--}}

El Cezire

Arapçada "ada" anlamına gelen El-Cezire, merkezi Katar`da bulunan TV kanalıdır. El Cezire ilk olarak yalnızca Arap dünyasına ilişkin güncel haberlerle yayına başlamış olsa da, o zamandan günümüze gelinceye dek başka tematik kanalları da bünyesinde bulunduran bir network haline gelmiştir. Kanal, yaptığı yayınlarla ve özellikle El Kaide lideri Usame Bin Ladin in video görüntülerini ve yaptığı açıklamayı yayınlayarak özellikle 2001 yılında ABD`nin ikiz kulelerine yapılan [

Arapçada "ada" anlamına gelen El-Cezire, merkezi Katar`da bulunan TV kanalıdır. El Cezire ilk olarak yalnızca Arap dünyasına ilişkin güncel haberlerle yayına başlamış olsa da, o zamandan günümüze gelinceye dek başka tematik kanalları da bünyesinde bulunduran bir network haline gelmiştir. Kanal, yaptığı yayınlarla ve özellikle El Kaide lideri Usame Bin Ladin in video görüntülerini ve yaptığı açıklamayı yayınlayarak özellikle 2001 yılında ABD`nin ikiz kulelerine yapılan 11 Eylül saldırılarının ardından dünya çapında dikkat çekmiştir.

Network

El- Cezire haber kanalı dışında bünyesinde başka kanalları da barındırmaktadır.

  • El Cezire- Arapça yayın yapan 24 saat haber kanalı (1996`da yayına başlamıştır)[1]
  • El Cezire Spor 1 [2]
  • El Cezire Spor 2
  • El Cezire Çocuk Kanalı [3]
  • El Cezire Canlı Yayın Kanalı (2005) (Yapı itibariyle BBC-Parliament`a benzer)
  • El Cezire English- 24 saat güncel haber kanalı (2006) [4]
  • El Cezire Belgesel Kanalı (2007)[5]


Tarihçe

El Cezire ilk olarak Katar Emiri`nin yapmış olduğu 150 milyon dolarlık mali bir destekle 1996`da kurulmuştur. 1996 Nisan ayında BBC World`ün Suudi Arabistan merkezli Arapça yayın yapan kanalı 2 yıl yayın yaptıktan sonra kapanmış, kanal çalışanlarının çoğu da El-Cezire`ye geçmiştir. 1996 yılının sonlarına doğru El Cezire yayına başlamıştır.

El-Cezire`nin uydu aracılığıyla Orta Doğu`da izlenebiliyor olması bölgedeki medya tablosunu da değiştirmiştir. El Cezire yayına başlamadan önce Orta Doğu`da devletin sansürlediği televizyon kanalları dışındaki kanallar izlenemiyorken, El Cezire`nin yayına başlamasıyla birlikte televizyon dünyasına ifade özgürlüğü açısından yenilikler gelmiş; kanal, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar ve Lübnan-Suriye ilişkileri de dahil olmak üzere bu ülkelere ilişkin tartışmalı görüşleri ekrana taşımıştır. Kimi eleştirmenler El Cezire`yi izlenme kaygısı nedeniyle sansasyonel habercilikle suçlamış, hatta kanalın yaptığı bazı yayınlar yüzünden ciddi önlemler alınmıştır. Örneğin 27 Ocak 1999`da "The Oppposite Direction" (Aksi İstikamet) adlı canlı yayınlanan programda kanal, Cezayir hükümetinin mercek altına alındığı eleştirel bir yayın yapmış, Cezayir hükümeti de programın izlenmesini önlemek amacıyla başkentte elektriği kesmiştir. [6]

El Cezire`nin Orta Doğu daki siyasi anlamda bağımsız yayın yapan tek kanal olduğu savunulmaktadır. 2000-2001`deki Lübnan iç savaşı üzerine hazırlanan belgesel ratingini oldukça artırmış olsa da kanal asıl atılımını El Kaide liderlerinin açıklamalarını yayınladıktan sonra gerçekleştirmiştir.

Kanalın finanse edilmesi

Katar Emiri`nin başlangıçta yapmış olduğu 150 milyon dolarlık mali desteğin ardından El Cezire 2001 yılından itibaren reklam alarak kendine gelir sağlamayı amaçladı. Ancak bu girişim başarısız olunca, Katar Emiri her yıl kanala mali destek sağlamayı kabul etti. Kanalın belli başlı gelir kaynakları arasında reklamlar, abonelik ücretleri, diğer şirketlerle yapılan yayın anlaşmalarının yanı sıra satılan görüntüler ve haber paketleri yer alıyor. Örneğin El Cezire`nin, El Kaide lideri Usame Bin Ladin`in konuşmasının bir dakikası için 20.000 dolar aldığı da iddialar arasında yer alıyor.

Al Jazeera English

4 Temmuz 2005 tarihinde El Cezire, resmi olarak, adı "Al Jazeera International" olmak üzere ingilizce yayın yapacak yeni bir kanalın yayına başlayacağını duyurdu.

Doha, Londra, Kuala Lumpur ve Washington DC`de yayın merkezleri olan yeni kanal, Al Jazeera English adıyla 24 saat haber kanalı olarak 15 Kasım 2006 tarihinde yayına başladı.

El Cezire`nin tüm dünyada ulaştığı kitle arttıkça kanal alternatif medya tanımının dönüşümü olarak anlatılmaya başlandı. http://www.tbsjournal.com/Iskandar.html

Kadro

El Cezire`nin genel yayın yönetmeni Katar Emiri Şeyh Hamid bin Halifa el-Tani`nin kuzeni Şeyh Hamid Tamer El-Tani dir.

Websitesinin yayın yönetmeni Abdül Aziz El-Mahmud dur.

Kanalın en tanınan yüzü ise The Opposite Direction (Aksi İstikamet)(El-İtticah el- Mua€˜akis) programını sunan Faysal El-Kasım dır.

Ödüller

Kasım 2005`te El Cezire Index On Censorship tarafından verilen "Sansüre karşı Direniş Ödülüne" layık görüldü. http://www.indexonline.org/en/news/articles/2003/1/free-speaking-voices-in-the-wilderness.shtml

Nisan 2004`te Webby Ödülleri El Cezire`yi, BBC, National Geographic, Rocketnews ve The Smoking Gun la birlikte en iyi beş websitesine aday olarak gösterdi.

Aralık 1999`da Berlin`de bulunan Düşünce Özgürlüğü Fonu o yılın Ibni Rüşd Medya ve Gazetecilik Ödülüne El Cezire`yi layık gördü.

2004 yılında El Cezire "brandchannel.com" sitesinin okurları tarafından Apple, Google, Ikea ve Starbucks tan sonra en nüfuzlu beşinci dünya markası seçildi.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

El Cezire
El Cezire