El Halil

El-Halil (Arapça: الخليل, romanize: al-ˈḢalīl ) veya Hebron (İbranice: חֶבְרוֹן‎), Kudüs'e 30 km (19 mil) uzaklıkta, Batı Şeria'nın güneyindeki bir Filistin şehridir. Yehuda Dağları'nın üzerinde yer alan şehir, deniz seviyesinden 930 m (3.050 ft) yüksekte bulunmaktadır.

Batı Şeria bölgesinin en büyük şehri ve Gazze'den sonra Filistin topraklarında bulunan, 215.452 Filistinli nüfusu ile (2016) ikinci en kalabalık şehirdir.Hebron Eski Şehri'nin dışlarına doğru yoğunlaşmış 500 ila 850 Yahudi yerleşimciye sahiptir. İbrahim'in burada ölmesinden dolayı hem Yahudiler, hem Hristiyanlar, hem de Müslümanlar tarafından önemli bir yer olarak görülüyor. İbrahim'in de yattığı, Patriklerin ve Anaerkillerin gömüldüğü Atababalar Mağarası'nı içeriyor. Yahudiler el-Halil'i, Kudüs'ten sonra ikinci önemli kutsal yer olarak görür.

Hebron, genellikle Batı Şeria'daki İsrail hakimiyetinin bir "mikrokozmosu" olarak tanımlanmaktadır. 1997 Hebron Protokolü şehri iki kutuba ayırdı: Filistin Yönetimi tarafından kontrol edilen H1 (Hebron 1) ve İsrail yönetimi tarafından yönetilen, şehrin kabaca %20'si olan H2 (Hebron 2). Şehirin yerel sakinleri için tüm güvenlik düzenlemeleri ve seyahat izinleri, resmi olarak Bölgelerdeki Hükümet Faaliyetleri Koordinatörü (BHFK) olarak adlandırılan, Batı Şeria'nın askerî idaresi ve Filistin Yönetimi aracılığı ile İsrail arasında koordine edilmektedir. Yahudi yerleşimcilerin kendi idari belediye organı olan Hebron Yahudi Topluluğu Komitesi vardır.

Hebron, Batı Şeria'da ticaret ağının yoğun bir merkezidir ve bölgenin gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık üçte birini taş ocaklarından çıkarılan kireçtaşı satışı ile sağlamaktadır. Üzümleri, incirleri, kireçtaşları, çömlek ve cam üfleme atölyeleri ile üne sahip şehir, bölgesinin en büyük süt üreticisi al-Juneidi'ye de sahiptir. Dar, dolambaçlı sokakları, düz ve kumtaşı ile yapılmış evleri ve tarihî çarşılar bulunduran Eski Hebron Şehrini'de içinde bulundurur. Aynı zamanda şehir, Hebron Üniversitesi ve Filistin Politeknik Üniversitesi'ne de ev sahipliği yapmaktadır.

Hebron, ad-Dhahiriya, Dura, Yatta kasabalarına ve birçok çevre köylere bağlıdır. Hebron, 2010 yılı itibarıyla 600.364 nüfusu ile Filistin'in en büyük vilayetidir.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.