Ege Ernart

1937 yılında doğan Ernart, Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. Şiir, tiyatro, oyunculuk, yönetmenlik ve felsefeyle ilgilendi. 1968’de, yakın dostu Ferit Edgü’nün davetiyle, Manajans’ta metin yazarlığı ile reklamcılığa adım attı ve burada Ferit Edgü ile birlikte reklamcılığa yeni bir dil ve anlayış kazandırdı.

Ege Ernart

1937 yılında doğan Ernart, Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. Şiir, tiyatro, oyunculuk, yönetmenlik ve felsefeyle ilgilendi. 1968’de, yakın dostu Ferit Edgü’nün davetiyle, Manajans’ta metin yazarlığı ile reklamcılığa adım attı ve burada Ferit Edgü ile birlikte reklamcılığa yeni bir dil ve anlayış kazandırdı. O güne kadar “çeviri” kokan ilan metinleri duru, güçlü ve tüketicinin kalbine işleyen bir Türkçe ile yazılmaya başladı. Ferit Edgü ile birlikte 1971’de kurdukları Ajans Maya, kendi ajansını kurma hareketinin öncüsü oldu. Daha sonra kurduğu Ajans Konsey’de E.C.A için Bay Elmor tipini yarattı.

1979 yılında reklamcılık tarihinde bir ilk olan TÜSİAD kampanyasında freelance yaratıcı yönetmen ve metin yazarı olarak görev yaptı. Anavatan Partisi’nin 1983 ve 1984’teki seçim kampanyalarında Manajans’ın Yaratıcı Grup Başkanı olarak yer aldı. Turgut Özal’ın 1983 seçim ve TV konuşmalarını kaleme aldı. 1985’ten sonra 1990’a kadar elliyi aşkın İcraatın İçinden programını bizzat oluşturdu ve kaleme aldı. 1986 sonunda kuzeni ve o zamanki Manajans Genel Müdürü Faruk Atasoy ile birlikte Birikim’i kurdu. 25 Ocak 2002’de hayata veda etti.

Yanıtlar