El Niño

El Niño Güney Salınımları, küresel bir okyanus-atmosfer olayıdır. El Niño ve La Niña, Doğu Büyük Okyanus yüzey sularının sıcaklığındaki büyük salınımlar ve bunların yol açtığı atmosferik olayların genel adı olarak kullanılmaktadır.

El Niño

thumb|1997 Aralık ayında El Nií±o`nun yol açtığı okyanus sıcaklığı değişimleri El Nií±o Güney Dalgalanmaları (El Nií±o-Southern Oscillation - ENSO), küresel bir okyanus-atmosfer fenomenidir. El Nií±o ve La Nií±a, Doğu Büyük Okyanus yüzey sularının sıcaklığındaki büyük dalgalanmalar ve bu dalgalanmaların yol açtığı atmosferik olayların genel adı olarak kullanılmaktadır. İsimler ispanyolca "küçük oğlan" ve "küçük kız" anlamına gelmektedir. "Çocuk", İsa`yı simgelemektedir, çünkü El Nií±o Güney Amerika`nın batı kıyılarında Christmas zamanında etkili olmaktadır.

El Nií±o ve La Nií±a`nın güney yarımküredeki etkileri çok büyüktür. Bu etkiler ilk olarak 1923`te Sir Gilbert Thomas Walker tarafından tanımlanmıştır. El Nií±o`nun atmosferik imzası olan Güney Dalgalanmaları (Southern Oscillations, SO), Tahiti ve Darvin bölgelerindeki aylık veya mevsimsel hava basıncı değişimleridir. Eylül 2006 itibarıyla El Nií±o aktif durumdadır ve 2007 yılında da devam etmesi beklenmektedir.

}

Ğ•Ğ» Ниньо El Nií±o El Nií±o El Nií±o El Nií±o El Nií±o-Southern Oscillation El Nií±o El Nií±o El Nií±o El Nií±o El Nií±o אל ניניו El Nií±o エルニーニョ 엔소 El Nií±o El Nií±o El Nií±o El Nií±o El Nií±o El Nií±o 厄尔尼诺现象 Эль-Ниньо

Kaynaklar

Vikipedi

El Niño

Almanca El Niño kelimelerinin İngilizce karşılığı.
climactic phenomenon that occurs every 3 to 5 years in which the wind direction changes in the Pacific and ocean waters are unusually warm (affects weather patterns worldwide)

İlgili konuları ara

Yanıtlar