırdı. Ertesi yıl “ Trading Places ” adlı filmde Dan Aykroyd ile birlikte başrolü paylaştı.

Paramount ile 15 milyon dolara anlaşarak çeşitli komedi şovları ve konserler düzenleyen Eddie, bir anda şov kasetleri satış rekorları kıran bir yıldız haline geldi. Bu arada pop dünyasına da el atan yıldız, 1985 yılında ilk albümünü çıkardı. Albümün “ Party All the Time ” isimli parçası o senenin hit parçaları arasına girdi. 1989’da “ So Happy ” ve 1993’te “ Love’s Alright ” albümlerini çıkaran Eddie, 1984 yılında sinemaya hızlı bir dönüş yaptı. Detriot’li bir dedektifin ölen arkadaşının katillerini bulmak için Beverly Hills’e gelmesiyle birlikte gelişen olayları konu alan “ Beverly Hills Cop ”, Murphy’i dünya çapında üne kavuşturdu. Filmdeki Axel karakteri için bol bol Clint Eastwood filmleri izlediğini söyleyen Eddie, üzerine iki film daha yapılacak olan özgün bir karakter yaratmayı başardı.

1986 yılında macera ve komedi tarzı bir film olan “ The Golden Child ” ve 1988 yılında bir göç komedisi olan “ Coming to America ” filmlerinde rol aldı. Popülaritesi her geçen gün giderek artan Murphy, Hollywood’un en çok kazanan yıldızlarından biri haline geldi. Siyah ırka karşı sorumluluk taşıdığını her fırsatta dile getiren Eddie Murphy, bir yandan herkes tarafından alkışlanan bir fenomen haline gelirken diğer yandan da kendisinden sonra gelecek siyah oyunculara yol açtı. Bazı çevrelerce ağır eleştirilere maruz kalan komedyen, başta siyah yönetmen Spike Lee olmak üzere birçok siyah tarafından Paramount stüdyolarında bez parçalarıyla kendini Amerikanlaştıran bir hain olarak görüldü.

1989 yılıyla birlikte oyunculuğun yanı sıra yapımcılığa ve yazarlığa soyunan Murphy, aynı zamanda senaryosunu kendi yazdığı “ Harlem Nights ”ın yönetmenliğini üstlendi. Film her ne kadar Redd Foxx, Della Reese ve Murphy’nin idolü Richard Pryor gibi usta oyuncular yer alsa da, ne eleştirmenler ne de seyirciler tarafından beğeni topladı.

90’ları ikinci yarısıyla birlikte popülaritesini yavaş yavaş kaybetmeye başlayan ünlü komedyen, özellikle de Jim Carrey’nin seyircilerin yeni komedyeni olmaya başlamasıyla gözden düşmeye başladı. Neredeyse kayıp giden bir yıldız haline gelecek olan Eddie, bir zamanlar Jerry Lewis’in oynadığı “ The Nutty Professor ” ile yeniden eski şöhretine kavuştu. Filmdeki profesör tiplemesini çok farklı bir üslupla canlandıran Murphy, Travolta’nın “ Pulp Fiction ” ile yaptığı gibi muhteşem bir dönüş yaptı.

1997 yılında hayal kırıklığı yaratan “ Metro ” adlı filmde rol alan komedyen, peş peşine ünlü komedyenlerle birlikte oynadı. Martin Lawrence ile “ Life ” ve Steve Martin ile “ Bowfinger ”da oynayan Murphy, 2000 yılına “ The Nutty Professor II: The Klumps ” ile girdi. Daha sonraki yıllarda “ Beverly Hills ”in dördüncüsünü gerçekleştirmeyi planlayan aktör, “ The PJs ” adlı filmin yapımcılığını üstlendi.

2001 yapımı animasyon filmi " Shrek "teki eşeği seslendiren aktör, aynı yıl 1998 yılında ilk bölümü çekilen " Dr. Dolittle "ın yeni maceralarını canlandırmak üzere bir kez daha kamera karşısına geçti.

Özel hayatında da oldukça istikrarlı bir başarı gösteren Murphy, 1993 yılında evlendiği Nicole Mitchell ile birlikte dört çocuk dünyaya getirdi.

Filmografi 2002 Pluto Nash 2002 Dr. Dolittle 2 2002 Showtime 2001 Shrek 2000 Nutty Professor II: The Klumps 1999 Bowfinger 1999 Life 1998 Doctor Dolittle 1998 Holy Man 1997 Metro 1996 The Nutty Professor 1995 Vampire in Brooklyn 1994 Beverly Hills Cop III 1992 The Distinguished Gentleman 1992 Boomerang 1990 Another 48 Hrs. 1989 Harlem Nights 1988 Coming to America 1987 Hollywood Shuffle 1987 Eddie Murphy Raw 1987 Beverly Hills Cop II 1986 The Golden Child 1984 Beverly Hills Cop 1984 Best Defence 1983 Trading Places 1982 48 HRS.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Eddie Murphy
Eddie Murphy