Emek sermaye sağlamanın ya da ticari bir girişimde bulunmanın doğal bir parçası olan riskleri üstlenmenin dışında, üretim sürecine katkıda bulunan her türlü insan etkinliğine denir.

EMEK (türkçe) anlamı
1. 1 . Bir işin yapılması için harcanan beden ve kafa gücü:
2. Ücret emeğin karşılığıdır.- Anayasa.
3. 2 . Uzun ve yorucu
4. özenli çalışma:
5. Bir darbe benim bütün o uzun emeklerimi sıfıra indirir.- H. C. Yalçın.
6. 3 . sosyolojiİnsanın bilinçli olarak belli bir amaca ulaşmak için giriştiği hem doğal ve toplumsal çerçevesini hem de kendisini değiştiren çalışma süreci
7. say
8. Atasözü
9. deyim ve birleşik fiiller
10. emeği geçmek
11. emek çekmek
12. emek harcamak
emek vermek
EMEK (türkçe) anlamı
13. bir şeyin yaratılması ya da üretilmesi için harcanan beden ve kafa gücü.uzun ve yorucu
14. özenli çalışma.insanın bilinçli olarak belli bir amaca ulaşmak için giriştiği hem doğal ve toplumsal çevresini hem de kendini değiştiren çalışma süreci
15. çaba
say.
EMEK (türkçe) anlamı
16. (Türkçe) Erkek ismi 1. Uzun
17. yorucu ve özenli çalışma. 2. Bir işin yapılması için harcanan beden ve kafa gücü.
EMEK (türkçe) ingilizcesi
1. n. labor
2. labour [Brit.]
3. work
4. exertion
5. pain
6. toil
7. pains
EMEK (türkçe) fransızcası
1. travail [le]
2. façon [la]
3. labeur [le]
EMEK (türkçe) almancası
1. Arbeit
2. Fleiß

emek kaç yaşında?

emek 47 yaşında.
emek, günü, bir Perşembe günü doğdu. 48. yaşına basacağı bir sonraki doğum gününe, bugünden itibaren 40 gün var.
Emek'in burcu Oğlak.
Evet, emek yaşıyor.

Emek hakkında detaylı bilgi

Kavram, kol emekçilerinin verdiği hizmetlerin yanı sıra, başka birçok hizmet türünü de kapsar. Zahmet ve çabayla eşanlamlı olmayan emek kavramının fiziksel ve fizyolojik anlamda "yapılmış iş" terimiyle de uzak bir ilişkisi vardır. İnsanların fiziksel enerjilerini üretimde kullanmaları emeği oluşturan başlıca öğedir. Bunun yanı sıra az veya çok oranda beceri ve kendini yönlendirme de emeğin öğeleri arasında sayılır. Emeğin ayırt edici özelliklerinden biri zamanı kullanmasıdır. Somuta indirgendiğinde bu özellik, insan yaşamının bir bölümünün emek sürecine ayrıldığı anlamına gelir.

Emeğin başka bir özelliği de, oyunun tersine, kendi başına bir amaç değil, insan gereksinimlerini karşılamaya yönelik oluşudur. Emek, yaratılan üründen; çağdaş ekonomik yaşam söz konusu olduğunda da ülke ekonomisinin toplam ürününden belirli bir pay almak için harcanır. En büyük zevki işi olan bir emekçi bile hizmetleri veya ürünleri karşılığında alabileceği en yüksek değeri ister.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Emek Sineması

Emek Sineması, Beyoğlu’nun en eski sinemalarından biri. Yeşilçam Sokak’taki tam 78 yıllık bu sinema, tarihi kimliği, barok ve rococo bezeli duvarları, 875 kişilik ihtişamlı salonu, görkemli perdesi ve yılların kokusu içine sinmiş yüksek duvarları diğer sinemalardan ...

Mustafa Emek

1957 yılında İstanbul'da doğdu. Türk bilardosunun ustalarından olan Emek'in 1991 Üç bant Türkiye şampiyonluğu vardır.Kaynak: kimkimdir.

Emek Fazlası

Emek fazlası, Karl Marx`ın politik ekonomiyi eleştirisinde kullandığı bir kavramdır. İşçinin geçimini sağlayabileceğinden ("zorunlu emek") fazla üretmesi sonucu ortaya çıkan emeğe denir. Marksist ekonomiye göre emek fazlası genellikle "ödenmemiş emek"tir ve emek fazlası ...

Emek Gücü

Emek gücü, Karl Marx tarafından taımlanıp kullanılan önemli ekonomi-politik kavramlarından birisidir. Emek gücü, emek ile aynı anlama gelmez, aksine Marx ısrarla bunları birbirinden ayrıştırmaya çalışır.

Artı Emek

Emek fazlası, Karl Marx`ın politik ekonomiyi eleştirisinde kullandığı bir kavramdır. İşçinin geçimini sağlayabileceğinden ("zorunlu emek") fazla üretmesi sonucu ortaya çıkan emeğe denir.

EP (Emek Partisi)

Emek Partisi (kısaca EMEP), 1996 yılında kurulan ve Türkiye'de faaliyet gösteren Marksist-Leninist bir siyasi partidir. Parti, işçi sınıfı'nın (proletarya) iktidarıyla kurulacak proletarya diktatörlüğünü ve halk demokrasisini savunmaktadır.

Emek Partisi

Emek Partisi (EP) kapatıldıktan sonra (1996), isim değişikliğine gitmiştir ve Emeğin Partisi (EMEP)adını alarak siyasi mücadelesine devam etmiştir.

Halkın Emek Partisi

Halkın Emek Partisi (HEP), daha önce SHP`den ayrılan 10 milletvekili tarafından Fehmi Işıklar başkanlığında 1990 yılında kuruldu. 1991 Milletvekili Genel Seçimleri`nde SHP listelerinden seçime girdi. 1991 yılında adını Demokratik Halk Partisi (DEP) olarak değiştirdi.

Solomon Adaları Emek Partisi

Solomon Adaları Emek Partisi (``Solomon Islands Labour Party``), Solomon Adaları`nda bulunan sosyalist bir siyasi partidir. Parti, 1988 yılında Solomon Islands Council of Trade Unions tarafından kurulmuştur.

İstiklal Ve Emek Partisi

İstiklal ve Emek Partisi (``Parti de l`Indí©pendence et du Travail``) Senegal`de komünist bir siyasi partidir.

Emek, Özalp

Emek, Van ilinin Özalp ilçesine bağlı bir köydür.

Artı-emek

Emek fazlası, Karl Marx`ın politik ekonomiyi eleştirisinde kullandığı bir kavramdır. İşçinin geçimini sağlayabileceğinden ("zorunlu emek") fazla üretmesi sonucu ortaya çıkan emeğe denir.

Emek Hareketi

Emek hareketleri, küresel sermaye'nin ekonomik sömürü ve siyasal baskılarına karşı, emekten yana olan toplumsal güçlerin geliştirdikleri örgütlü mücadeleler sürecidir.