Elektrik Üretim Anonim Şirketi

Elektrik Üretim Anonim Şirketi, Türkiye'nin genel enerji ve ekonomi politikasına uygun olarak, elektrik üretim faaliyetlerinde bulunmak amacıyla teşkil edilen kamu kuruluşu niteliğindeki, %100 hissesi hazineye ait bir şirkettir.

Elektrik Üretim Anonim Şirketi hakkında detaylı bilgi

left|150px|thumb Elektrik Üretim Anonim Şirketi, Türkiye`nin genel enerji ve ekonomi politikasına uygun olarak, elektrik üretim faaliyetlerinde bulunmak amacıyla teşkil edilen kamu kuruluşu niteliğindeki, %100 hissesi hazineye ait bir şirkettir. Türkiye`deki elektrik üretiminin büyük bir kısmını karşılamaktadır.EÜAŞ, üretiminin tamamını TEİAŞ isimli başka bir kamu şirketine satmaktadır. Başlıca tedarikçileri; TKİ, BOTAŞ, TTK ve POAŞ dır. Şirketin elindeki termik santrallerin çoğu ekonomik ömrünü tamamlamıştır. Bu santrallerin çoğu dünya standartlarının altında verime, düşük kapasite kullanım oranına ve kötü emisyon değerlerine sahiptir. Bu durumun başlıca sebebi, hükumet politikaları gereği, enerji sektörünün özelleştirilmesi planından hareketle, gerekli rehabilitasyonler için yatırım izni verilmemesidir.Şirketin elindeki hidroelektrik ve kojenere tesisler, kömür santrallerine oranla daha bakımlı ve verimli durumdadır.

Kuruma ait başlıca Termik Santraller ve Hidrolik Santraller aşağıdadır:``Ayrıca Bakınız : Türkiyedeki Enerji Santralleri``

LinklerKurumun resmi web sitesi:

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Elektrik Üretim Anonim Şirketi maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Elektrik Direği

Elektrik direği, demirden yapılan enerji hatlarındaki elektrik kablolarını taşıyan yapılara verilen addır. Boyları genellikle 18 ile 32 metre arasında değişir. Ağırlıkları 750 kilo ile 3,5 ton arasında değişir. Düz demir, civatalar yardımı ile iskelet halinde direk yapısına ...

Yeniköy Termik Santrali

Yeniköy Termik Santrali, Muğla ilinin Milas ilçesinde bulunan bir termik santraldir. Santral bir kamu kuruluşu olan Elektrik Üretim Anonim Şirketi tarafından işletilmektedir.

Siemens

Türkiye ve Siemens arasındaki işbirliği, 1800�lü yılların ortalarından itibaren, Osmanlı İmparatorluğu yönetiminin ülkeye telgraf sistemi getirme kararı vermesiyle başlamıştır. Bu amaçla görevlendirilen Siemens Halske, İstanbul Telgraf Merkezi�ni kurarak ...

Sütçüler, Isparta

Sütçüler Isparta ilinin güneydoğusunda yer alan, Konya Antalya ve Burdur illerine sınırı olan ilçe. 1938 yılında ilçe olan Sütçüler'in nüfusu 2800'dür.

Türk Hava Yolları

Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı ya da kısaca THY, Türkiye'nin ulusal havayolu şirketi yani bayrak taşıyıcısıdır. THY'nin merkezi Atatürk Havalimanı'ndadır. Ayrıca Ankara'da, Esenboğa Uluslararası Havalimanı'nda da bir hub'ı bulunmaktadır. Türk Hava Yolları'nın uçuş ...

İncirliova, Aydın

İncirliova, Ege Bölgesi'nde bulunan, Aydın ilinin bir ilçesidir. MÖ XIII.

Amerikan Tarihi (Sayfa 7)

Amerika Birleşik Devletler'i iki büyük savaş – İç Savaş ve Birinci Dünya Savaşı – arasında ergenliğe erişti. 50 yıldan kısa bir süre içinde, kırsal bir cumhuriyetten kentsel bir devlete dönüştü. Sınır bölgesi yok oldu.