Elbeyli, Mersin ilinin Erdemli ilçesinin bir köyüdür. Rakımı 1200 metre olan Elbeyli köyü, Erdemli'ye 46 km.

Elbeyli, Erdemli

Diğer anlamı|Elbeyli Elbeyli, Mersin ilinin Erdemli ilçesinin bir köyüdür. Rakımı 1200 metre olan Elbeyli köyü, Erdemli`ye 46 km. uzaklıktadır.

UlaşımGünün her saatinde araç bulunur. Yayla sezonu başlayınca araç sıkıntısı yoktur. Ayrıca özel araçlarla da ulaşmak mümkündür.

EğitimKöydeki ilköğretim okulunda 1. kademe öğrencileri 5. sınıfa kadar eğitim-öğretim görmektedir. 2. kademe öğrencileri Tapureli köyü ilköğretim okuluna taşınmaktadır.

SağlıkKöyde sağlık ocağı veya sağlık evi yoktur.

Nüfus2000 yılı nüfus sayımına göre köyün nüfusu 673`tür. Yazlık nüfus 1000 civarında olmaktadır. Ayrıca köyde 350 hane vardır.

CamiKöyde toplam üç cami vardır.

MahallelerMusalı, İncili, Hacılar(Köfülü) ve Merkez olmak üzere dört mahalleden oluşmuştur.

Yetiştirdiği ürünlerDomates, fasulye ve salatalık yetiştirilmektedir. Elma, kiraz ve şeftali yetiştirilen meyvelerdir. Buğday ve arpa ekimi yapılan diğer ürünlerdir.

Geçim kaynağıÇiftçilik ve hayvancılık en önemli geçim kaynağıdır. Yayla sebzeciliği gelişmiş durumdadır. Seracılık da yeni yeni başlamaktadır. Köyde fazla olmasa da küçükbaş hayvancılığı da yapılmaktadır.

Tarihi eserlerKöyde Roma ve Bizanslılar`dan kalma, kale harabelerine, mezarlara, su sarnıçlarına ve ören yerlerine rastlanmaktadır. Ancak, bunların çoğu belirsiz haldedir.

SuKöyde yeteri kadar içme suyu vardır. Ayrıca sulama suyu da vardır, ancak yeterli değildir.

İklimYazlar sıcak ve kurak, kış mevsimi soğuk ve yağışlı(kar ve yağmurlu) geçmektedir. Karasal iklime geçiş yerlerindeddir.

Köy hakkında genel bilgiKöy, 1800`lü yıllarda iskana tabi tutulan Yörüklerden oluşturulmuştur. Bu bölgeye, Oğuzların 24 boyundan biri olan Beğdilli kolunun Çukurova`dan Karaman yöresine yaylaya çıkan konar-göçer Türkmenler yerleştirilmiştir. Erdemli`nin Kösbucağı köyünün bir kısım sakinleri bu köyden gitmedir. Alibeyli köyü, Elbeyli`den ayrılarak köy statüsü almıştır. Köy ormanlar arasında kuruludur. Ormanlarında ladin ve ardıç ağaçları çoktur. Köyde yayla sebzeciliği hızla gelişmektedir.

belde-taslak Erdemli belde ve köyleri

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar