Edmund Spenser

Edmund Spenser (d. ? 1552- ö.Edmund Spenser (1552-1599)

Edmund Spenser, Kraliçe I. Elizabeth döneminin düşünce yapısını yansıtan şiirleriyle İngilizce şiir dilini önemli ölçüde zenginleştiren bir İngiliz şairdir.

Yoksul bir ailenin çocuğu olan Spenser, Londra`da doğmuştur. Merchant Taylors Okulu`nda Latince, İbranice, Yunanca ve müzik öğrenimi görür. Daha sonra gittiği Cambridge Üniversitesi`nde okurken, okul giderlerini karşılayamadığı için bir yandan da çeşitli işlerde çalışır. Cambridge`de aldığı eğitim, Eski Yunan ve Roma klasiklerinin yanı sıra, eski ve çağdaş İtalyan, Fransız ve İngiliz edebiyatını da tanımasını sağlar. 1579`da ``The Shepherdes Calendar`` (Çoban Takvimi) adlı şiir kitabı yayımlanır. Bu yapıtında Spenser yaşam ve aşk konusundaki düşüncelerini dile getirir.

Spenser daha sonra İrlanda`ya gider ve İngiltere`deyken başladığı destan şiiri ``Faerie Queenei (Periler Kraliçesi) İrlanda`da yazmayı sürdürür. 1591`te yayımladıgı, saray yaşamı üzerine bir yergi olan hayvan öyküsü ``Prosopopoia or Mother Hubberd`s Tale`` (Prosopopoia ya da Hubberd Ana`nın Öyküsü) toplatılır.

Spenser yeniden İrlanda`ya döner ve ikinci evliliğini Elizabeth Boyle ile 1594`te gerçekleştirir. ``Epithalamion`` (1594) ve ``Amoretti`` (1595) başlıklı derlemelerde yer alan sonelerinde evlilikle sonuçlanan mutlu aşkını dile getirir. 1596`da, Sir Philip Sidney`in ölümü üzerine, ``Astrophel`` olarak bilinen bir ağıt yazar.

1595`te ``Faerie Queenein üç cildi daha yayımlanır. İrlanda Ayaklanması`nda Kilcolman`daki şatosu yanar, bunun üzerine Spenser Cork`a yönetici olarak atanır ve İrlanda`daki durum konusunda bilgi vermek için gittiği Londra`da ölür.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Edmund Spenser
Edmund Spenser