UMTS 3.nesil mobil iletişim jenerasyonudur ve Avrupalı IMT-2000 (International Mobile Telecommunication at 2000MHz - 2000MHz'de Uluslararası Mobil İletişim) standardının uygulanmasıdır. 2000 senesinde değişik Avrupa ülkelerinde yapılan UMTS lisans satışlarında şirketler çok yüksek fiyat tekliflerinde bulundular. Tüm GSM şirketleri UMTS pastasından payını almaya çalıştı.

EDGE (teknoloji)

EDGE, Enhanced Data rates for GSM Evolution (GSM'in Gelişmesi için Geliştirilmiş Veri Hızları) kısaltması. Mobil haberleşmede üçüncü nesilin başlangıcı olarak sayılabiliecek hızlı veri iletişimi teknolojisi olan EDGE ile, pratikte 100 ile 380 kbit arası hızlarda veri transferi yapılabilmektedir. 3. nesil mobil iletişim teknolojisi'nin yani 3G'nin ilk basamağıdır ve Avrupalı IMT-2000 (International Mobile Telecommunication at 2000MHz - 2000MHz'de Uluslararası Mobil İletişim) standardının uygulanmasıdır. 2000 senesinde değişik Avrupa ülkelerinde yapılan UMTS lisans satışlarında şirketler çok yüksek fiyat tekliflerinde bulundular. Tüm GSM şirketleri UMTS pastasından payını almaya çalıştı. Ama her Avrupa ülkesi başına sadece 12 birleştirilmiş ve 5 birleştirilmemiş frekans paketi mevcut. Böylece büyük ülkelerde bazı GSM şirketleri lisans alamadılar. Ama bu şirketler gelecekte modern iletişim hizmetlerinden mağdur kalmayacaklar. Bu şirketler EDGE standardının yardımıyla mevcut GSM/GPRS şebekelerin üzerinden 3.nesil mobil iletişim hizmetleri sunabilecekler. Veri hızında EDGE 384kBit/s ile UMTS'in hızını yakalıyor. Ama şebeke verimliliği EDGE'de, GSM/GPRS şebekesinin Multiplex (çoklu bağlantı) yöntemini (TDMA/FDMA) kullandığı için, UMTS'e göre daha düşük.

EDGE şebekesindeki yenilikler nedir?

Bildiğimiz GSM/GPRS şebekesi iletim kesiş noktasında, yüksek frekanslı taşıyıcılara Bit akımını sunan, GMSK modülasyon yöntemini (Gaußsches Minimum Shift Keying - Gauss'un minimum yükseltim anahtarlaması) kullanıyor. Ama her işlemde sadece bir Bit aktarılabiliyor. Böylece Bit "0" sembol A'ya ve Bit "1" sembol B'ye sunuluyor. Basit anlamda bu işlem 2-PSK yöntemine benziyor (veya BPSK deniliyor: Bi Phase Shift Keying - çift fazlı yükseltim anahtarlaması).

İlgili konuları ara

Yanıtlar