Elektronik Fon Transferi

Kısaca: Elektronik Fon transferi ya da kısa adı ile E.F.T. ülkemizde ilk olarak 01 Nisan 1992 tarihinde T.C.M.B. bünyesinde sistemin dvreye girmesi ile başlatılmış olup, kısaca iki farklı banka arasındaki YTL cinsinden ödemelerin gerçekleştirilmesi işi olarak tanımlanabilir. ...devamı ☟

Elektronik Fon transferi ya da kısa adı ile E.F.T. ülkemizde ilk olarak 01 Nisan 1992 tarihinde T.C.M.B. bünyesinde sistemin dvreye girmesi ile başlatılmış olup, kısaca iki farklı banka arasındaki YTL cinsinden ödemelerin gerçekleştirilmesi işi olarak tanımlanabilir.

E.F.T. sistemi T.C.M.B. tarafınca işletilmekte olan bir sistem olup, sistem çerçevesi T.C. Bankalar Kanunu tarafından düzenlenmektedir. Gün içi işlemler 08.30 - 17.30 arasında gerçekleştirilebilmekte olup, sistem ile ilgili sorumluluk T.C.M.B.`na aittir.

Bugün, E.F.T. Sisteminin sayesinde kuruluşlar ve bireyler, bankalarının kendilerine sunduğu telefon bankacılığı ve internet bankacılığı hizmetlerini kullanarak, diğer şahıslara yönelik ödemelerini, kredi kartı borçlarını, telefon, doğalgaz, elektrik, su, yakıt, okul taksidi gibi bir çok türdeki ödemelerini günü geldiğinde, anında gerçekleştirilebilmekte, ülke içerisindeki mali ve finansal dengelerin sağlanmasında önemli katkı sağlamaktadır.

İlgili başlık

  • http://eft.tcmb.gov.tr/EFT-tanitim.htm

İlgili konular

t.c.m.b.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.