Elisha Cuthbert

Kısaca: Elisha Ann Cuthbert (d. 30 Kasım 1982, Calgary, Alberta, Kanada), Kanadalı kadın sinema ve televizyon dizisi oyuncusudur. ...devamı ☟

Elisha Ann Cuthbert (d. 30 Kasım 1982, Calgary, Alberta, Kanada), Kanadalı kadın sinema ve televizyon dizisi oyuncusudur.

17 yaşında olmasına karşın ilk olarak, Kanada`da yayınlanan Çocukların Televizyon Dizileri:``Çocuklar İçin Çağsal Mekanik`` adlı programda televizyon sunuculuğu ile tanınmış; ardından Los Angeles`a yerleşerek bir çok rolde yer almıştır. ``24teki rolüyle ABD televizyonlarında sahneye ilk kez heyecan-gerilim türünde çıktı. Cuthbert Hollywood kariyerine ufak rollerle başladı.Bunlar;``Old School``(Eski Okul) ve ``Love Actually``(Aşk Heryerde) ,2003 ve de başrol oynadığı ilk film,``The Girl Next Door``(Yan Kapıdaki Kız ya da bilinen ismi Komşu Kızı),2004.Kariyerinin gidişatı çok olumlu ve güzel yönde ilerlerken şöhreti gittikçe arttı ve medyanın göz bebeği oldu.

Çocukluk dönemi

Cuthbert Kanada`nın Calgary,Alberta adlı şehrinde doğmuştur.Kevin ve Patrice Cuthbert`in ilk çocuğudur.Ailesinin Greenfield Park yanınlarındaki Montreal `e taşınması,az çok Fransızca öğrenmesi ve çevreden etkilenmesine neden oldu.

Kariyerine 1989 yılında çeşitli çocuk kıyafetleri mankenliğiyle başladı ve aynı zamanda ayakkabı modelliği de yaptı.İlk televizyon tecrübesi,çocuklar için hazırlanmış korku temalı bir televizyon dizisi olan: ``Are You Afraid of the Dark?`` (Acaba Karanlıktan Korkar Mısınız?)da oldu.Daha sonra da, genç bir kızın başından geçen maceraların anlatıldığı: "The Tale of the Nightshift" `de (Gece Vardiyası Hikayesi) oynadı -ki daha sonra gerçek bir diziye başlamış olacaktı- ve nihayet ilk rolünü aile dramını anlatan ``Dancing on the Moon`` (Ay`ın Dans Edişi) adlı filmde göz doldurucu bir performans sergiledi. Bir star olma yolunda ilerlerken ``ailesel-izlek`` konulu bir film olan ``Airspeed`` ``Hava Uçuşu`` `de oynadı. ``Popular Mechanics for Kids`` ``(Çocuklar İçin Popüler Mekanik``) adlı programda ise Jay Baruchel ile sunuculuk yaptı. Elisha`nın bu programda yaptığı şey;ara sıra gerekli işleri ``yabancı muhabire bildirmek`` ve söylenecek tümceleri tespit ederek onu yanlış yapmaktan kurtarmaktı.Wilson, Staci Layne. "House of Wax Interview: Elisha Cuthbert" Horror.com, April 29, 2005, retrieved 13 Mayıs, 2006. Bir kaynağa göre;First Lady Hillary Clinton Elisha Cuthbert `i gördüğünde Cuthbert `in güzelliği onun dikkatini çekmesine yol açar ve bu gerekçeyle Elisha Cuthbert Hillary Clinton tarafından Beyaz Saray `a davet edilir.Bronstein, Jake. "FHM Interview" ``FHM``, October 2002, retrieved Nov 2, 2006

Başka dilden çevrilmekte

Kariyeri

Cuthbert as Kim Bauer
Cuthbert as Kim Bauer
] 2000 yılında Greenfield Park on Montrí©al `in Kuzey Kıyısında olan Centennial Regional High School `dan mezun oldu ve Los Angeles, Kaliforniya `daki Hollywood kariyerine adım attı.Kısa bir süre sonra Kim Bauer rolünde oyunculuğa başladı.Oynadığı yapımda kocası CTU ajanı olan Jack Bauer `di ve bu yapım bir televizyon dizisi olup adı ``24`` `dür. Cuthbert `e başka işleriyle ilgilenmesi için 6 aylık bir müddet verildi.O süre zarfında işlerini tamamladı ve geri döndüğünde ise sonraki bölümler için diziye tekrar dönmesi teklif edildi.Ona yapılan bu öneri cezbedici ve göğüs kabartan cinsten olsa da Cuthbert 4.sezon için yapılan bu teklifi kabül etmedi.Ayrıca 5.sezon `in yalnızca iki sahnesinde misafir-yıldız(Konuk başrol oyuncusu) oldu. Specific episode credits for Cuthbert in ``24`` from IMDb, retrieved May 17, 2006. Ayrıca bunun devamında da Kim Bauer olarak ``The Game`` adlı oyunda yer aldı. ``24: The Game`` for IMDb, retrieved May 17, 2006.

Oynadığı diğer rolleri

Cuthbert Kanadaki Lucky Girl adlı film ile sinemaya atıldı ve yine o filmdeki müthiş performansı ile 2001`de Gemini Award ödülünü almaya hak kazand.Spider-Man(`Örümcek Adam`)adlı filmde Mary Jane Watson karakteri için oyunculuğu denendi ve ne yazık ki bu rolü Kirsten Dunst adlı oyuncuya kaptırdı.Cuthbert`in küçük roller ile erken tanışması onun Hollywood kariyerini genç yaşta başlattı. ``Old School`` ve ``Love Actually`` `de çekici bir kadını oynadı.Cuthbert`in sonraki filmi ``The Girl Next Door`` ise ona ilk kez bir porno star olarak başrol oyunculuğunu kazandırdı ve Danielle Emile Hirsch ile beraber oynadı.Cuthbert bu filmin bazı bölümlerinden rahatsız olduğunu olduğunu belirtti ama yönetmen Luke Greenfield tarafından buna ikna edildi.Rolünü derinden incelemek için hayat kadınlarıyla konuşup Muzip Pozlar vermeyi ve Şaşaalı Eğentiler de nasıl davranacağını öğrendi.Gilchrist, Todd. "An Interview with Elisha Cuthbert" IGN.com, January 28, 2004, retrieved May 13, 2006. Upon its release the film received comparisons to ``Risky Business``Bowen, Kit. "The Girl Next Door" Hollywood.com, retrieved on May 13, 2006. "The Girl Next Door" ``PopMatters``, April 8 2004, retrieved May 13, 2006. - although Cuthbert claims her character was not directly based on De Mornay`s character "Elisha Cuthbert of ``The Girl Next Door`` Interview" ``UnderGroundOnline``, retrieved on May 13, 2006. - and was noted for Cuthbert`s sex appeal. Critics were divided; some praised the film for its boldness, while others, notably Roger Ebert, decried it for being gimmicky and exploitative. "The Girl Next Door" Metacritic, retrieved on May 13, 2006. "THE GIRL NEXT DOOR" ``Box Office Mojo``, retrieved May 13, 2006. Ebert wrote that he saw Cuthbert`s character Danielle as "quite the most unpleasant character I have seen in some time."Ebert, Roger. Review of ``The Girl Next Door`` ``Chicago Sun-Times``, April 9, 2004, retrieved May 13 2006.

In her next big-screen outing, Cuthbert starred with Paris Hilton and Chad Michael Murray in the 2005 remake of the classic horror film ``House of Wax``. Cuthbert, along with the rest of her cast mates, was made up to look haggard and frightened. In one scene, her character was to attempt to open her mouth while her lips were sealed with glue. For the sake of realism, Cuthbert opted for real superglue over prosthetics. Despite her efforts, ``House of Wax`` was largely panned, with critics citing a range of flaws. It was called "notable for having some of the most moronic protagonists ever to populate a horror film," though out of those characters reviews tended to think Cuthbert "fares the best".Berardinelli, James. ``House of Wax`` ``ReelViews``, May 2005, retrieved May 13 2006. Others noted Cuthbert as an "exception" playing her role "earnestly"Westbrook, Bruce. ``House of Wax`` ``Houston Chronicle``, August 5, 2005, retrieved May 13, 2006. and "fine". "House of Wax" Movie Review - 2005 Remake Doesn`t Hold a Candle to the Original for About.com by Rebecca Murray. Retrieved June 7, 2006.

``House of Wax``(Mumya Evi) `i müteakiben,Cuthbert co-star olacağı``The Quiet`` adlı dördüncü filmi olan projeyi biraz geciktirdi.Aynı zamanda Mumya Evi`ne 900,000 US$ civarında bir bütçe harcandı. Business details for ``The Quiet`` on IMDb, retrieved May 17, 2006. Bu oyunda Nina adlı karakterde değişken mizaçlı olan ve cinsel tacize uğrayıp bundan acı çeken bir pon pon kızı oynadı.Cuthbert`in oynadığı ruhen hasta olan bu karakterde,``ağır ve zerafetsiz`` bir rolde oynamış gibidir.Cuthbert`in en küçük kız kardeşi olan Lee-Ann ise filmde Elisha`dan uzakta duran,mesafeli ve araları soğuk bir karakteri canlandırmıştır. "House of Wax - Elisha Cuthbert interview" ``indie London``, retrieved on May 13, 2006. ``The Quiet`` Sony Klasik Resimler firması tarafından piyasaya sürüldü.2005 Toronto Uluslararası Film Şenliği galasında gösterime girmiş oldup dağıtımı yalnızca Los Angeles ve New York City `de 25 Ağustos 2006`dan önce 1 Eylül`e dek inkişaf edilmekle sınırlandırılmıştır.

Son zamanlardaki işyaşamı

2006 yılında Weezer `in "Mükemmel Mahal" `inde özgün şarkıcı grubu olan Rivers Cuomo ile yanyana oynayacaktı ama bu konuda bir terslik yaşandı.Montgomery, James. "Elisha Cuthbert takes over Weezer, but Rivers won`t have any of it" MTV.com, October 18, 2005, retrieved on May 13, 2006. Cuthbert, Paris Hilton `un ``Bu Dünyada İçindeki Hiç Bir Şey`` "Nothing In This World" adlı şarkı görüntüsünde ``(müzik videosu)`` küçük denecek özellikte bir rolde oynadı. "Quick News" MTV.com, retrieved on September 16, 2006. Hemen hemen 2006 Eylül`ünde oynadığı 3 filimde kendini kanıtlamaya muvaffak oldu.Bunlardan birincisi Esaret (Captivity) adındaki korku filmidir;bu filmde olaylar meşhur bir manken ve onun özel şoförü olan ruhsal sorunlu ``(psikopat)`` adamın bu mankenle alay etmek için onu bir mahzende tutsak etmesiyle gelişir. "Captivity" ``Box Office Prophets``, retrieved on May 13, 2006.Wray, James. "Elisha Cuthbert faces Captivity" ``M&C Movies``, May 9, 2005, retrieved on May 13, 2006. ``O Sakin Bir İnsan`` (He Was a Quiet Man) adlı filmde Cuthbert`in oynadığı Vanessa karakteri elleri ve ayakları kötürüm olan bir kız olacaktır.Bu filmdeki duygusal ve güldürü unsurlarını Christian Slater ve William H. Macy tasarladı. Official site for ``He Was a Quiet Man``, retrieved May 17, 2006. ``He Was a Quiet Man`` at IMDb, retrieved May 17, 2006. Dördüncü film Kedi Masalı (``Cat Tale``) ise kediler ve köpeklerin medeni dünyalarının kurgulandığı bir canlandırma (animasyon) filmidir.``Cat Tale`` 2007 yılında Walt Disney Resimleri tarafından yayınlanır.Reports indicated that Cuthbert would be collaborating with Babbit and Belle again in the upcoming comedy ``Itty Bitty Titty Committee``; "Elisha Cuthbert Joins ``The Itty Bitty Titty Committee``" ``Rotten Tomatoes``, February 7, 2005, retrieved on May 13, 2006 however, neither Cuthbert nor Belle are listed in the IMDb entry for the film. ``The Itty Bitty Titty Committee`` on IMDb, retrieved May 17, 2006.

Cuthbert also screened along with Brandon Routh for the role of Lois Lane in Superman Returns but eventually she lost out to Kate Bosworth and also lost to Jessica Alba as Susan Storm of Fantastic Four.[1] She is being considered to play the part of Wonderwoman.

Elisha Cuthbert bundan böyle en son tasarısı;Jesse Bradford ile oynadığı Benim Tatlı Kızım My Sassy Girl adlı filmi bitirmektir.

Özel hayatı

Cuthbert, who enjoys painting,cite web | title=Chron.com | work=Elisha Cuthbert keeps Quiet in Texas | url=http://www.chron.com/disp/story.mpl/headline/entertainment/4167460.html | accessdate=September 7 | accessyear=2006 is a devoted hockey fan and Los Angeles Kings season ticket holder, as are her mother and brother, Jonathan, who are active in the sport. She maintained her own blog on the NHL`s web site.Cuthbert, Elisha. "Hollywood Hockey Thoughts" NHL.com, retrieved on May 13, 2006. She began a relationship with Justin Timberlake`s personal assistant, Trace Ayala, and became engaged to him in June 2004. Sometime in November 2005, Ayala remarked, "Neither one of us is in a hurry to get married." Elisha Cuthbert, Trace Ayala: No `Hurry` to Marry ``People Magazine``, November 25, 2005, retrieved on May 13, 2006. The engagement has since been broken off. Since then, she has been dating L.A. King Sean Avery. "Cuthbert Dating Hunter`s Ex?" ``Contact Music``, December 15, 2005, retrieved on May 13, 2006., and appeared on an MTV Cribs episode at Avery`s house.

Cuthbert regularly secures a place in ``FHM`` and ``Maxim`s`` annual Top 100 Sexiest/Hottest lists. Her highest ranking was #5 in the 2005 UK Edition of ``FHM`s`` 100 Sexiest Women in the World list. She was ranked #14 in 2003, #10 in 2004, and #22 in 2006. The U.S. Edition ranked her #53 in 2003, #63 in 2004, and #54 in 2006. She was not listed in the U.S. 2005 list. Maxim magazine named her #92 in its 2006 Hot 100 list and features her in their Girls of Maxim Gallery. As of 2006, Cuthbert has stated that she would refuse to be photographed nude in film roles or magazines, and uses body doubles whenever necessary, specifying that she "like to keep some things to [2]".

Cuthbert has expressed an interest in returning to live in Montreal once she has reached her "higher goals" and "feel[3] content" about her career. -->

Filmografi

bgcolor="#CCCCCC"
Yıl !! Film !! Rol !! Notlar
2008 >| ``Cat Tale`` (Masal Kedisi) || Cleo (voice) || Yapım aşamasında
2007 || ``My Sassy Girl`` (Benim Arsız Kızım) || Jordan Roark || Üretimi bitiyor!
He Was a Quiet Man`` (Durgun Bir Adam) >| Vanessa || Hazır
Captivity`` (Esaret) >| Jennifer Tree ||
2006 || ``The Quiet`` (Sessizlik) || Nina Deer ||
2005 || ``House of Wax`` (Mumya Evi) || Carly Jones ||
2004 >| ``The Girl Next Door`` (Komşu Kızı) || Danielle ||
2003 || ``Love Actually`` (Gerçek Aşk) || American Goddess Carol-Anne ||
Old School`` (Eski Okul)>| Darcie Goldberg ||
2001 >| ``Lucky Girl`` (Şanslı Kız) (TV) || Katlin Palmerson ||Gemini Ödülü`nü Kazandı
2000 >| ``Who Gets the House?`` (Kim Evde Olmak İster?) || Emily Reece ||
1999 || ``Believe`` (İnanç)|| Katherine Winslowe ||
Time at the Top`` (Tepede Olma Zamanı)>| Susan Shawson ||
1998 >| ``Airspeed`` (Havahızı) || Nicole Stone ||
1997 || ``Mail to the Chief`` (Başkanın Postası) || Madison Osgood ||
Nico the Unicorn``(Tek Boynuzlu At) >| Carolyn Price ||
1996 >| ``Dancing on the Moon`` (Ay`ın Dans Edişi) || Sarah ||


Televizyon

bgcolor="#CCCCCC"
Yıl !! Dizi !! Rol !! Notlar
2001 >| ``24`` || Kim Bauer || 2001-2004
1999 >| ``Are You Afraid of the Dark?`` || Megan || 1999-2000
1997 >|``Popular Mechanics for Kids`` || Kendisi || 1997-2000


Kaynakça

Kaynakça

Linkler

  • imdb|id=0193846|name=Elisha Cuthbert


Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Kim Bauer
5 yıl önce

Kimberly Bauer, 24 dizisindeki kurgusal bir karakterdir. Karakteri Elisha Cuthbert canlandırmaktadır. Babası Jack Bauer, annesi Teri Bauer'dir. Los Angeles...

Komşu Kızı
2 yıl önce

yönetmenliğini Luke Greenfield yaptığı başrollerini ise Emile Hirsch, Elisha Cuthbert ve Timothy Olyphant yer aldığı 2004 yapımı ABD gençlik filmdir. Film...

2005 MTV Film Ödülleri
5 yıl önce

Woman Rachel McAdams - Mean Girls- Kazandı Ashanti - Coach Carter Elisha Cuthbert - The Girl Next Door Bryce Dallas Howard - The Village Emmy Rossum...

2005 MTV Film Ödülleri, 1992 MTV Film Ödülleri, 2003 MTV Film Ödülleri, 2004 MTV Film Ödülleri, 2006 MTV Film Ödülleri, Alfred Molina, Antonio Banderas, Ben Stiller, Brad Pitt, Dakota Fanning, Dustin Hoffman
Maxim
2 yıl önce

Noureen DeWulf (Haziran 2007) Sarah Michelle Gellar (Aralık 2007) Elisha Cuthbert Müzisyenler: Jessica Simpson (Ocak 2002, Haziran 2004, Temmuz 2006)...

Jay Baruchel
5 yıl önce

Mechanics for Kids ile başlamıştır. Popular Mechanics for Kids'da Elisha Cuthbert ile birlikte rol almıştır. Baruchel 2000 yılında Cameron Crowe'un Oskar...

24 dizisi oyuncu listesi
2 yıl önce

listesidir. Kiefer Sutherland — Jack Bauer Leslie Hope — Teri Bauer Elisha Cuthbert — Kim Bauer Sarah Clarke — Nina Myers Carlos Bernard — Tony Almeida...

30 Kasım
2 yıl önce

1980 - Cem Adrian, Türk şarkıcı, söz yazarı, yapımcı ve yazar 1982 - Elisha Cuthbert, Kanadalı oyuncu 1983 - Engin Apaydın, Türk rallici 1983 - Guillaume...

Kronoloji, Kasım, 29 Kasım, 1 Aralık
24 (dizi)
2 yıl önce

Johannessen Başrol Kiefer Sutherland Mary Lynn Rajskub Carlos Bernard Elisha Cuthbert Dennis Haysbert James Morrison Reiko Aylesworth Kim Raver D. B. Woodside...

24 (dizi), 2001, 6 Kasım, ABD, Aksiyon, Dram, FOX, Jack Bauer, Charles Logan, Martha Logan, Audrey Raines