El Salvador Devlet Başkanı, El Salvador adı verilen Orta Amerika ülkesinin devlet ve hükümet başkanı olan siyasi lidere verilen isimdir.

El Salvador Devlet Başkanı

El Salvador Devlet Başkanı, El Salvador adı verilen Orta Amerika ülkesinin devlet ve hükümet başkanı olan siyasi lidere verilen isimdir. == El Salvador Devlet Başkanları (1841-günümüz) == === Orta Amerika'nın Dağılması sonrası (1841-1931) === # Juan Lindo (provisional): 22 Şubat 1841 - 1 Şubat 1842 # José Escolástico Marín (acting): 1 Şubat - 14 Nisan 1842 # Juan José Guzmán: 14 Nisan 1842 - 1 Şubat 1844 # Fermín Palacios (acting): 1 - 7 Şubat 1844 # Francisco Malespín: 7 Şubat 1844 - 15 Şubat 1845 # Joaquín Eufrasio Guzmán: 15 Şubat 1845 - 1 Şubat 1846 # Fermín Palacios (acting): 1 - 21 Şubat 1846 # Eugenio Aguilar: 21 Şubat 1846 - 1 Şubat 1848 # Tomás Medina (acting): 1 - 3 Şubat 1848 # José Félix Quirós (acting): 3 - 7 Şubat 1848 # Doroteo Vasconcelos: 7 Şubat 1848 - 1 Şubat 1850 # Ramón Rodríguez (acting): 1 - 4 Şubat 1850 # Doroteo Vasconcelos: 4 Şubat 1850 - 1 Mart 1851 # José Félix Quirós (acting): 1 Mart - 3 Mayıs 1851 # Francisco Dueñas: 13 Mayıs 1851 - 30 Ocak 1852 # José María San Martín (acting): 30 Ocak - 1 Şubat 1852 # Francisco Dueñas: 1 Şubat 1852 - 1 Şubat 1854 # Vicente Gómez (acting): 1 - 15 Şubat 1854 # José María San Martín: 15 Şubat 1854 - 1 Şubat 1856 # Francisco Dueñas (acting): 1 - 12 Şubat 1856 # Rafael Campo: 12 Şubat 1856 - 1 Şubat 1858 # Lorenzo Zepeda (acting): 1 - 7 Şubat 1858 # Miguel Santín del Castillo: 7 Şubat 1858 - 24 Ocak 1859 # Joaquín Eufrasio Guzmán (acting): 24 Ocak - 15 Şubat 1859 # José María Peralta (acting): 15 Şubat - 12 Mart 1859 # Gerardo Barrios: 12 Mart 1859 - 26 Ekim 1863 # Francisco Dueñas: 26 Ekim 1863 - 15 Nisan 1871 # Santiago González: 15 Nisan 1871 - 1 Şubat 1876 # Andrés del Valle: 1 Şubat - 1 Mayıs 1876 # Rafael Zaldívar: 1 Mayıs 1876 - 21 Haziran 1885 # Francisco Menéndez: 21 Haziran 1885 - 22 Haziran 1890 # Carlos Ezeta: 22 Haziran 1890 - 9 Haziran 1894 # Rafael Antonio Gutiérrez: 10 Haziran 1894 - 13 Kasım 1898 # Tomás Regalado: 14 Kasım 1898 - 1 Mart 1903 # Pedro José Escalón: 1 Mart 1903 - 1 Mart 1907 # Fernando Figueroa: 1 Mart 1907 - 1 Mart 1911 # Manuel Enrique Araujo: 1 Mart 1911 - 8 Şubat 1913 # Carlos Meléndez Ramirez (provisional): 9 Şubat 1913 - 29 Ağustos 1914 # Alfonso Quiñónez Molina (provisional): 29 Ağustos 1914 - 1 Mart 1915 # Carlos Meléndez Ramirez: 1 Mart 1915 - 21 Aralık 1918 # Alfonso Quiñónez Molina (acting): 21 Aralık 1918 - 1 Mart 1919 # Jorge Meléndez: 1 Mart 1919 - 1 Mart 1923 # Alfonso Quiñónez Molina: 1 Mart 1923 - 1 Mart 1927 # Pío Romero Bosque: 1 Mart 1927 - 1 Mart 1931 # Arturo Araujo: 1 Mart - 2 Aralık 1931 * Civic Directory: 2 - 4 Aralık 1931 === Askeri Başkanlar (1931-1979) === # Maximiliano Hernández Martínez (vekil): 4 Aralık 1931 - 28 Ağustos 1934 # Andrés Ignacio Menéndez (geçici): 29 Ağustos 1934 - 1 Mart 1935 # Maximiliano Hernández Martínez: 1 Mart 1935 - 9 Mayıs 1944 # Andrés Ignacio Menéndez (geçici): 9 Mayıs - 20 Ekim 1944 # Osmín Aguirre y Salinas (geçici): 21 Ekim 1944 - 1 Mart 1945 # Salvador Castaneda Castro: 1 Mart 1945 - 14 Aralık 1948 * Revolutionary Council of Government: 15 Aralık 1948 - 14 Eylül 1950 # Óscar Osorio: 14 Eylül 1950 - 14 Eylül 1956 # José María Lemus: 14 Eylül 1956 - 26 Ekim 1960 * Junta of Government: 26 Ekim 1960 - 25 Ocak 1961 * Civic-Military Directory: 25 Ocak 1961 - 25 Ocak 1962 # Eusebio Rodolfo Cordón Cea (geçici): 25 Ocak - 1 Temmuz 1962 # Julio Adalberto Rivera Carballo: 1 Temmuz 1962 - 1 Temmuz 1967 # Fidel Sánchez Hernández: 1 Temmuz 1967 - 1 Temmuz 1972 # Arturo Armando Molina: 1 Temmuz 1972 - 1 Temmuz 1977 # Carlos Humberto Romero: 1 Temmuz 1977 - 15 October 1979 === İç Savaş ve Modern Seçimler (1979-1994) === * Devrimci Hükümet Cuntası: 15 Ekim 1979 - 2 Mayıs 1982 # Álvaro Magaña: 2 Mayıs 1982 - 1 Haziran 1984 # José Napoleón Duarte: 1 Haziran 1984 - 1 Haziran 1989 # Alfredo Cristiani: 1 Haziran 1989 - 1 Haziran 1994 === İç Savaş sonrası Dönem (1994-günümüz) === # Armando Calderón Sol: 1 Haziran 1994 - 1 Haziran 1999 # Francisco Flores: 1 Haziran 1999 – 1 Haziran 2004 # Antonio Saca: 1 Haziran 2004 – 1 Haziran 2009 # Mauricio Funes: 1 Haziran 2009 – görevde == Latest election == == Ayrıca bakınız == * El Salvador tarihi * Orta Amerika tarihi * Günümüzdeki devlet ve hükümet başkanları Listesi

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar