Edward Hicks

Kısaca: Edward Hicks (4 Nisan 1780 - 23 Ağustos, 1849), Amerikalı ressam ve din adamı. ...devamı ☟

Edward Hicks (4 Nisan 1780 - 23 Ağustos, 1849), Amerikalı ressam ve din adamı.

Bucks County, Pennsylvania`da dünyaya geldi. Annesi öldüğünde kendisi daha bir bebekti. Aile dostu olan ve bir Quaker olan Twininglere gönderildi ve bu ailenin dört kızıyla beraber büyüdü.

Hicks Quakerlara `Arkadaşlar Cemiyeti`ne katıldı. Gençliğinin ve hayatının büyük bir bölümünü vaizlik görevine adadı. Tanrıdan gelen “Işığı” ya da “İçsel Işığı” insanlarla paylaşan, çok özel bir yeteneğe sahip olduğuna inanılırdı.

)" target="_blank">[1]] Dini şöhretine ek olarak, Hicks çevresinde ressam olarak da ün yapmıştı. Bu kariyer onun gençliğinde, yani Langhorne, Pennsylvania`da koltuk, kanepe işçiliğinde çalıştığı zamanlarda başlamıştı ve bu şehirde süslemeli ressamlık yeteneği gelişecekti. Eski kanepeleri, tabelaları, mobilyaları ve ev eşyaları gibi çeşitli nesneleri süsleyerek, süslemeli boyama işine girdi. Hicks`in bu işi o kadar başarılıydı ki, yanına çıraklar aldı; bu çıraklardan bazıları kuzeni Thomas Hicks, ve 19uncu yüzyıl Amerikan peyzaj ressamı Martin Johnson Heade idi.

Hicks`in Quaker çağdaşları onun yeteneğinin farkında olmaların rağmen, Hicksite lideri John Comly “Eğer İlahi adalet yasaklamamış olsaydı, Peale ya da West`e rakip olabilirdi” diye düşünüyordu. Onun ressamlığı Arkadaşlar tarafından dünyevi işlere dalmış şeklinde görülüyordu ve bir süreliğinde ressamlık mesleğinden uzaklaşmak zorunda kalmıştı. [[ Hz. İsa]]`nın kutsal kitapta geçen bir kehanetini anlatan ve Hicks`in ilk çalışması olan a€˜Peaceable Kingdom`, evrensel barışçılığı ve dünyaya barışın gelmesini anlattığından dolayı, Quakerlara konu olarak kabul olunabilir geldi.

1820`lerden 1849`daki ölümüne kadar olan kariyeri boyunca, Hicks, Peaceable Kingdom`un en az 60 tane versiyonunu yapmıştır. Ölümünden bir gece önce kızı Elizabeth için bir Peaceable Kingdom`da çalışıyordu.

} Hicks ile popüler olan diğer konular ise Amerikan Bağımsızlığının İlanı`nın imzalanması, Washington`ın Delaware Nehri`ni geçmesi ve Quaker William Penn`in Kızılderililerle yaptığı antlaşma gibi çeşitli tarihi sahneleri de içermektedir.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.