Elektronik Kontrol Sistemleri Audi

Kısaca: ABS Anti-lock Braking SystemTürkçe, “kilitlenme önleyici fren sistemi” anlamına gelen ABS, fren yapılırken tekerleklerin kilitlenmesini önler. Frenleme etkisisini artırmanın yanı sıra stabilite ve yönlendirme yeteneği de korunurALB ( Anti Lock Brake olarak da adlandırılır )EBD Elektronic brake-force distribution“Elektronik fren gücü dağıtımı” EBD, arka tekerleklere gereğinden fazla fren basıncı gitmesini engelleyerek ABS’nin devreye girmesini önler. ...devamı ☟

ABS Anti-lock Braking System Türkçe, “kilitlenme önleyici fren sistemi” anlamına gelen ABS, fren yapılırken tekerleklerin kilitlenmesini önler. Frenleme etkisisini artırmanın yanı sıra stabilite ve yönlendirme yeteneği de korunur ALB ( Anti Lock Brake olarak da adlandırılır )

EBD Elektronic brake-force distribution “Elektronik fren gücü dağıtımı” EBD, arka tekerleklere gereğinden fazla fren basıncı gitmesini engelleyerek ABS’nin devreye girmesini önler. ABS’nin arıza sonucu devreye girmediği durumlarda da görevini yapar. EBD, duruş mesafesini kısaltır ve stabiliteyi artırır.

ASR Traction control system “Çekiş kontrol sistemi”, kaygan zeminlerde çekiş tekerleklerinin patinaja düşmesini, fren sistemi motor kontrol ünitesine müdahale ederek önler. Aşağıdaki isimler de kullanılır: ASC ( Automatic stability control ) ASC+T ( Automatic stability control + traction ) TCS ( Traction control system ) TC ( Traction system )

EDL Electronic differential lock Eğer yol yüzeyi farklı tutunma özellikleri sergiler ve aracın hareketini engellerse, “Elektronik diferansiyel kilidi” patinaj yapan tekerleğe fren uygular.

ESP Electronic stability programme “Elektronik stabilite programı”, aracın stabilitesini kaybetmesi ve kaymaya başlaması durumunda sürücüden önce, fren sistemi, motor kontrol ünitesi ve aktarma ssitemine ( otomatik şanzumanlarda ) müdahale ederek, aracın stabilitesini tekrar sağlamaya yönelik bir sistemdir.

Bu sisteme aşağıdaki isimler de verilir:

ASMS ( Automatic stability management system ) DSC ( Dynamic stability control ) FDR ( Driving dynamics regulation ) VSA ( Vehicle stability assist ) VSC (Vehicle stability control )

MSR Engine drag torque regulation Motor ferniyle ani yavaşlamalarda çekiş tekerleklerinin kilitlenerek yol tutuşlarının azalmasını engeller. Bu sistem LDA ( Idle Speed Increase ) olarak da adlandırılıyor.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.