Embiya Ulusoy

Kısaca: Embiya Ulusoy, doğum adıyla Embiya Ahmetov Nasifov (d. 1942, Aydoğdu, Şumnu), Bulgaristanlı Türk yazar, eğitimci ve araştırmacı. ...devamı ☟

Embiya Ulusoy, doğum adıyla Embiya Ahmetov Nasifov (d. 1942, Aydoğdu, Şumnu), Bulgaristan Türkü yazar, eğitimci ve araştırmacı.

İlkokulu ve ortaokulu doğduğu köy olan Aydoğdu`da okudu. 1956 yılında Sofya Türk Pedogoji Okulu`nu ve daha sonra Coğrafya ve Tarih bölümlerini bitirdi. Çalışma hayatına Aydoğdu (``İzgrev``) köyünde öğretmen olarak başladı ve müdür muavini olarak devam etti. Bir ara okul hayatından ayrılarak belediyede muhtar ve Vatan Cephesi başkanı olarak çalıştı.

1989 yılında Türkiye`ye göç etti. İlk olarak Sefaköy`e, daha sonra da Avcılar`a yerleşti. Türkiye`deki çalışma hayatına Küçükçekmece Lisesi`nde ve Avcılar Mareşal Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu`nda coğrafya ve tarih öğretmeni olarak devam etti. 2002`de öğretmenlik mesleğinden emekliye ayrıldı.

Embiya Ulusoy`un, Bulgaristan`da Türklerin yoğun olarak yaşadığı yörelerden biri olan Deliorman Yöresi`ni ve bu yörede yaşayan Türkleri konu alan eserleri bulunmaktadır. Embiya Ulusoy, Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Eserleri

  • ``Aydoğdu``
  • ``Deliorman``, (2003)
  • ``Bulgaristan Türkleri``


Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.