Ekvador bayrağı 26 Eylül 1860 tarihinden bu yana kullanımda olan, resmi olarakta 7 Kasım 1900 tarihinde göndere çekilen Ekvador'un milli bayrağıdır.

Ekvador bayrağı

Ekvador bayrağı 26 Eylül 1860 tarihinden bu yana kullanımda olan, resmi olarakta 7 Kasım 1900 tarihinde göndere çekilen Ekvador'un milli bayrağıdır. Bayrak altın sarısı, mavi ve kırmızı renklerden oluşmaktadır. Altın sarısı bayrağın üst yarısını kaplarken, kırmızı ve mavi renkleri ise yatay olarak bayrağın alt kısmında bulunmaktadır. Altın sarısı ülkenin zenginliğini sembolize ederken, mavi ülkenin doğal güzelliğini, gökyüzünü ve okyanusu ifade etmektedir. Kırmızı renk ise özgürlüğü, bağımsızlığı ve bu uğurda dökülen kanı sembolize etmektedir. Bayrağın tam ortasında gücün ve cesaretin simgesi And kondoru tarafından taşınan ülkenin arması bulunmaktadır. Bu üç renk ayrıca kardeş ülkeler Kolombiya, Ekvador ve Venezuela'yı temsil etmektedir. Her üç ülkenin Büyük Kolombiya olarak tarih sahnesinde yer aldığı ülkeninde bayrağından esinlenerek bu üç ülkede aynı bayrak modelini ve renklerini kullanmaktadır. Ülkenin devlet kurumlarının kullanımında olan armalı resmi bayrağının yanı sıra, arma olmayan milli bayrağı da olmasın rağmen, armasız bayrak Kolombiya bayrağı ile örtüştüğü için Ekvador halkı da armalı bayrağı kullanmayı tercih etmektedir.
Dosya:Flag of Gran Colombia (1821).svg|Büyük Kolombiya bayrağı (1821'den sonra kullanılan) Dosya:Flag of Ecuador (1830-1845).gif|Büyük Kolombiya dağıldıktan sonra Ekvador bayrağı (1830-1845) Dosya:Flag of Ecuador (civil).svg|Ekvador milli bayrağı

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar