Elmalı, Elbistan

Elmalı, Kahramanmaraş ilinin Elbistan ilçesine bağlı bir köydür.

Elmalı, Elbistan

Bilgikutusu Türkiye köy |isim = Elmalı |harita2 = Kahramanmaras_Turkey_Provinces_locator.jpg |harita2 boyut = 250px |harita2 açıklama = Kahramanmaraş |harita1 = |harita1 boyut = |harita1 açıklama =
|harita = 
|harita boyut = 
|harita açıklama = |lat_deg = |lat_min = |lat_sec = |lat_hem = K |lon_deg = |lon_min = |lon_sec = |lon_hem = D |rakım = |yüzölçümü = |nüfus = 114 |nüfus yoğunluğu = |nüfus_ref = [1] |nüfus_itibariyle = 2000 |alan kodu =0344 |posta kodu = 46300 |bölge = Akdeniz |il = Kahramanmaraş |ilçe = Elbistan
|Köy Muhtarı =İbrahim Yıldırım
|websitesi = [2]


Elmalı, Kahramanmaraş ilinin Elbistan ilçesine bağlı bir köydür.

Türklerin Anadolu`ya girmelerinden kısa bir süre sonra Elbistan ve çevresinde yerleşmeye başlayan Dulkadiroğulları Beyliğinin mensupları daha önceleri Bizanslıların yerleşim yeri olan Elmalı Köyü`ne de yerleşmişlerdir. Köye yerleşmelerinde etkili olan faktörlerin başında arazi yapısının uygun olması ve su kaynaklarının yeterli olmasıdır. Köyde bulunan ve büyüklerimiz tarafından anlatılanlara göre Bizans dönemine ait eski paralar Elmalı Köyünün eski bir yerleşim yeri olduğunun bir kanıtıdır. Köyün ilk yerleşim yerinin Çanak ve civarı olduğu buradaki kayısı bahçelerinin çevresinde eski ören yerlerinin bulunduğu köylülerce de bilinir.

Eski yapıların bulunduğu bilinen ve bu yapıların toprak altında kaldığı diğer bir yerde banka diye bilinen Tarım Kredi Kooperatifi binasını yukarı kısmi köyün Cumalar obasıdır. Zamanla buradaki yapılar yıkılmış ve toprak altında kalmıştır, üzerine yeni yerler inşa edilmiştir. Eski bir yerleşim yeri olan köyün tarihi araştırması şimdiye kadar yapılmamış ancak köyde yaşamış olan insanların babalarından dedelerinden duydukları ile nesilden nesile aktarılan bilgiler geçmişe ışık tutmaktadır. Bu bilgiler ışığında köyün tarihi konusunda bazı cevaplara ulaşmaktayız. Osmanlı İmparatorluğu döneminden önce köyde yerleşimin çok yoğun olmadığı ancak, Yavuz Sultan Selim`in Hicaz seferinden sonra Osmanlı İmparatorluğu`nun denetimine girmesi bölgede düzenin sağlanmasında önemli rol oynamıştır.

Öncelikle köye ELMALI adı nereden gelmiştir? Bir inanışa göre Köye Elmalı adinin köyde eski dönemlerde bol miktarda elma yetişmesinden dolayı verildiği söylenir. Ancak Elmalı adi Dulkadirogullarinin bu bölgelere yerleşmesinden sonra verildiği daha doğrudur. Elmalı adinin hikayesi Dulkadirogullarinin kendilerine ait olmayan bu yere ELİNMALI demeleri ELİNMALI isminin zamanla kısalarak ELMALI adini almasından ibarettir.

Yüzyıllar boyunca var olduğu bilinen köyün yaklaşık 650 yıllık bir geçmişinin olduğu tahmin edilmektedir. Yine Osmanlı İmparatorluğu döneminde önemini sürdüren Elmalı Köyü merkezi bir Köy olmasıyla çevre köylerin ihtiyaçlarını karşılayan ve dışa açılan kapıları olmuştur. Osmanlı döneminde vergi toplanması ve halka iletilecek her türlü haber gibi devleti ilgilendiren işler Elmalı Köyü aracılığıyla yapılmaktaydı.

Tarih boyunca sürekli olarak Elbistan`a bağlı olduğu tüm ilişkilerinin de Elbistan`la gerçekleştiği bilinmekle birlikte çevre köylerin de merkezi konumunda idi. Bu özelliğinden dolayı Jandarma Komutanlığı burada bir Jandarma Karakolu oluşturmuştur. Elbistan İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı dış Jandarma Karakolu olan Elmalı Jandarma Karakolu Köyün kuzeyinde Kuşpınar tarafında bulunmaktaydı. Karakolun uzun yıllar boyunca Elmalı Köyünde hizmet verdiği ve bağlı bulanan köylerde asayiş hizmetlerini gerçekleştirdiği, 1950 li yıllarda Höplek`e taşınmış ve artık burada hizmet vermeye başlamıştır. Köy bu dönemlerde önemini yitirmiş olsa da çevre köylerle olan bağlantısı azalmamıştır. Bunda en büyük etken, Elmalı Köyünde Tarım Kredi Kooperatifinin bir şubesinin bulunmasıydı. 40 tane çevre köye hizmet veren bu kurum köyün merkezi bir yapıya kavuşmasını sağlamıştır. Ancak son yıllarda göç oranının artması tarım ve hayvancılığın azalmasından kaynaklı Tarım Kredi Kooperatifi kapatılmış ve hizmet binası ile çevresindeki bahçeli arazi satılmıştır. Tarım Kredi Kooperatifi köylülerin gübre, tohum(biber), tarım makineleri ve hayvan ihtiyaçlarının yani sıra kredi ihtiyaçlarını da karşılamaktaydı.

Zamanla eski önemini yitiren tarım ve özelliklede hayvancılık köylerdeki yaşamanın zorlukları Elmalı Köyü`nü de etkilemiş ve Elmalı Köyü` de göçten nasibini almıştır. Köyümüz su anda eskiye nazaran gerilemekte ve bu gerileme gözle görülür seviyeye gelmektedir. Birçok topluluğa yasama imkanı vermiş olan bu topraklar da göçün etkisiyle yaşanan can çekişmeler gözle görülür seviyeye gelmiştir. Şu anda köyde kışın 9-10 hanede yazın 104 hanede insanlar yaşamlarını sürdürmektedir. Bunun asıl nedeni ulaşım sıkıntısı, eğitim, sağlık sorunları gibi insan hayatını etkileyen sebeplerdir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Kahramanmaraş iline 201 km olan Elmalı Köyü, Elbistan ilçesine 41 km uzaklıkta olup ilçenin kuzeydoğusuna düşer.Rakım olarak Elbistan`ın birçok köyüne göre daha yüksekte olmasına rağmen, Güney Dağı ve Malönü Dağının arasında kaldığı için cep telefonları sinyallerini az alacak kadar da çukurdadır. Kuzueyinde Sivas il sınırı, doğusunda Malatya il sınırı vardır.Elmalı Köyü`ne en yakın köyler; Körücek, Uncular, Uzunpınar, Küçük Tatlar, Kaşanlı, Alinpınarı, Tekepınarı ve Kalaycık`tır. Köy çevresindeki belli başlı muhitler: Çanak, Kuşpınarı, Gürünyolu, Malönü, Güney, Şıllo`nun Yurdu, Orta Pınar, Baş Pınar, Taşlıbel, Karataş, Horhoru, Kaşanlı Gediği, Kale, Dere...

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus

|- 
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 114 1997 91


Ekonomi

Elmalı Köyü`nünde 10-15 yıl önceleri dört beş tane koyun sürüsü, ayrıca büyük baş hayvan sürüsü ve onların yavrularından oluşan dana sürüsü vardı. Bunlara bağlı olarak kuzu çobanlarının da sayısı bir hayli fazla idi. Bu cümleden hareketle küçük ve büyük baş hayvancılık birinci sırada olduğunu ifade etmeliyiz. Her evde muhakkak 20 ile 30 koyun, birkaç tane de inek vardı. O zamanlar kayısı bahçeleri bir elin parmağını geçmeyecek kadar azdı.Hatırladığım kadarıyla Hasan Hüseyin ağabeyin annesi rahmetli Meryem bacıların Şıllo`nun Yurdu yolundaki erik bahçesi, Abbas amcanın Çanak tarafındaki bahçesi ve bunlara eklenen eski muhtar Ali Hüseyin amcanın yine Çanak`taki bahçesi köyün ilk bahçeleriydi.

   Bunlara ilave olarak en çok yapılan ve hala da yapılmakta olan nohut ve buğday ekimidir.Köyün geniş bir arazisi olmasına rağmen, sulanabilir toprağın az olması ancak nohut, buğday, arpa gibi ürünlerin yetişmesine imkan vermektedir.


   Son yıllarda kayısı bahçelerinin sayısı hızla artmış ve nihayet köy çevresindeki arazilerin yaklaşık %50 si kayısı bahçelerine hasredilmiştir. Bahçelerin sulama işleri ve bakımı gibi meşgaleler nohut tarlası çapalamanın papucunu dama atmıştır. Artık nohut çapası ve yolması, yonca toplaması gibi tarla tarımına ait bazı uğraşlar artık zihinlerde tatlı birer hatıra olarak yaşamaktadır.


   Hayvancılığın bitmesi, köyde ilköğretim okulunun kullanılmıyor olması, daha iyi şartlarda yaşama isteği gibi sebepler, ülkemizdeki birçok köy gibi Elmalı Köyü`nü de gurbete taşımıştır.
           www.sultankorusu.com  Halit YANAR


Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2004 - İbrahim Yıldırım
1999 - Ali Hüseyin YILDIRIM
1994 - Ali Hüseyin YILDIRIM
1989 - Ali Hüseyin YILDIRIM
1984 - Hamza KOCA


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Linklerköy-taslak Elbistan belde ve köyleri

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar