Elizabeth Báthory

Elizabeth Báthory, (7 Ağustos 1560 - 21 Ağustos 1614) Macaristan asıllı seri katil.
Báthory, kendinden "Kanlı Kontes" olarak bahsettirmiştir.

Elizabeth Báthory

düzenle|Eylül 2007 thumb|175px|right|"Kanlı Kontes"in bir portresi

1560-1614 yılları arasında yaşamış kendinden "Kanlı Kontes" olarak bahsettirmiş kişi.. Kocası öldükten sonra büyücülükle uğraşmaya başlamış, At ve türevleri hayvanları kurban edildiği ayinlere katıldığı söylenmektedir.

40 yaşına geldiğinde yaşlanıp güzelliğini kaybedeceği telaşına düşen "Kanlı Kontes" birgün hizmetkarı olan genç bir kızın saçlarını tararken canını acıtması üzerine, ona öyle bir tokat atmıştırki, genç kızın yüzünden düşen bir damla kan Kontes`in ellerine dökülmüş ve Kontes bu kanla kızın gençliğini ve güzelliğini aldığını zannetmiş ve uşağına emir vererek kızın bütün kanını bir küvete doldurtup "kan banyosu" yapmıştır.

Sonrasında iyice yoldan çıkan Kontes, 612 bakire kızı kaçırtıp, bu kızlara tepesinden asılı bir kafeste, işkence çektirerek kafesten akan kanlarla duş alır.

En sonunda yaptıkları anlaşılır ve bir hücreye kapatılır. Öyleki yemeğinin verilebilmesi için küçük bir delik bulunan bir hücre. Ve bu Kanlı Kontes 1614 yılında hücresinde ölü olarak bulunur..

Ержебет Батори Елизавета Батори Elizabeth Báthory Erzsí©bet Báthory Ελισάβετ Μπάτορι Elizabeth Báthory Erzsí©bet Báthory Erzsí©bet Báthory Erzsí©bet Báthory Elizabeth Báthory Ealasaid Báthory Erzsí©bet Báthory ארז`בט בתורי Elizabeth Báthory Báthory Erzsí©bet Elizabeth Báthory Elizabeth Báthory バートリ・エルジェーベト 에르체베트 바토리 Elisabeth Báthory Elżbieta Batory Erzsí©bet Báthory Elisabeta Báthory Батори, Елизавета Erzsí©bet Báthory Alžbeta Bátoriová Ержебет Батори Elizabeth Báthory 伊莉莎白·巴托里

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar